• Biznes , Marketing i Branding

  Ile kosztuje strona internetowa?

  Autor: Monika Loryńska

  Pisałam wcześniej o tym, że ciężko jest tak wprost odpowiedzieć na to pytanie, ale postaram się przybliżyć tutaj mniej więcej temat kosztów. Są to stawki oparte na naszych doświadczeniach, ale również na cenach rynkowych. Wiele projektów, jakie się robi, jest podobnych do siebie pod względem zaawansowania, więc czasem można wprost określić przykładowy koszt danej strony. Mimo wszystko zachęcam do szczegółowych rozmów z Wykonawcami, aby oszacować dokładne koszty co do złotówki.

  Generalnie stronę internetową można zrobić na kilka sposobów. W zasadzie da się znaleźć rozwiązanie pod prawie każdy budżet.

  Jeśli na realizację niezbyt rozbudowanej strony firmowej chcesz przeznaczyć większy budżet (powiedzmy od 8.000-9.000 zł netto w górę), można zrobić stronę opartą o indywidualną tj. specjalnie dla Ciebie zaprojektowaną grafikę i przygotować kod pod tą grafikę. A przy jeszcze większym budżecie nawet oprzeć to na dedykowanym systemie, w pełni dostosowanym pod Twoje wymogi.

  Taka realizacja ma kilka zalet:

  • nikt inny nie będzie miał takiej grafiki, jak Twoja
  • grafika będzie bardziej spójna z Twoją identyfikacją wizualną
  • widać będzie, że zostało to zaprojektowane profesjonalnie od zera pod Twoją firmę
  • panel administracyjny będzie zawierał tylko i wyłącznie funkcje wykorzystane w Twoim projekcie, bez zbędnych dodatków
  • masz większe możliwości modyfikacji grafiki i dostosowania jej do własnych wymagań na etapie projektowania
  • kod programistyczny jest tworzony od zera, w związku z tym nie ma żadnych niespodzianek

   

  …i trochę wad:

  • dłuższy czas realizacji (ok. 2-3 miesięcy)
  • wyższa cena
  • nie możesz zobaczyć projektu wcześniej (trzeba zaufać Wykonawcy i jego doświadczeniu widocznym w portfolio)

   

  Z reguły na tego typu projekt decydują się większe, stabilne firmy, którym zależy na bardzo wysokiej jakości i które np. odświeżają aktualną stronę. Takie firmy z reguły wiedzą, co konkretnie nie sprawdziło się przy korzystaniu z ostatniej strony i chcą to usprawnić. Ale nie tylko – często też w tym kierunku idą startupy, którym bardzo zależy na profesjonalnym i spójnym wizerunku oraz dużej możliwości ingerencji w stronę.

  Kilka naszych przykładowych realizacji na indywidualnej grafice można zobaczyć TUTAJ

   

  Jeśli zaś Twój budżet jest sporo mniejszy (powiedzmy w okolicach 5000-6000 zł netto), możesz pomyśleć o czymś takim jak oparcie strony o gotowy motyw (niektórzy nazywają to szablonem – to niezupełnie to samo). W sieci pełno jest miejsc, gdzie można kupić gotową grafikę na licencji i dostosować ją do własnych potrzeb. Grafika dostępna jest pod różne darmowe CMSy (systemy do edycji treści) typu WordPress, PrestaShop, Magento i inne.

  Nawet często zalecamy firmom, które dopiero zaczynają działalność, aby zaczęły od gotowego motywu, ponieważ w ten sposób poniosą niewielkie koszty i szybko stworzą stronę, a można się dzięki temu przekonać, czy w ogóle pomysł na biznes wypali. Resztę środków można przeznaczyć na promocję, a kiedy firma się rozwinie, zawsze można zrobić lepszą stronę.

   

  Gdzie szukać motywów?

   

  Nasi klienci najcześciej korzystają z ThemeForest – jest to ogromna baza motywów do wykorzystania w projektach internetowych – dzięki nim można postawić prostą stronę firmową, Landing Page, rozbudowany sklep internetowy, a nawet portale!

  Motywy są bardzo nowoczesne, zgodne z aktualnymi trendami graficznymi i zwykle są już przystosowane do urządzeń mobilnych.

  Można też kupić sam projekt graficzny w postaci pliku Photoshopa (.PSD) i po prostu zlecić programiście zakodowanie go zgodnie z wymogami.

  Wybór motywów jest ogromny – podzielone są one na różne kategorie (takie jak blogi, strony korporacyjne, sklepy itp.) i można nawet znaleźć coś dopasowanego już pod Twoją branżę. Naprawdę jest z czego wybierać.

  Zalety takiego rozwiązania:

  • niska cena
  • szybki czas realizacji (ok. tygodnia/dwóch)
  • ogromny wybór grafik
  • każdy motyw ma demo, a więc można zobaczyć, jak to działa, zanim się go kupi
  • spore możliwości dostosowania wyglądu (zmiana kolorów, fontów, zdjęć, układu)
  • to nadal będzie profesjonalna strona, która może sprzedawać jeśli będzie miała dobrze przygotowaną treść

   

  i wady:

  • motyw kupuje się na licencji, nie na własność, w związku z tym całkiem prawdopodobne, że inne firmy będą miały podobną stronę jak Twoja
  • motyw jest tworzony przez obcą osobę i chociaż został wstępnie sprawdzony przez twórców strony, można też zobaczyć opinie innych kupujących, to zawsze jest ryzyko, że coś nie zadziała albo będzie działać inaczej, niż byśmy chcieli. A niestety sprawdzić pełne działanie motywu możemy dopiero po zakupie
  • i znów, jako że motywy tworzone są przez obce osoby, w przypadku problemów, trzeba do nich pisać z prośbą o pomoc.. Nie zawsze odpowiadają szybko, a czasem.. wcale
  • motyw należy regularnie aktualizować – autorzy co jakiś czas wypuszczają nową wersję, która zawiera poprawione błędy
  • motyw najczęściej jest w pakiecie z mnóstwem niepotrzebnych funkcji do edycji i często są one w j. angielskim
  • motyw co prawda ma spore możliwości edycji, jednak nie daje to 100% swobody, ponieważ motyw należy aktualizować co jakiś czas (chodzi o to, że można modyfikować motyw tylko w obrębie tego, na co zezwala autor – robiąc coś ponadto ryzykujemy, że przy aktualizacji nadpiszemy pewne pliki i stracimy część zmian)
  • czasem okazuje się, że po uwzględnieniu różnych pomysłów klienta, cała realizacja zamyka się w kwocie zbliżonej do strony tworzonej od zera, ponieważ wymaga to sporych modyfikacji motywu..

  Poniżej przedstawiamy kilka stron na CMSie WordPress, które oparliśmy na gotowych motywach wraz z linkami do tych motywów, aby można było zobaczyć, jak udało nam się dostosować dany motyw pod klienta:

  Niezłe Lokum – motyw Marlon
  Blog Ojciec – motyw Bookory
  Pole Dance – motyw Howl
  Fabryka Maszyn Lubaczów – motyw Proxima
  7 Talent – motyw MasterStudy
  Fram – motyw JMS Fluent

   

  Jeśli chcesz, abyśmy pomogli zrobić Ci stronę, skontaktuj się z nami

   

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

   

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link