• klientka w hotelu, przeglądająca coś na laptopie

  Biznes , Internet , Marketing i Branding , Sprzedaż

  10 pomysłów na newsletter dla hotelu i restauracji

  Autor: Monika Loryńska

  E-mail marketing jest jednym ze skuteczniejszych narzędzi biznesowych. Służy utrzymywaniu relacji z klientami, budowaniu świadomości marki, ale dobry newsletter potrafi także sprzedać produkt. Wystarczy tylko mieć na niego pomysł!

  Promocja hotelu i restauracji odbywa się przede wszystkim w internecie. Teraz planowanie urlopów, wyjazdów służbowych czy nawet wybór miejsca na zjedzenie posiłku zaczyna się od przeglądania stron internetowych. Kiedy decyzja zakupowa zostanie w końcu podjęta, a rezerwacja lub zamówienie trafią do systemu, można ogłosić sukces. Ale czy na pewno?

  Moim zdaniem praca dopiero się zaczyna, trzeba bowiem zadbać o pozytywne doświadczenie przyszłego gościa a także zająć się budowaniem świadomości marki. W tym celu najlepiej wykorzystać e-mail marketing, który naprawdę sprawdza się w sprzedaży.

  E-mail marketing jest efektywny!

  W tym stwierdzeniu nie ma żadnej przesady, bo e-mail marketing (regularna wysyłka maili) dociera do naprawdę dużej grupy odbiorców. Rzadko się przecież zdarza, by użytkownik internetu nie miał konta pocztowego. Większość korzysta z niego regularnie i codziennie sprawdza otrzymane wiadomości.

  Newsletterów nie rozsyła się przypadkowym odbiorcom czy całej zgromadzonej bazie adresowej. Jeśli mają przynieść zamierzony efekt, trzeba określić grupę docelową i odpowiednio spersonalizować komunikat. Inaczej będzie wyglądać wiadomość do turysty, a inaczej do gości biznesowych. Po zakończonej wysyłce mailingu trzeba zmierzyć jego skuteczność – sprawdzić kto, kiedy i w jaki link kliknął. Na szczęście istnieją platformy do wysyłki newsletterów, które później pomagają monitorować zachowania odbiorców.

  Niektórzy przedsiębiorcy nie korzystają jednak z tej formy marketingu internetowego, ponieważ nie mają pomysłu na skuteczny newsletter. Marnują w ten sposób potencjał, jaki daje taka forma kontaktu z klientem.

  10 pomysłów na skuteczny newsletter

  Newsletter to przede wszystkim jedna z tańszych form promocji . Mogą sobie na nią pozwolić nie tylko duże sieci, ale też mniejsze biznesy, które nie zatrudniają specjalistów od marketingu. W przypadku mailingów najbardziej liczy się chwytliwy tytuł i wartościowa treść.

  W jaki sposób wykorzystać newsletter do promocji swojego hotelu czy restauracji? Niżej przedstawiam pomysły, które możesz u siebie wypróbować.

  1. Newsletter na powitanie gości

  Programy do wysyłki newsletterów umożliwiają ustawienie automatycznych wiadomości, które możesz skierować do nowych subskrybentów. Marketerzy chętnie wykorzystują ich potencjał, rozbijając maila na kilka części.

  Pierwszy to prawdziwa powitalna wiadomość, stanowiąca potwierdzenie zapisania się do bazy. W kolejnych pojawiają się informacje o produktach i usługach. Ty możesz przedstawić swój hotel / restaurację – na przykład wymienić dostępne atrakcje, opisać filozofię biznesu oraz zespół. Zbudujesz tym świadomość marki, zadbasz też o dobre samopoczucie gości, by poczuli się u ciebie swobodniej.

  2. Mail organizacyjny, z najważniejszymi informacjami

  Taką wiadomość warto wysłać do gości hotelowych, którzy już dokonali rezerwacji i niebawem zjawią się na miejscu. Przygotuj „przewodnik” ułatwiający orientację w twoim hotelu.

  Czego mogą oczekiwać goście? Warto poinformować ich chociażby o tym, od której i gdzie mogą zjeść śniadanie, napisać, co zawiera cena noclegu, jakie usługi są dodatkowo płatne, a także w jaki sposób kontaktować się z obsługą. W mailu z istotnymi wiadomościami nie musisz ograniczać się tylko do hotelu. Przedstaw atrakcje okolicy – pokaż, co ciekawego można zobaczyć, wymień interesujące wydarzenia, udziel wyczerpującej informacji.

  3. Newsletter z informacją o nowościach

  Pokoje w twoim hotelu przeszły remont? A może rozbudowałeś ofertę atrakcji o usługi takie jak sauna albo masaże? Zatrudniłeś świetnego szefa kuchni albo w twojej restauracji można spróbować nowych potraw? Koniecznie poinformuj o tym osoby ze swojej bazy adresowej. Inwestowanie i podnoszenie jakości usług to powód do dumy i sygnał, że nie stoisz w miejscu i nadążasz za trendami.

  Taka wiadomość na pewno może skutecznie zaciekawić odbiorców. Obudzi wspomnienia i zachęci do ponownej rezerwacji.

  4. Informacja o nagrodzie / wyróżnieniu

  Powodem do wysłania newslettera na pewno będzie otrzymanie branżowej nagrody lub wyróżnienia. Stanowi to dowód, że twoje usługi znajdują się na naprawdę wysokim poziomie.

  Trzeba się tym chwalić, ponieważ jest to dobra informacja, która przedstawia cię jako eksperta w swojej dziedzinie. Odbiorcy newslettera otrzymują jasny przekaz, że jesteś doceniany przez autorytety, a to z kolei wpływa na wzrost zaufania dla twojej marki.

  5. Newsletter z informacją o promocjach

  W rozsyłanym mailingu możesz pisać o promocjach, które aktualnie obowiązują, a z ich pomocą nawet wykreować potrzebę zakupu. Wystarczy wspomnieć o zbliżającym się długim weekendzie, świętach czy innej okazji – wszyscy wiemy, jak trudno znaleźć wtedy wolne miejsce w hotelu.

  Duża obniżka cen, rabat na ostatni nocleg czy spersonalizowana promocja dla stałych klientów działają jak magnes. Część odbiorców na pewno przemyśli ofertę, zwłaszcza jeżeli jest nie tylko kusząca, ale też ograniczona czasowo. Nikt nie chce tracić super okazji.

  6. Zaproszenie na wydarzenie

  Newsletter nie zawsze musi sprzedawać. Możesz w nim poinformować o ciekawej imprezie, dużym koncercie, festiwalu czy innym evencie. Napisz, co będzie się działo i jak ty się do tego przygotowujesz.

  Być może twoja restauracja organizuje wieczór tematyczny albo kolację walentynkową? To wszystko stanowi newsa, którego warto zaprezentować odbiorcom.

  7. Opinie zadowolonych klientów

  Planując wysyłkę mailingu warto wykorzystać potencjał, jakim są pozytywne recenzje gości. Przed wizytą w restauracji albo dokonaniem rezerwacji w hotelu większość osób sprawdza opinię o danym miejscu w sieci. Rekomendacje internautów mają więc dużą moc.

  Wykorzystaj tę tendencję i pokaż innym, co o tobie piszą. Jeśli masz zamiar przedstawiać opinie gości w newsletterze, postaw na wpisy, które nie są szablonowe. Niech to nie będzie suche „Było dobrze, polecam”, a bardziej emocjonalna wypowiedź, zawierająca konkretne przykłady i przemyślenia.

  8. „Odzyskanie koszyka”

  Czy wiesz, że dzięki newsletterowi możesz skłonić niezdecydowanych internautów do dokończenia zakupów? Dotyczy to zwłaszcza branży hotelarskiej i hoteli, które na stronie mają podpięty formularz rezerwacyjny. Czasami ktoś nie dokończy procesu i opuszcza witrynę bez opłacenia pobytu – właśnie w takich przypadkach pomocny okazuje się mailing.

  W wiadomości można umieścić delikatne przypomnienie o zapłacie. Zachęcić podróżnego do sięgnięcia do portfela poprzez atrakcyjny rabat czy bonus. Wizyta w hotelowym SPA to naprawdę solidny argument.

  9. Newsletter okolicznościowy

  Wysłanie świątecznych albo urodzinowych życzeń to kolejny sposób na budowanie świadomości marki. W ten sposób przypominasz o swoim istnieniu, ale nie namawiasz do zakupu. W newsletterze okolicznościowym możesz zawrzeć także zaproszenie na sylwestra czy długi weekend. Jednak potraktuj tę wiadomość jako inspirację, wabik na gościa, by nie czuł się przymuszany do podejmowania decyzji.

  10. Mail z podziękowaniem za pobyt

  Po zakończonej wizycie możesz wysłać gościowi wiadomość z podziękowaniem za pobyt. Zapytaj go o wrażenia i zachęć do powrotu. Lubimy czuć się ważni i doceniani, a taki mail stanowi dowód zainteresowania ze strony przedsiębiorcy.

  To także dobra okazja do tego, by poprosić o wystawienie opinii. Nie tylko zbierasz feedback, ale budujesz bazę pomysłów do wykorzystania podczas innych wysyłek.

  Przedstawiłam ci tylko kilka pomysłów na skuteczny newsletter. Tak naprawdę to tylko wierzchołek góry lodowej, bo temat e-mail marketingu jest szeroki. Warto pamiętać o tym, by nie przesadzić z liczbą wysyłanych wiadomości i rozsądnie „dawkować” je odbiorcom. Zasypywanie skrzynek odbiorczych przynosi odwrotne efekty do zamierzonych – po prostu zniechęca adresatów do czytania.

   

  Jeśli czujesz, że hotelowy newsletter to coś, co może Ci pomóc w budowaniu wizerunku Twojego obiektu, ale nie masz wiedzy, ani czasu by zająć się tym samodzielnie, odezwij się do nas! Ułożymy Ci całą ścieżkę komunikacji z klientami za pomocą email marketingu, zaprojektujemy ładny i zgodny z Twoją identyfikacją wizualną szablon, napiszemy przyjazne teksty, ustawimy wszystko w platformie mailingowej, a potem podepniemy do Twojej strony! Wszystko zrobimy za Ciebie, dzięki czemu podniesiemy jakość obsługi Twojego klienta, a Ty możesz dalej skupić się na robieniu tego, na czym znasz się najlepiej – na prowadzeniu biznesu! Skontaktuj się z nami, aby porozmawiać o szczegółach

   

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Zostań naszym fanem na Facebooku.

   

Skomentuj

Przeczytaj również