• Internet , Marketing i Branding , Sprzedaż

  Jak się wyróżnić na rynku i pokonać konkurencję?

  Autor: Monika Loryńska

  Jest takie jedno pytanie, na które potencjalni klienci muszą odpowiedzieć w naszym briefie, jeśli chcą mieć dobrze przygotowaną strategię działań marketingowych. To pytanie to najzwyklejsze “W jaki sposób Państwa firma różni się od konkurencji?”. Takie proste pytanie, a jak się okazuje.. sprawia najwięcej problemów! I co więcej, takie pytanie dobrze jest sobie zadać PRZED założeniem firmy.

  Oto, jakie są najczęstsze odpowiedzi:

  • Najlepsza jakość
  • Niska cena
  • Indywidualne podejście do klienta
  • Innowacyjność
  • Nowoczesny park maszyn/nowoczesna technologia

   

  i tak dalej..

  Wydawałoby się, że to takie naturalne cechy, którymi walczymi o klienta – przecież wszyscy o nich mówią. Ale szkopuł w tym, że właśnie dlatego, że wszyscy o nich mówią – to nie są to rzeczy, których klienci najbardziej szukają. To trochę tak, jakby powiedzieć klientowi, że dziś tankowałeś paliwo. Nie tylko go to nie zainteresuje, ale zacznie się zastanawiać, po jaką cholerę w ogóle mu o tym mówisz..

  Niemal każda firma mówi, że ma wysoką jakość, niskie ceny i jest innowacyjna – ale rzadko która naprawdę czymś się wyróżnia. Klient słyszy w kółko te same rzeczy i myśli “Ok to już wiem, ale w czym NAPRAWDĘ jesteście lepsi?”

  Nie chodzi o to, że to nie są ważne rzeczy – są ważne, ale jakość czy innowacyjność to podstawa każdego biznesu, a oprócz tego musi być jeszcze COŚ. To magiczne coś, co sprawi, że klient nam zaufa i polubi nas bardziej niż inne podobne firmy na rynku.

  Pamiętaj o tym, że jeśli klient nie widzi różnicy pomiędzy dwoma ofertami, to wybierze firmę, która da mu najniższą cenę. A chyba nie o to w tym wszystkim chodzi, prawda?

  W trakcie tworzenia swojej strategii pomyśl dokładnie, co takiego możesz klientowi zaoferować, czego nie ma nikt inny? Co sprawi, że niezależnie od tego, ile masz konkurencji, większość klientów i tak przejdzie do Ciebie?

  Wbrew pozorom, nie chodzi o sam produkt, ale o całą otoczkę wokół niego. Nie musisz mieć wcale najlepszego produktu na rynku – inni mogą oferować lepszą jakość. Ale Ty wygrasz w inny sposób.

  To może być np. wiedza, której nie ma nikt inny poza Tobą. To może być też szybka odpowiedź na zapytania, gwarancja bezpieczeństwa, zaufanie.

  Poniżej kilka dobrych praktyk:

  • Mów o konkretach ważnych dla klienta: “Oferujemy profesjonalną obsługę” – to nie żaden konkret. Konkretem jest na przykład taki komunikat “Odpowiadamy na wszystkie wiadomości do 24h” albo “Oddzwaniamy w ciągu 3 godzin”
  • Nie powtarzaj tego, co mówi konkurencja – Wymyśl zupełnie inne korzyści, które klient zauważy i wybierze zamiast konkurencji. Aby je znaleźć, skup się na potrzebach klientów – zapytaj kilku z nich, co ma dla nich największe znaczenie i co wpływa na ich decyzję zakupową, a potem komunikuj to całej reszcie.
  • Mów prawdę – Jeśli uważasz, że jesteś w stanie obiecać klientom szybką reakcję na zapytania, rób to! Nigdy nie dopuść do tego, by choć jeden klient dostał odpowiedź później. Na przykładzie Zenbox możesz zobaczyć, że jeśli dotrzymujesz obietnicy, klienci sami budują Twoją markę.
  • Buduj pozytywne doświadczenia – spraw, by kontakt z Tobą i wszelkie dalsze etapy przebiegały łatwo i sprawnie. Niech klient zapamięta Ciebie jako firmę, z którą można wszystko załatwić i z którą współpraca to czysta przyjemność.

   

  Wiesz, co w tym wpisie jest najlepsze ? Że prawdopodobnie nie powiedziałam Ci dzisiaj nic nowego – większość rzeczy już słyszałeś wielokrotnie na szkoleniach, bądź czytałeś w książkach. Ale zgadnij co.. wiele firm wciąż nie potrafi tej wiedzy wykorzystać! I dlatego nowopowstające firmy nadal mogą znaleźć swoje miejsce na rynku.

   

  Twoja kolej

  A Ty jak się odróżniasz od konkurencji? Co takiego robisz, że klienci wolą z Tobą pracować? A może masz jakieś pytania? Napisz koniecznie o swoich doświadczeniach w komentarzach poniżej. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

Skomentuj

Przeczytaj również