• Biznes , Internet , Marketing i Branding

  Na czym polega pozycjonowanie strony www?

  Autor: Monika Loryńska

  Standardowy “plan marketingowy” większości firm jest taki: trzeba postawić stronę, a potem ją wypozycjonować. I generalnie na tym najczęściej kończą się jakiekolwiek działania w Internecie. Reszta działań to np. ulotki, teczki, wizytówki, czy reklama prasowa.

  Nie twierdzę, że to jest całkowicie błędne podejście, bo są przypadki, że to działa. Skuteczność zależy od wielu czynników, takich jak sposób, w jaki została zrobiona strona, od tego jakie jest zapotrzebowanie na produkt, jaka jest nasza konkurencja, czy jak działa u nas obsługa klienta.

  Już kiedyś pisałam o tym, jak należy zrobić dobrą stronę, więc dzisiaj skupię się na tym drugim etapie promocji tj. pozycjonowaniu – czym ono jest oraz jak powinno wyglądać.

  Zacznijmy od tego, że mamy dobrą stronę, tzn. taką, gdzie jest jakościowa treść, gdzie są dobrze skonstruowane linki, meta tagi (czyli opisy, tytuły i słowa kluczowe), wezwania do akcji itp. Jesteśmy w 100% gotowi do tego, by pokazać ją światu. Co teraz?

  Teraz musimy sprawić, by klienci nas znaleźli, czyli musimy sprowadzić ruch na tą stronę. A skąd najlepiej taki ruch pozyskać? Oczywiście z Google.

  Jak działa pozycjonowanie?

  Pierwsza rzecz jaką trzeba zrobić po postawieniu strony, to dodanie adresu URL do katalogu Google. Jeśli dziwisz się, że Twojej strony w ogóle nie można znaleźć w wyszukiwarce, nawet po wpisaniu Twojej własnej domeny, to właśnie dlatego, że nie jest ona dodana do wyszukiwarki. To nie jest Twój problem – powinna to zrobić agencja lub osoba, która tworzyła Twoją stronę. Kiedy strona zostanie już zgłoszona, trzeba poczekać kilka dni, aż pracownicy Google ją zweryfikują i zaakceptują.

  Kiedy już mamy stronę widoczną w wyszukiwarce, trzeba sprawić żeby jak najwięcej osób mogło ją odnaleźć – po różnych słowach kluczowych. Jak to wygląda w praktyce? Powinna zostać zrobiona wstępna analiza słów kluczowych tzn. sprawdzenie pod jakimi słowami klienci szukają podobnych usług i wybranie spośród takich słów, które dają szansę w miarę szybko się wypozycjonować.

  Jeśli chcesz się pozycjonować na bardzo trudne, tzn. bardzo popularne słowa, gdzie konkurencja jest ogromna i każda z tych firm inwestuje mnóstwo pieniędzy, żeby być na pierwszym miejscu, to sprawa nie jest taka prosta.

  Oczywiście każda firma pozycjonująca zarzeka się, że to się da zrobić. Problem w tym, że nie wszystkie sposoby, z których oni korzystają, są legalne – niektóre mogą nawet zablokować Twoją stronę. No ale załóżmy, że dobrze wybrałeś swoją firmę pozycjonującą i oni wiedzą, co robią. Tylko, że oni nie mogą przewidzieć tego, co zrobi Google za 3, 6 czy 12 miesięcy – a Google bardzo często zmienia swoje algorytmy coraz bardziej dążąc w kierunku wartościowej treści. Co to oznacza w praktyce?

  Pozycjonowanie to taka dziedzina, która w zasadzie jest dość sprzeczna z ideologią Google – w końcu większość firm po prostu dodaje swoją stronę do rozmaitych katalogów stron www (czyli spamuje), a to nie jest wartościowa treść wg Google. Owszem, liczba linków prowadzących do tej strony znacznie się zwiększa i strona może poszybować w górę, co nie znaczy, że się tam utrzyma. Jak Google zobaczy, że na tej stronie nic się nie dzieje i że kampania promocyjna jest “sztuczna”, może zacząć ją ignorować. A to znaczy, że spadnie niżej.

  Największy sekret Google jest taki, że .. po prostu lubi wartościowe strony. Czyli takie, gdzie się coś dzieje i kiedy treść jest robiona z głową.

  Najważniejsza rzecz, jaką powinieneś wiedzieć, to to, że nawet jak Ci się uda do tego pierwszego miejsca w wyszukiwarce dojść, to nie znaczy, że długo tam pobędziesz. Szkopuł w tym, że Twoja strona powinna być często aktualizowana i mieć bardzo dużo treści, aby przebić konkurencję i utrzymać się wysoko w wynikach. A tego już żadna firma pozycjonująca za Ciebie nie zrobi. Trzeba o to samodzielnie zadbać.

  Może nie będę się tutaj rozpisywać na temat metod samodzielnego pozycjonowania, bo to szeroka szkoła i musiałabym napisać o tym kilka, a nie jeden wpis. Skupmy się na tym, że zlecasz profesjonalnej firmie pozycjonowanie Twojej strony. Niech oni zadbają o to, by strona szła do góry, a Ty zadbaj o to, by się tam długo utrzymała. Mało tego, przy okazji możesz też zdobyć dodatkowe miejsca pod innymi słowami kluczowymi!

  5 sposobów na to, jak legalnie pozyskiwać ruch na swoją stronę:

  • Blog – najlepsze, BEZPŁATNE, narzędzie promocyjne firmy! Publikacja artykułów edukacyjnych, czy przydatnych porad i instrukcji to nie tylko budowa wizerunku jako eksperta, ale również sposób na to, by więcej ludzi Cię znalazło! Blog ma same zalety i jedną jedyną wadę – to, że trzeba to robić często (minimum raz w tygodniu lub 2 razy w miesiącu) i nie każda firma ma na to czas. Ale co, jeśli Twoja konkurencja też nie ma na to czasu? Jeśli się za to weźmiesz, będziesz mieć nad nimi przewagę!
  • Komentowanie pod artykułami na innych blogach/forach – wiele z nich umożliwia zostawienie linka do strony w podpisie w komentarzu. Ważne, aby znajdywać takie treści, które wzbudzą w Tobie chęć dyskusji z innymi komentującymi. W ten sposób zostawisz unikalny komentarz, który nie będzie wyglądał jak coś, co miało tylko na celu zostawienie linka do strony (czyli np. “fajny artykuł!”).
  • Gościnne wpisy na innych blogach – możesz raz na jakiś czas napisać artykuł i zamiast na swoim blogu, umieścić go na innym – najlepiej takim bardzo popularnym 🙂 Wielu autorów bloga zezwala na wpisy gościnne, więc nie będzie problemem dogadanie się z takimi osobami. A plusy z tego są ogromne – jeśli Google zobaczy, że linkuje do Ciebie popularna strona, uzna, że Twoja również jest warta uwagi.

   

  Podsumowując, najważniejsze w pozycjonowaniu są linki zwrotne do Twojej strony, ale linki wartościowe, tzn. takie, z których ludzie będą korzystać, np. link do strony Pytania i Odpowiedzi bądź do interesujących artykułów na blogu. Na wyniki oczywiście trzeba poczekać kilka miesięcy, ale jeśli znajdziesz się na pierwszej stronie, to chyba warto, prawda?

   

  Twoja kolej

  A Ty jak się promujesz w internecie? Masz jakieś pytania? A może znasz bardzo dobre merytorycznie strony www? Napisz koniecznie o swoich doświadczeniach w komentarzach poniżej. Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link