• Internet , Marketing i Branding , Sprzedaż

  Co robić, kiedy brak klientów i środków na promocję?

  Autor: Monika Loryńska

  Czasem w biznesie zdarzają się momenty zastoju, można to nazwać takim małym kryzysem. To czas, kiedy nie ma klientów w ogóle lub jest ich za mało, a w kasie brak gotówki na promocję firmy. Nie możesz ruszyć żadnej kampanii reklamowej, ani zatrudnić nikogo, kto pomógłby Ci zdobyć więcej klientów bo zwyczajnie Cię nie stać. Co robić w takiej sytuacji? Na pewno nie zamykać firmy ani nie czekać spokojnie, aż złe czasy same miną. Nigdy nie będziesz miał więcej klientów, jeśli nie zaczniesz robić cokolwiek w tym kierunku!

  Dobrym pomysłem jest pamiętać o promocji firmy nawet wtedy, kiedy idzie nam bardzo dobrze – właśnie po to, by uniknąć “cichych okresów”. Ale rzadko która firma o tym myśli bo zazwyczaj aktualne zlecenia pochłaniają większość czasu. Skoro już jesteś w takiej sytuacji, że nie masz zleceń, ani pieniędzy, możesz się skupić na budowaniu marki!

  Większość tych metod nie wymaga żadnych kosztów, ważne jest jednak stałe zaangażowanie czasowe.

   

  Oto kilka sposobów, aby pozyskać nowych klientów:

  • Networking – wybierz się na bezpłatne konferencje, szkolenia lub spotkania branżowe. Rób to kilka razy w tygodniu, a dzięki temu poznasz mnóstwo nowych osób, które mogą zainteresować się Twoją firmą, bądź polecić Cię dalej. Pamiętaj, że w dużej mierze Twój sukces zależy od tego, kogo znasz. Im więcej znajomych tym większa szansa, że ktoś się do Ciebie odezwie z zapytaniem właśnie wtedy, kiedy będziesz bardzo potrzebować zleceń. Więcej o networkingu

   

  • Wystąpienia publiczne – zgłoś się na ochotnika jako prelegent w czasie konferencji albo spotkania branżowego i opowiedz ludziom o korzyściach wynikających z Twojego produktu. Zazwyczaj da się załatwić takie wystąpienie za pomocą jednego-dwóch telefonów – organizatorzy raczej chętnie sie zgadzają, jeśli temat jest ciekawy. Nie muszę chyba też mówić o korzyściach – dziesiątkach ludzi na sali, którzy o Tobie usłyszą w jednym momencie.

   

  • Podnieś ceny – przekalkuluj sobie, ile dokładnie potrzebujesz pieniędzy rocznie/miesięcznie, aby prowadzić taki styl życia, jaki chcesz. A potem po prostu podnieś ceny. Jeśli wierzysz, że to co proponujesz klientowi, jest dobre i unikalne, powinieneś cenić swoją pracę oraz czas. Nikt nie chce pracować z kimś, kto wątpi w siebie. W biznesie nie chodzi o to, by pracować ciężko, ale mądrze. Jeśli mądrze zaplanujesz swoją marżę, to może się okazać, że pracując tyle samo co wcześniej, będziesz zarabiał więcej. A to oznacza, że będziesz mógł zainwestować w firmę i jeszcze bardziej ją rozwinąć.

   

  • Buduj kontent – prowadź bloga, wysyłaj newsletter, napisz ebooka, zrób raport branżowy, innymi słowy daj ludziom wartościową treść za darmo. Będą Cię postrzegać jako eksperta, a wtedy niedaleka droga od czytelnika do potencjalnego klienta. To też genialny sposób na budowanie listy mailingowej, która przyda Ci się wielokrotnie w Twojej działalności.

   

  • Przemyśl swój wizerunek – a może brak klientów wynika z faktu, że nie rozumieją oni, co dokładnie im proponujesz? Może nie widzą różnicy między Tobą, a konkurencją i idą tam, gdzie taniej? Spróbuj dokonać niewielkich przeróbek strony firmowej lub materiałów reklamowych. Postaw się na miejscu klienta i pomyśl, czy gdybyś pierwszy raz zetknął się z taką firmą jak Twoja, czy wszystko byłoby dla Ciebie zrozumiałe. Może trzeba wyróżnić korzyści dla klienta, delikatnie zmienić opis oferty albo wyrzucić niepotrzebne rzeczy ? Przemyśl dokładnie, co się sprawdzało w przeszłości, a co nie. Możesz również zapytać swoich wcześniejszych klientów co sprawiło, że kupili akurat u Ciebie – mogą dać Ci kilka cennych uwag. Zobacz, jakich błędów nie popełniać na stronie www

   

  • Social Media – jest tyle darmowych serwisów, które możesz użyć do promocji firmy – Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn, Instagram, YouTube… Zaktualizuj swoje profile – wrzuć nowe realizacje, promocje, zaangażuj ludzi w intrygującą rozmowę.. Nie wiesz jak to zrobić? Zobacz nasze poradniki: Pinterest, YouTube lub Facebook

   

  • Zatrudnij kogoś – absolutnie nie mówię tutaj o zatrudnianiu kogoś na etat, bo to się wiąże z dodatkowymi, wysokimi kosztami miesięcznymi. Ale jest tyle osób, które potrzebują doświadczenia – może poszukasz jakiegoś stażysty albo studenta? Taki człowiek jest w stanie pracować za darmo, byle tylko móc wpisać sobie Twoją firmę do CV. Może za Ciebie wykonywać telefony do potencjalnych klientów lub odpowiadać na maile, a Ty będziesz miał więcej czasu na inne zadania. Kto wie, może okaże się świetnym handlowcem i pomoże Ci rozwinąć firmę do większego rozmiaru ?

   

  Twoja kolej

  Te triki powinny pomóc Tobie osiągnać lepszy wyniki w budowaniu własnej marki. Czy któreś z technik szczególnie Ci pomogły? A może masz jakieś pytania? Napisz koniecznie o swoich doświadczeniach w komentarzach poniżej. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link