• Internet , Marketing i Branding , Sprzedaż

  Jak zaplanować budowę strony www i odnieść sukces?

  Autor: Monika Loryńska

  Będąc właścicielem firmy, masz bardzo wiele spraw na głowie – pilnowanie dokumentacji i przebiegu zleceń, kontrolowanie pracowników, spotkania z klientami, dbanie o wizerunek firmy.. Ale zaraz.. nie musisz wszystkiego wiedzieć! Twoim podstawowym obowiązkiem jest być ekspertem w tym, co robisz. Niektóre sprawy możesz zlecić na zewnątrz ekspertom w innych dziedzinach. Np. zaprojektowanie strony www. Tylko co zrobić, jeśli firma lub grafik, który się tym zajmuje, podaje się za eksperta, a wcale nim nie jest ?? Jak się przed tym uchronić ??

  Niestety, tak samo jak mamy do czynienia z amatorami np. w branży budowlanej (słyszałam o absurdalnych historiach takich jak przykręcenie drzwi do góry nogami, przez co kot, aby wejść do domu, musiał chyba nauczyć się latać..), to samo zdarza się w branży reklamowej. Wstyd mi czasem za kolegów, którzy potrafią wziąć pieniądze za coś, co zupełnie nie spełnia swojej funkcji. Bo bardzo łatwo jest założyć agencję, znając tylko podstawy grafiki i programowania w html. Co nie znaczy, że takie osoby znają się na marketingu z prawdziwego zdarzenia.

  Dlatego dobrze się zastanów, zanim zatrudnisz takiego “eksperta” od stron www. To nie może być ktoś, kto przeczytał książkę “zrób stronę w 24 godziny” albo ktoś, kto jest “kolegą syna” i robi “fajne stronki”. Taka decyzja będzie miała wpływ na dalsze losy Twojej firmy!

  Niestety, niewielu “kolegów syna” wie, że stworzenie strony, która spełnia założone cele biznesowe, łączy się nie tylko z estetycznym i nowoczesnym designem, najnowszą technologią i super rozbudowanym systemem CMS. Przy projektowaniu strony wymagana jest także znajomość Web Usability (zasad użyteczności), wiedza o marketingu i coś bardzo ważnego.. wiedza o Twojej firmie i Twoich klientach. Bo nie robisz przecież strony dla samego siebie, ale dla Twoich klientów. To oni mają podjąć decyzję o tym, czy chcą z Tobą współpracować.

  Bardzo ważne jest więc, aby w pełni zrozumieć o co tak naprawdę chodzi w projektowaniu stron www. Tylko wtedy taka strona ma możliwość stać się źródłem dochodu dla firmy, a nie tylko ładną i przy tym totalnie bezużyteczną wizytówką.

  Co się stanie, jeśli nie przemyślisz dokładnie swojej strategii ?

  Cóż.. wyrzucisz pieniądze w błoto, stracisz mnóstwo czasu, a Twój biznes przez wiele miesięcy nie będzie przynosił dochodu… A potem znów wydasz pieniądze na nową stronę. Osobiście znam bardzo dużo takich przypadków.

  Jak się przed tym uchronić?

  Zazwyczaj firma, do której się zwracasz, powinna zadać Ci kilka podstawowych pytań i szczerze z Tobą porozmawiać. Ewentualnie sam możesz przygotować sobie taki zestaw gotowych odpowiedzi i pójść z tym do agencji. Potem wystarczy wybrać ofertę na podstawie propozycji rozwiązania Twoich problemów. Nigdy nie rób tego na podstawie ceny! Mamy tu do czynienia z usługami, a to znaczy, że każda z ofert czymś się różni – np. poziomem wiedzy ludzi, którzy tam pracują, doświadczeniem w podobnych projektach i jakością samych projektów. Nie można powiedzieć, że firma najtańsza zrobi dokładnie to samo, co zrobiłaby firma najdroższa. To nie jest wybór pomiędzy identycznym modelem telewizora dostępnym drożej np. w Media Markt i taniej na Allegro – tutaj wybór jest oczywisty. Jeśli np. widzisz w ofercie mnóstwo niezrozumiałej dla siebie terminologii, porzuć ją. Oferta, którą wybierzesz, powinna mówić o tym, w jaki sposób Twoje cele marketingowe zostaną zrealizowane.

  Korzyści z przemyślanej strony www:

  • osiągnięcie zamierzonych celów
  • wzrost przychodów i świadomości marki
  • dobrze zainwestowane pieniądze

  Pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć zanim przystąpisz do stworzenia strony internetowej

   

  1. Jaki jest Twój budżet?

  To jest bardzo ważne pytanie i u mnie w firmie najczęściej od tego zaczyna się rozmowa z klientem. Żadne z pozostałych pytań nie ma wielkiego znaczenia, jeśli nie stać Cię na stworzenie dokładnie takiej strony, jaka jest Ci potrzebna. Nie chodzi o to, by wykorzystać Twój budżet maksymalnie co do złotówki – dobry partner biznesowy tego nie zrobi. Chodzi o to, by agencja mogła Ci powiedzieć, co w tej cenie można, a czego nie można zrobić. Twój budżet może np. pokrywać koszt hostingu, domeny, grafiki i prac programistycznych, ale nie pokryje wynajęcia fotografa, podpięcia panelu administracyjnego CMS, opracowania tekstów (copywriting) lub przygotowania newslettera. Dodatkowe koszty to np. roczna usługa pozycjonowania strony albo promowania produktu na Facebooku. Dlatego tak ważne jest obustronne zrozumienie co do tego, co da się zrobić teraz, a co można zrobić później, gdy pojawi się dodatkowy budżet. Plus: szczera rozmowa o pieniądzach oszczędza sporo czasu w ewentualnych negocjacjach..

  2. Po co Ci strona internetowa?

  “Bo wszyscy mają” – to nie jest dobra odpowiedź. “Chcę mieć większą sprzedaż” – to już coś. “Chcę dotrzeć do nowej grupy docelowej” – to też jest powód. A może “chcę zebrać bazę e-maili”? Przy każdym z tych powodów należy się dobrze zastanowić, jak ten cel osiągnąć.

  3. Do kogo mówisz?

  Podstawowa sprawa: nie robisz tej strony dla siebie, ale dla klientów. Warto więc dobrze poznać Twoją grupę docelową i wiedzieć, przed jakimi problemami stoją potencjalni klienci, zanim zdecydują się zrobić zakup. Każdy kupujący zawsze nad czymś się zastanawia – jeden chce się poczuć bezpiecznie (np. chciałby wiedzieć, że jeśli coś będzie nie tak, to może zwrócić produkt lub go reklamować), drugi potrzebuje materiałów edukacyjnych (chce wiedzieć, w jaki sposób taki produkt lub usługa może mu pomóc), a trzeci chce najnowszą technologię. Jest też istotna różnica między produktem, a usługą. Np. jeśli sprzedajesz produkt, to Twoi klienci mogą chcieć zobaczyć demo, albo poprosić o udostępnienie próbki. Jeśli znajdziemy rozwiązanie problemu i sprawimy, że naszym klientom będzie łatwo znaleźć na naszej stronie to, czego potrzebują, to można powiedzieć, że strona spełniła swój biznesowy cel.

  4. Co sprawia, że Twój biznes jest inny?

  Jeśli Twoja firma nie różni się od konkurencji, staje się niewidoczna. Im bardziej się wyróżniamy, tym bardziej oczywiste staje się dla klienta, że to właśnie tutaj musi dokonać zakupu. Spróbuj więc znaleźć takie cechy, które rzucą się klientowi w oczy tak, ab y nie musiał sprawdzać oferty w innych firmach.

  5. Czego chcesz od odwiedzających stronę?

  W zależności od funkcji, jaką ma spełniać strona, należy starannie zaplanować wezwania do akcji (Call To Action). Jeśli chcesz by klienci kupili Twój produkt to być może wystarczy tylko duży przycisk “Kup teraz”. A może trzeba też przekonać klientów do większego zaangażowania w postaci zamówienia newslettera, zarejestrowania się na jakieś wydarzenie, albo wysłanie prośby o spotkanie. W każdym z tych przypadków, należy zrobić krzykliwe przyciski i nagłówki widoczne w każdej zakładce. Plus trzeba pamiętać, by dać klientom coś w zamian. Jeśli np. żądasz od ludzi, by podali Ci swojego e-maila, wyślij im w zamian wartościowe materiały edukacyjne albo kupon promocyjny.

  6. W jaki sposób zmierzysz efektywność?

  Może celem Twojej strony jest “zwiększyć sprzedaż” – ale co to dokładnie oznacza? To nie jest dobry cel sam w sobie. Powinieneś być bardziej konkretny np. “zwiększyć sprzedaż o 30% w ciągu 3 miesięcy” – to już coś, do czego można dążyć. Przy odświeżeniu strony internetowej można sprawdzić np. czy nowa strona spowodowała zwiększenie liczby odwiedzin. Potem można sprawdzić czy się udało za pomocą statystyk odwiedzin. Jeszcze innym celem może być np. ilość zapytań przychodząca dziennie albo jakość klientów, którzy wysyłają zapytania.

  7. Kto napisze treść?

  I co ta treść mówi o firmie? Czy opowiadasz historię? Przedstawiasz korzyści klientowi? Jeśli nie umiesz napisać takich rzeczy, to może warto zatrudnić copywritera?

  8. Jak klienci znajdą stronę ?

  Google ? Adres www wydrukowany na billboardach ? Czy w ogóle wyniki w wyszukiwarce się liczą? Może wystarczy kampania viralowa? Poczytaj o sposobach na promocję strony.

  9. Kto się będzie opiekował stroną?

  Jeśli biznes opiera się tylko i wyłącznie na stronie internetowej, to może być trudno jednej osobie z marketingu podołać wszystkiemu, co się z tym wiąże. Taka strona wymaga regularnych aktualizacji, analizy statystyk odwiedzin, odpowiednich przeróbek i testów pod kątem efektywności… Może warto pomyśleć nad zatrudnieniem agencji do stałej opieki nad stroną?

  Za tymi wszystkimi pytaniami kryje się próba zrozumienia celów marketingowych Twojej firmy, jej planów rozwoju i tego, w jaki sposób firma powinna być postrzegana przez klientów.

  Teraz, kiedy wiesz to wszystko.. może zadzwonisz do nas ? 😉

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link