• Biznes , Internet , Marketing i Branding

  Po co robić makietę UX strony www ?

  Autor: Monika Loryńska

  Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw powiedzieć, czym właściwie są makiety UX.

   

  UX to skrót od User Experience czyli “Doświadczenie użytkownika”. Dosłownie tłumacząc, mówimy więc o projekcie/produkcie, który wpływa na doświadczenie użytkownika, na to jak odbiera to, co mu proponujemy czy pokazujemy. Ale co to dokładnie znaczy? Otóż chodzi o to, by przykładowo, na stronie www, zaprojektować taki układ treści oraz poszczególnych sekcji strony www, aby wpłynąć na jak najlepsze doświadczenie użytkownika, który na tą stronę wchodzi. Czyli innymi słowy, żeby użytkownik (potencjalny klient), który znajdzie się na naszej stronie, miał podane wszystkie interesujące go informacje na tacy – w sposób prosty i czytelny. I żeby łatwiej zaufał właścicielowi strony, jako potencjalnemu Wykonawcy i nie musiał się zastanawiać, gdzie znajdzie ofertę, jaki jest czas realizacji lub jaka może być cena wykonania usługi.

   

  Makieta UX to inaczej czarno-biały prototyp (szkic) strony www. Może być statyczny, w formie obrazka/rysunku pokazującego rozmieszczenie poszczególnych elementów strony www. Nie musi być ładny, opracowany przy użyciu profesjonalnej aplikacji – to może być nawet szkic ołówkiem na papierze. 

   

  Ale może to również być prototyp dynamiczny, na którym będzie dało się przechodzić między zakładkami i klikać w przyciski czy też sprawdzić działanie rozwijanego menu.

   

  Poniżej przykładowa makieta, jaką robiliśmy do strony www sprzedającej produkty  Wojciecha Cejrowskiego:

   

   

  Taką makietę rozmieszczenia poszczególnych elementów strony tworzy się przed rozpoczęciem prac graficznych. W zasadzie tak się powinno projektować strony www, ale nie każda firma to robi. Wiele firm od razu przystępuje do projektowania graficznego.

   

  Dlaczego lepiej najpierw zaprojektować makietę? 

  Otóż rozpoczęcie prac od makiety pozwala uniknąć wielu niepotrzebnych poprawek w późniejszym etapie. Przy makiecie skupiamy się wyłącznie na optymalnym rozmieszczeniu poszczególnych tekstów, zdjęć i innych treści, nie rozpraszając się grafiką i kolorami. Mamy możliwość zweryfikować, czy dany układ treści będzie czytelny, czy wszystko jest pod ręką dla potencjalnych klientów, czy informacje są zrozumiałe. Makietę nasz Zleceniodawca może przesłać do innych osób (np. potencjalnych klientów lub do grupy docelowej) w celu przeprowadzenia wstępnego badania intuicyjności strony, dzięki czemu można wyłapać potencjalne błędy. Makieta może również służyć do zrobienia porządnych badań rynkowych, zanim strona www wejdzie w fazę produkcji. 

   

  Ponadto uważamy, że grafik to nie jest osoba od projektowania układu treści, ale osoba, która ubiera już gotowe materiały w kolory i kształty spójne z identyfikacją wizualną. 

   

  Jesteśmy zwolennikami takiego podejścia, ponieważ prototyp strony pozwala się skupić na tym, co najważniejsze – czyli na treściach strony www i na docelowym ich odbiorcy. Wykorzystujemy tutaj pomysły, które przyciągają uwagę i spełniają potrzeby końcowego odbiorcy. Pozwala to na różne eksperymenty i weryfikację konceptu. 

   

  W makiecie nie ma kolorów, nie ma zdjęć, animacji, ani niczego, co odciąga uwagę Zlecającego, a to bardzo przyśpiesza pracę nad stroną www. Celem makiety jest uzyskanie akceptacji Zlecającego na koncept strony, zanim tak naprawdę rozpocznie się ta największa praca czyli projektowanie graficzne. Pozwala to na oszczędność pieniędzy i czasu.

   

  Taki prototyp jest również świetną specyfikacją dla grafika i programisty – dzięki temu wiedzą oni dokładnie, jak strona ma działać i co powinna zawierać. Może również stanowić materiał do wyceny, jeszcze przed podpisaniem umowy na wykonanie docelowej strony www, a także jako wytyczne dla projektanta czy programisty wdrażającego gotowy produkt. Mało tego, taki prototyp może być świetną informacją dla Zleceniodawcy, jakie materiały do strony www powinien przygotować. 

   

  Podsumowując, najważniejsze powody, by zrobić prototyp/szkic strony przed rozpoczęciem właściwych prac graficznych:

   

  • szkic strony pokazuje Zleceniodawcy, jaka będzie jej finalna zawartość i jaki będzie jej układ treści, w którym miejscu znajdą się poszczególne elementy oraz jakie teksty zostaną użyte na stronie 
  • makieta pozwoli na wyeliminowanie niepotrzebnych elementów albo zlokalizowanie potencjalnych problemów czy rzeczy niemożliwych do wdrożenia
  • Zleceniodawca może zobaczyć koncepcję strony www przed finalnym wdrożeniem i przesłać swoje uwagi bądź skonsultować pomysły ze swoją grupą docelową
  • proces ten oszczędza pieniądze klienta, ponieważ przyśpiesza pracę programistów i projektantów graficznych, którzy dzięki szczegółowym wytycznym, dokładnie wiedzą, co mają zrobić, a tym samym Zleceniodawca nie musi później płacić za dodatkowe korekty
  • prototyp bardziej angażuje Zleceniodawcę w projekt, pozwala mu lepiej zrozumieć naszą pracę, a także oczekiwania grupy docelowej
  • makieta pozwala zrozumieć kolejność informacji prezentowanych na stronie i zastanowić się, co powinien widzieć docelowy użytkownik w pierwszej kolejności, co później i tak dalej
  • pozwala ograniczyć ryzyko biznesowe – prototyp można użyć w badaniu rynkowym na konkretnej grupie docelowej, dzięki czemu można wyłapać błędy, na które wcześniej się nie wpadło

   

  Jak widać, wprowadzenie dodatkowego etapu, polegającego na przygotowaniu makiet UX, przed właściwym projektowaniem graficznym, może być korzystne dla obu stron ponieważ sprawia, że cały proces tworzenia strony www jest bardziej komfortowy, zrozumiały i pozwala mieć wszystko bardziej pod kontrolą.

   

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Zostań naszym fanem na Facebooku.

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link