• Osoba siedząca przy laptopie

  Biznes , Marketing i Branding

  Dlaczego aktualizacje stron na WordPressie są tak ważne?

  Autor: Monika Loryńska

  Często spotykam się z takim podejściem klientów, że najchętniej zapłaciliby za stronę raz i nigdy więcej już nie chcieliby w nią inwestować. To oczywiście bardzo złe podejście. Po pierwsze takie firmy szkodzą sobie marketingowo, ponieważ nieaktualizowana strona wyraźnie mówi ich klientom, że nic nowego w firmie się nie dzieje, a ponadto przestarzała strona powoduje, że Google nie podnosi jej w wynikach wyszukiwania bo pierwszeństwo mają zawsze strony, na których coś się cały czas dzieje. Jest jeszcze bardzo ważny aspekt bezpieczeństwa strony, o którym chciałam dzisiaj opowiedzieć.

   

  Nasza firma pracuje wyłącznie na silniku WordPress. Jest to wspaniały CMS, który daje ogromne możliwości, a do tego jest stale rozwijany, dzięki czemu co jakiś czas mamy dostęp do nowych narzędzi, ułatwiających pracę nie tylko nam, jako twórcom stron www, ale również naszym klientom. Wymaga on jednak regularnych aktualizacji. Dlaczego?

   

  Najprościej powiedzieć, że to jest trochę jak z Windowsem czy Androidem – każde oprogramowanie trzeba prędzej czy później zaktualizować, bo co jakiś czas (przeważnie kilka razy w miesiącu lub przynajmniej raz na miesiąc) wydawane są poprawki błędów, łatane dziury, które mogłyby umożliwić hakerom włamanie na stronę czy chociażby jak wspomniałam wcześniej, otrzymujemy nowe funkcje i możliwości. Technologia się cały czas zmienia i trzeba za nią podążać, dlatego uważam, że to bardzo dobrze, że stronę w ogóle można aktualizować. To zdecydowanie lepsza sytuacja niż kiedy jakaś firma wykonuje stronę na autorskim CMSie i w momencie wdrożenia jej klientowi, przestaje się nią zupełnie interesować. Potem mamy przypadki, kiedy np. mija rok czy 2 lata, technologia się zmienia i np. trzeba dokonać jakiejś poważnej zmiany na stronie. A tu się okazuje, że ta firma od autorskiego CMSa się odwraca plecami bo oni już mają nową wersję swojego CMSa i starą nie chcą się w ogóle zajmować, a aktualizacja starego CMSa nie jest możliwa. I wtedy najczęściej takie firmy życzą sobie bardzo dużo za zmiany. A uzależnienie się od jednego wykonawcy to najgorsze, co można zrobić swojemu biznesowi. Później bardzo trudno z tego wybrnąć, bo inne firmy np. nie chcą się podjąć grzebania w obcym oprogramowaniu i trzeba wydać pieniądze na zupełnie nową stronę.

   

  Dlatego dobrze jest korzystać z ogólnodostępnego oprogramowania, które jest bardzo popularne i bardzo łatwo jest znaleźć wykonawcę, który to oprogramowanie zna. WordPress jest właśnie takim CMSem – bardzo elastycznym, cały czas rozwijanym i wspieranym przez bardzo szeroką społeczność. A do tego dającym przeogromne możliwości rozwoju biznesów. 

   

  W każdym bądź razie, jeśli już mamy stronę na WordPressie to należy regularnie dbać o nią i aktualizować:

   

  • wszystkie zainstalowane wtyczki
  • sam silnik WordPressa
  • motyw graficzny – jeśli taki kupowaliśmy (jeśli grafika była projektowana indywidualnie i wdrażana od zera, to nie ma takiej potrzeby)

   

  O tym, że coś się pojawiło do aktualizacji, informuje panel po zalogowaniu, wyświetl ając liczbę wymaganych aktualizacji na czerwono, jak na zdjęciu poniżej:

  Widok z kokpitu WordPressa z informacją o ilości wtyczek do zaktualizowania

  Aktualizacje można oczywiście robić samemu, jest to tak naprawdę kwestia jednego przycisku, ale trzeba wiedzieć o kilku rzeczach. Zanim to zrobimy, dobrze jest zrobić kopię zapasową strony www – w razie, gdyby po aktualizacji coś się “wysypało” – a może się tak zdarzyć z kilku powodów.

   

  Otóż zdarza się tak, że np. najnowsza wersja WordPressa, która wyszła wczoraj, nie będzie kompatybilna z jakąś wtyczką, której ostatnia aktualizacja została wydana np. kilka miesięcy temu. Wtedy można przywrócić kopię zapasową strony np. z poprzedniego dnia, kiedy jeszcze wszystko działało dobrze i albo czekać na nową wersję tejże wtyczki (dostosowaną już do nowej wersji WordPressa) albo po prostu pominąć aktualizację. Zdarza się też, że wtyczki przestają być przez autorów rozwijane i nie mamy co liczyć na to, że pojawią się kiedykolwiek ich nowe wersje, wtedy można po prostu poszukać innej wtyczki o podobnych możliwościach, ale regularnie rozwijanej.

   

  Z powyższych powodów firmy często boją się same dotykać aktualizacji w obawie przed ewentualnymi błędami w wyświetlaniu strony. Można zawsze wtedy zlecić stałą opiekę nad stroną firmom tworzącym strony www (np. nam). Oczywiście jest to związane z opłatą, najczęściej jest to abonament miesięczny w wysokości od 100 zł netto w górę. 

   

  Spotykam się jednak często też z takim podejściem klientów, że mimo iż rozumieją potrzebę regularnej aktualizacji, to szkoda jest im tych 100-150 zł netto miesięcznie i decydują się “zaryzykować” i poczekać, aż ewentualnie coś się ze stroną stanie. To takie podejście typu “nie ubezpieczę domu, tylko zaryzykuję i poczekam, aż się spali i wtedy pomyślę”.. 😉 To dokładnie taka sama sytuacja. Problem w tym, że wtedy naprawa strony może być dość kosztowna. Niejeden raz mieliśmy przypadek, kiedy spanikowany klient zgłosił się do nas z pilną prośbą, aby sprawdzić stronę bo wygląda na to, że są na niej wirusy, jest zaspamowana, nie można się do niej zalogować i pojawiło się też mnóstwo innych problemów. Tylko, że wtedy naprawa nie kosztuje już 100 zł, a znacznie więcej. Bo może się okazać, że np. wirus skasował część danych albo ponadpisywał różne pliki. Zwykle klienci są wtedy bardzo zdziwieni, że za naprawę wychodzą znacznie większe kwoty – nawet do kilku tysięcy złotych. Dlatego przezorny zawsze zabezpieczony – lepiej wydać tą mniejszą kwotę co miesiąc, ale spać spokojnie niż potem zapłacić jednorazowo znacznie większą sumę i martwić się, czy w ogóle uda się odzyskać dane – bo czasem może być i tak, że szkody, które się dokonały, są częściowo nie do naprawienia. A muszę dodać, że w tym czasie strona może być niedostępna dla oglądających, co oznacza, że firmy tracą też ogromne zyski, które mogłyby się wtedy pojawić. 

   

  Bywa też tak, że czasem zgłasza się do nas klient, który ma dość starą stronę na WordPressie i przez lata jej nie aktualizował. Życzy więc sobie “szybką” aktualizację bo powoli zaczyna mu się ta strona rozsypywać. W zasadzie po kilku latach to już jest czas na zupełnie nową stronę, ale powiedzmy, że klient nie chce takiej, bo nie chce inwestować – on chce po prostu odświeżyć starą. To również bywa problematyczne i kosztowne, bo technologia w ciągu tych kilku lat mogła się diametralnie zmienić i strona np. nie będzie się poprawnie w różnych sytuacjach wyświetlać. Niektóre wtyczki, motywy graficzne po prostu lepiej działają z najnowszą wersją WordPressa. Zaktualizowanie więc takiej strony, która była nie ruszana przez kilka lat, wymaga sporej pracy i jest kosztowne, w zależności od rozbudowania strony. Czasem po prostu bardziej opłacalne jest postawić nową. 

   

  Musimy pamiętać, że strona to zazwyczaj Twoje główne źródło dochodu i jest absolutnym priorytetem zadbać, aby wszystko było z nią zawsze w porządku. 

   

  Czy już rozumiesz, dlaczego tak ważne jest regularnie aktualizowanie strony na WordPressie? Jeśli chcesz z nami porozmawiać o stałej opiece nad Twoją stroną, skontaktuj się z nami!

   

  Zdjęcie pochodzi ze strony studiomilosc.pl

   

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link