• Internet , Marketing i Branding , Sprzedaż

  Tanie strony www – dlaczego to nie jest dobra inwestycja ?

  Autor: Monika Loryńska

  Jest takie powiedzenie, że jak coś jest tanie, to jest drogie. Albo jak coś jest zbyt tanie, to musi być w tym haczyk.. Tak jest i też w przypadku stron internetowych.

  Czasami słyszę od potencjalnych klientów, że wg nich stworzenie strony www nie powinno kosztować więcej niż 1.000-2.000 zł. Poza tym oni też często myślą, że stronę może zrobić jeden człowiek. Że jedna osoba potrafi zaprojektować świetną grafikę i jeszcze do tego postawić stronę na nogi czyli zaprogramować żeby się wszystko klikało i błyszczało, wgrać na serwer i ją wypozycjonować. Pokażę Ci, że tak nie jest.

  Kiedy kupujesz jakiś model telewizora albo aparatu fotograficznego, wiesz dokładnie, co otrzymasz. Więc jeśli w jednym sklepie ten sprzęt kosztuje 2.000, a w drugim 2.800, to dlaczego nie kupić tam gdzie taniej? Przecież to są DOKŁADNIE te same przedmioty. Ale to nijak ma się do usług, gdzie firmy handlują nie produktem, a swoją wiedzą i doświadczeniem. W praktyce może się okazać, że tanie usługi to bardzo małe zaangażowanie czasu, a nawet zupełny brak wiedzy.

  Zacznijmy może od małego kalkulatora kosztów. Jeśli czytałeś wcześniejsze artykuły, mówiące o tym, o co tak naprawdę chodzi w projektowaniu profesjonalnej strony www, to wiedz, że do zrobienia takiego zlecenia potrzeba 4-5 osób:

  • osobę od marketingu, która zbierze wszystkie potrzebne informacje dotyczące Twojej grupy docelowej, konkurencji, planów firmy – i na tej podstawie stworzy obraz firmy wyróżniającej się na rynku
  • architekta informacji/projektant interfejsu (opcjonalnie, bo może to zrobić marketingowiec, ale w dużych agencjach taki architekt jest dość częstym zjawiskiem) – to jest człowiek, który spośród wszystkich materiałów na stronę wybierze to, co najważniejsze dla Twojego klienta i stworzy prototyp (makietę) strony
  • copywritera – który złoży Twoją ofertę i historię firmy w pasjonujący, perswazyjny język, który wzbudzi u klientów zaufanie i spowoduje sprzedaż
  • grafika – dostaje wytyczne od pozostałych osób i na podstawie makiety ubiera stronę w kolory i odpowiedni styl, klimat
  • programisty (lub dwóch, w zależności od skomplikowania projektu) – otrzymuje kompletną grafikę ze wszystkimi informacjami, zakładkami, zdjęciami, animacjami itp. Na tej podstawie ma dopilnować, by kod programistyczny był tak napisany, aby na stronie działały wszystkie linki, poszczególne elementy nie rozjeżdżały się pod wpływem różnych przeglądarek oraz abyś miał możliwość samodzielnej aktualizacji strony

   

  Weźmy pod uwagę, że zatrudnienie naprawdę dobrego grafika, marketingowca, programisty i copywritera to koszt ok. 5.000-6.000 za osobę wraz ze wszystkimi opłatami. To razem daje ok. 20.000-24.000 na miesiąc. Załóżmy, że potrzebujesz tylko połowy ich czasu w miesiącu: koszt strony internetowej = ok. 10.000-12.000 zł netto. Załóżmy teraz, że z takiej strony będziesz mieć ok. 50 klientów i każdy z nich przyniesie Ci zlecenie o wartości średnio 1.000zł. Twoja inwestycja 10.000zł przynosi zwrot więc zwrot w postaci 50.000 zł. Czy nie wydaje się to niezwykle dobrą inwestycją ?

  Jakie dokładnie prace muszą zostać wykonane przy projektowaniu profesjonalnej strony ?

  1. Domena i ustawienie hostingu
  2. Analiza obecnej strony – wyłapanie podstawowych błędów, które uniemożliwiają pozyskanie klientów
  3. Research na temat branży, Twojej konkurencji i grupy docelowej
  4. Architektura informacji – wybór najważniejszych dla klientów informacji oraz sposób ich prezentacji tak, aby były łatwe do znalezienia
  5. Copywriting – napisanie oferty językiem sprzedażowym, z wyszczególnieniem korzyści dla klientów
  6. Zaplanowanie projektu i koncepcja układu poszczególnych elementów grafiki, stworzenie prototypu
  7. Praca z klientem – oglądanie inspiracji z podobnych branż, wybór kolorystyki oraz stylu graficznego
  8. Projektowanie graficzne
  9. Multimedia i zdjęcia (obróbka, konwersja)
  10. Prace programistyczne – pocięcie grafiki do postaci w pełni klikalnej i ruchomej strony www
  11. Instalacja bazy danych
  12. Instalacja CMSa (panelu do zarządzania treścią)
  13. Testy wyświetlania strony na różnych przeglądarkach, poprawienie błędów
  14. Optymalizacja SEO
  15. Integracja Social Media
  16. Testy User Experience (sprawdzenie strony pod kątem użytecznośći, ewentualne poprawki)
  17. Testy A/B
  18. Szkolenie z obsługi CMS
  19. Zainstalowanie strony pod właściwą domeną
  20. Pozycjonowanie

  Nadal wierzysz w to, że jedna osoba jest w stanie dobrze znać się na tym wszystkim ? Pamiętaj, że inwestycja w tanią stronę może w przyszłości kosztować dużo więcej bo trzeba będzie sporo poprawić.

  Zalety inwestycji w dobrą stronę:

  • profesjonalny wizerunek, który odzwierciedla Twoją wiedzę i doświadczenie, pokazuje dowód społeczny i różnicę w stosunku do konkurencji
  • łatwy do zapamiętania adres www, taki jak np. nazwafirmy.com
  • profesjonalne adresy e-mailowe w Twojej domenie, takie jak ty@nazwafirmy.com
  • pełna kontrola nad każdym aspektem części wizualnej
  • możliwość rozwoju strony oraz modyfikacji w przyszłości
  • brak reklam, które często pojawiają się w darmowych szablonach
  • lepsze wyniki wyszukiwania w Google i innych wyszukiwarkach
  • możliwość wdrożenia sklepu internetowego i innych funkcjonalności
  • integracja komentarzy i serwisów Social Media
  • system do zarządzania treścią CMS (możliwość samodzielnych zmian)
  • spokój umysłu w zakresie bezpieczeństwa i kopii zapasowej
  • dobrze zoptymalizowana strona pod kątem SEO

   

  Rzeczą, której sporo firm nie rozumie, jest np. bardzo ważna poprawność kodu programistycznego i dobrze zoptymalizowana strona, dająca się wypozycjonować. To, że strona dobrze wygląda w przeglądarce, wcale nie znaczy, że jest poprawnie zakodowana.

  W przypadku taniej strony, czasem jest tak, że osoba, która to robi, najczęściej zajmuje się tym przez krótki okres, w ramach dorobienia sobie do utrzymania np. na studiach. Po skończeniu studiów idzie do pracy bądź otwiera swoją firmę, nabiera większego doświadczenia i już nie chce bawić się w takie zlecenia. Taki ktoś po roku, 2 latach może Ci powiedzieć, że nie chce się już zajmować Twoją stroną, co wtedy zrobisz? Pewnie, można poszukać innych osób, ale rzadko kiedy programiści decydują się na poprawianie błędów innych programistów. Zazwyczaj nie opłaca się tego robić, zwłaszcza jeśli kod programistyczny jest niepoprawny i trzeba spędzić mnóstwo czasu by to naprawić. Lepiej jest napisać go zupełnie od nowa. Ale to dla Ciebie kolejna inwestycja.. a można było tego uniknąć.

  Niebezpieczeństwo czycha też np. w niepoprawnym pozycjonowaniu strony. Twój “specjalista” może przesadzić z pozycjonowaniem i zaspamować internet używając nielegalnych metod. W następstwie tego Twoja strona może mocno spaść w rankingach wyszukiwania, a nawet może zostać całkowicie zablokowana przez Google.

  Kolejna rzecz, o której muszę wspomnieć to tzw. templatki albo szablony stron. Czasem firmy korzystają z darmowych platform, które pozwalają na to, by w ciągu paru minut za darmo lub za niewielki miesięczny abonament stworzyć swoją stronę. Problem w tym, że najczęściej są to gotowe szablony, z których korzystają tysiące innych firm. Myślałeś o tym, co się stanie, jeśli Twoja konkurencja będzie miała dokładnie taką samą stronę ? Straszna wtopa i wizerunek firmy może legnąć w gruzach. Nie chcesz stracić wiarygodności ani klientów, prawda ?

  Jeśli myślisz poważnie o swoim biznesie, chcesz mieć wartościowych klientów i chcesz się rozwijać, powiedziałabym “zrób to dobrze za pierwszym razem, albo nie rób tego wcale”.

  Problem, którego firmy nie widzą, jest taki, że w perspektywie czasu tania strona jest dużo droższa. Większość osób później żałuje swojej decyzji, bo poprawianie kodu, przeniesienie plików na nowy serwer, tworzenie nowych baz danych, kierowanie klientów pod nową domenę, tworzenie nowych kont pocztowych – to wszystko może być kłopotliwe i kosztowne.

  My sami mieliśmy sporo klientów, którzy przychodzili do nas po pomoc ze stronami, które były przestarzałe, niepoprawne, niemożliwe do modyfikacji, trudne do wypozycjonowania, nie mówiąc o tym, że zupełnie nie sprzedażowe.

  Wady inwestycji w tanią i nieprzemyślaną stronę:

  • utrata wiarygodności w oczach klientów
  • brak jakiegokolwiek zwrotu w inwestycję (ROI)
  • utrata sprzedaży
  • przestarzała i niemożliwa do wypozycjonowania strona
  • ryzyko posiadania strony takiej samej jak kilkadziesiąt innych firm, w tym również konkurencja
  • późniejsze problemy z przebudową strony, brak wsparcia

   

  Twoja kolej

  Masz już jakieś własne doświadczenia z tanimi stronami www? Napisz nam o nich w komentarzu poniżej. A może masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link