• Biznes , Marketing i Branding , Sprzedaż

  Jak wypromować firmę lub startup bez pieniędzy?

  Autor: Monika Loryńska

  Wiele początkujących firm czy startupów staje przed problemem “Jak przekonać ludzi do nowego produktu lub usługi, aby chcieli kupować?”.

  Dodatkowo, takie młode firmy bardzo często nie mają też dużych środków finansowych na reklamę.

  Jak więc dotrzeć do ludzi bez budżetu reklamowego?

  Ludzie żyją dziś szybko i intensywnie, a do tego codziennie widzą tysiące różnych reklam – dotarcie do nich z czymś zupełnie nowym to niewątpliwie bardzo trudne wyzwanie. Czy to w ogóle jest możliwe?

  Jeśli jest to produkt lub usługa, które w jakiś sposób ułatwią i uprzyjemnią życie ludziom lub rozwiążą ich problemy, to z odrobiną pomysłowości powinno się udać.

  Całe szczęście dzisiaj mamy Internet i dzięki temu możemy zdziałać cuda.

  Na początek musisz być absolutnie przekonany do swojego produktu oraz do tego, że ludzie go polubią. Zrób badanie rynku, ustal grupę docelową, zapytaj znajomych o opinię, przeglądnij konkurencję. Musisz wyeliminować wszelkie możliwe wady swojej oferty.

  A oto, co możesz zrobić, aby wypromować firmę za darmo:

  • informacja prasowa – jeśli to, co robisz, w jakiś sposób ułatwia ludziom życie, wysłanie takiej informacji do kilku dziennikarzy czy blogerów, powinno sprawić, że rozprzestrzeni się ona błyskawicznie
  • artykuły – użyj Bloga na swojej stronie, aby edukować ludzi i dawać im pomocne wskazówki. Napisz kilka artykułów, które dadzą ludziom wartościową wiedzę – jeśli da im to do myślenia, to następnym krokiem będzie zakup Twojego produktu. (Przykład: jeśli sprzedajesz sauny, opisz w jaki sposób przebywanie w saunie poprawia zdrowie i samopoczucie lub jeśli sprzedajesz wino, pisz o tym, jaki ma ono wpływ na zdrowie, jaka jest optymalna dzienna ilość, jakie wino dobrać do posiłku itp.)
  • konkurs – rozdaj kilkanaście egzemplarzy swojego produktu np. na Facebooku! Jeśli zrobisz z tego dobrą rozrywkę, dużo ludzi będzie chciało o tym mówić
  • demo oprogramowania – jeśli Twoim produktem jest oprogramowanie lub aplikacja, możesz wstawić na stronę darmową, acz ograniczoną funkcjonalnie lub czasowo wersję. Jeśli produkt spełni oczekiwania klienta, z pewnością wykupi pełną wersję.
  • próbki produktu – jeśli sprzedajesz wino bądź cukierki – rozdaj kilka egzemplarzy np. kilku popularnym blogerom lub dziennikarzom z dużych portali tematyczych i poproś ich o recenzję! Dobrze jest, aby pozwolić im napisać o naszym produkcie zupełnie szczerze, czy to pozytywnie czy negatywnie – wtedy artykuł nie będzie uznawany za „sponsorowany” i będzie bardziej wiarygodny. Niech artykuł koniecznie kieruje np. do Facebooka, gdzie można wygrać darmowe egzemplarze!
  • Twitter i Facebook – dziel się ciekawostkami i powielaj najbardziej interesujące artykuły (związane z Twoją branżą!) Stań się źródłem informacji dla ludzi (zobacz: Jak założyć konto na Facebooku?)
  • YouTube – video staje się coraz bardziej poważną bronią w marketingu – zainteresuj ludzi ciekawym filmem, w którym nauczysz ich czegoś, bądź pokażesz im w jaki sposób Twój produkt ułatwia życie

   

  Kilka przykładów kampanii zrealizowanych bez wielkich nakładów finansowych:

  Harry Potter / Universal Studio

  Cindy Gordon, dyrektorka marketingu w parku rozrywki Universal na Florydzie, chciała poinformować świat, że właśnie powstaje tam nowa atrakcja na podstawie książek o Harry’m Potterze. Pewnie wypromowanie tego za pomocą wszelkich dostępnych środków przekazu pochłonęłoby miliony dolarów. Ale nie wydano na to ani grosza. Jak więc Cindy to zrobiła?

  Otóż razem z J.K.Rowling, autorką książek, starannie wyselekcjonowała kilka osób prowadzących popularne strony o Harrym Potterze i zaprosiła ich wybranego dnia o północy na specjalny webcast. Te 7 wybranych osób miało wtedy okazję dowiedzieć się jako pierwsze, co też ekipa Universalu planuje.

  A te 7 osób powiedziało o tym tysiącom innym, co doprowadziło do tego, że media również podchwyciły temat.

  Rezultat? Usłyszało o tym ok. 350 milionów ludzi.

  Dentystka z Bostonu

  Pewna pani dentystka z Bostonu narzekała na zbyt małą ilość klientów.

  Bardzo chciała zaistnieć w sieci, więc wpadła na genialny pomysł. Napisała ebooka pt. “Zdrowa buzia, zdrowy sex” i umieściła go za darmo na swoim blogu. Napisała informację prasową oraz rozesłała linka do kilku blogerów.

  Rezultat ? Tysiące ściągnięć ebooka, mnóstwo wzmianek na innych stronach, wizerunek eksperta, 10 nowych pracowników i mnóstwo zleceń.

  Piwo

  Koncerny piwne ostatnimi czasy często stosują akcje wysyłania butelek do popularnych blogerów z prośbą o recenzję.

  Przykłady czegoś takiego można zobaczyć tutaj: Jak robić piwny marketing.

  Ważne jednak, aby kampania była przemyślana, bo np. ostatnia taka akcja marki Żywiec zyskała dużo negatywnych opinii, zobacz: Piwni blogerzy wyszli słabo

  Przykład akcji dla naszego klienta ?

  Cukierki karmelowe

  Nasz klient, który na rynek niemiecki wprowadził cukierki karmelowe o nowym smaku, na początku dzięki swoim znajomym miał ok. 200 fanów na Facebooku. To jednak było zdecydowanie za mało by zacząć angażować ludzi do dyskusji.

  Stworzyliśmy więc konkurs na Facebooku, w którym zapraszając kilku dodatkowych znajomych, można było wygrać darmowe pudełka z cukierkami. Dodatkowo zwycięzcy byli proszeni o napisanie kilku słów o produkcie na swoich blogach lub stronach.

  Rezultat? Liczba fanów po zakończeniu konkursu wynosiła prawie 2.000, pojawiło się też sporo wpisów rekomendujących na blogach.

  Z taką liczbą fanów śmiało można zacząć angażujące rozmowy na Facebooku, dzięki którym zyskamy stałych klientów.

  Twoja kolej

  Zrobiłeś kiedyś podobną akcję bez nakładu finansowego? A może znasz inne przykłady takich kampanii ? Podziel się z nami w komentarzach pod tym wpisem!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i sprzedaży? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

Skomentuj

Przeczytaj również