• Prawniczka oglądająca strony www

  Inspiracje , Marketing i Branding

  6 przykładów przyjaznych stron prawników

  Autor: Monika Loryńska

  Adwokaci to taki segment zawodowy, która z reguły kojarzy się bardzo poważnie i sztywno.

  Istnieje taki stereotyp, że prawnik to taki strasznie poważny człowiek, którego ciężko zrozumieć bo strzela paragrafami jak z procy. Z drugiej strony zaś jest też kojarzony raczej z usługami luksusowymi, na które niewiele osób stać.

  Takie postrzeganie tej branży rozwijało się przez lata, prawnicy zresztą sami siebie na takich kreowali, tworząc sobie bardzo poważny wizerunek w internecie.

  Strony internetowe kancelarii prawnych, na które się wchodziło, aby zapoznać się z ofertą, przeważnie były czarne lub białe ze złotymi elementami. Na stronie głównej można było często zobaczyć zdjęcie właściciela kancelarii w garniturze i pod krawatem, przy biurku, z poważną miną i założonymi rękami.

  Przeważnie gdzieś obok (albo nawet zamiast zdjęcia pracowników/właścicieli) wstawione było zdjęcie gmachu sądu, żeby dodać temu jeszcze większej powagi. Kolorystyka, jaką większość prawników wówczas dobierała na strony internetowe, dawała do myślenia, że oferta skierowana jest raczej do klientów premium i zwykłego Kowalskiego na usługi prawnika nie będzie stać.

  Dziś to się już mocno zmienia, prawnicy zaczęli dostrzegać, że muszą, podobnie jak to się dzieje w innych branżach, poprawić swoją komunikację i sprawić, by była ona bardziej przyjazna. Uproszczenie komunikatów powoduje bowiem, że odbiorcy zaczynają lepiej rozumieć, czym konkretnie zajmuje się dana firma/osoba i w jaki sposób może pomóc. Nikt już nie lubi sztywnego, branżowego języka i dziś już wcale nie oznacza on, że dana osoba czy firma doskonale zna się na tym co robi. Wręcz przeciwnie – to odstrasza. Żeby się przekonać do współpracy z kimś, musi zajść coś takiego jak chemia, musimy poczuć, że to jest firma, z którą bardzo chcemy pracować i że z nimi możemy być spokojni i bezpieczni o finalny rezultat. Jeśli nie rozumiemy, co ktoś do nas mówi i co chce nam sprzedać, to raczej nie chcemy z taką firmą mieć nic do czynienia.

  Pamiętam, kiedy kilka lat temu Wojciech Wawrzak wystartował z wizerunkiem wyluzowanego prawnika, który tłumaczył wszystkie zawiłości prawne w sposób prosty i zrozumiały dla każdego. Był chyba pierwszym albo jednym z pierwszych prawników, który zaczął tworzyć ogromną ilość treści edukacyjnych na blogu i Facebooku, organizować webinary i tworzyć własne produkty, idealnie dostosowane pod wymogi rynku.

  W sieci widać było ogromne poruszenie, ludzie zaczęli wszędzie polecać jego materiały i kibicować mu. Wojtek zyskał sobie ogromną rzeszę sympatyków.. i klientów 🙂

  Właśnie to nietypowe, przyjazne podejście, proste komunikaty i chęć dzielenia się wiedzą sprawiły, że mocno się na rynku wyróżnił. I choć był młodym, dopiero co startującym prawnikiem, to poprzez materiały edukacyjne, które udostępniał, udowodnił wszystkim, że posiada ogromną wiedzę i zyskał zaufanie potencjalnych klientów. W ślad za nim poszło wielu innych prawników.

  Dzisiaj już wiele firm zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest to pierwsze wrażenie, że musi ono być przyjazne, budzące zaufanie i przede wszystkim pokazujące, że prawo nie musi być takie straszne. Dlatego też takich stron internetowych z bardziej swobodnym podejściem do tematów prawnych jest coraz więcej.

  Postanowiłam zebrać kilka najciekawszych moim zdaniem linków i pokazać Wam, jak można odczarować branżę, która przez lata miała pełen powagi wizerunek. Kolejność jest bardzo przypadkowa 🙂

   

  1. Wojciech Wawrzak

  Strona www Wojciech Wawrzak

  To wciąż numer 1 wśród prawników z luźniejszą komunikacją. Wojtek cały czas produkuje ogromne ilości materiałów edukacyjnych dla swoich klientów, w międzyczasie stworzył też kilka swój sklep internetowy, gdzie sprzedaje gotowe produkty.

  Zbudował swój wizerunek jako jednego z najlepszych w tematyce RODO oraz w problemach branży kreatywnej (jego klientami są głównie graficy, freelancerzy, programiści, agencje reklamowe itp.). Wybrał sobie niszę, w której się specjalizuje i cały czas dokształca swoją wiedzę, ponadto bierze udział w różnych ciekawych projektach, poszerza swój zakres usług i rozbudowuje zespół prawników.

  Jego strona jest bardzo mocno opakowana w wiedzę – Wojtek jest bardzo aktywny na blogu i prowadzi też swój podcast. Ze strony można przejść do osobnej witryny Kancelarii, gdzie oferta jest przedstawiona bardzo czytelnie, dokładnie widzimy, czym się zajmują, można tam też znaleźć liczne opinie pozytywne jego klientów.

  To wszystko sprawia, że odbiorca ma poczucie, że Wojtek i jego Kancelaria są bardzo doświadczonym zespołem i dokładnie wiedzą, jakie potrzeby ma ich grupa docelowa.

  2. Tomasz Palak

  Strona www Tomasz Palak

  Tomasz Palak dał się poznać jako prawnik specjalizujący się w tematach technologicznych, ale nie tylko. To osoba z ogromnym poczuciem humoru, która potrafi tłumaczyć różnego rodzaju zawiłości prawne w sposób taki, że brzuch boli od śmiechu. Jest bardzo aktywny na Facebooku i jego komentarze w różnych dyskusjach najczęściej zawierają dużą dawkę humoru.

  Jego strona jest bardzo czysta, uporządkowana i przyjemna kolorystycznie. Widać tutaj, że ktoś przyłożył ogromną uwagę do detali. Nie ma tu niepotrzebnych rzeczy, a wszystko pokazane jest w bardzo prostych komunikatach.

  Można zobaczyć, że jest to prawnik bardzo aktywny nie tylko w Social Mediach, ale również na różnego rodzaju konferencjach, bierze też udział w wielu projektach.

  Stronę Tomasza Palaka przegląda się nadzwyczaj ciekawie, każda zakładka zawiera tak interesująco napisane treści, że ma się ochotę przeczytać wszystko 🙂 Ciekawą sekcją na stronie jest np. lista narzędzi, z których korzysta Tomasz, a które usprawniają jego pracę, dzięki czemu klienci płacą mniej za jego czas. To pokazuje też, że jest to prawnik bardzo zorganizowany i mocno nastawiony na produktywność.

  Przy budowie strony duży nacisk postawiono na pokazanie projektów, w których brał udział Tomek – książki czy publikacje, w których się udzielał, wystąpienia publiczne itp. To buduje jego wizerunek eksperta i pokazuje, że bardzo dobrze zna się na tym, co robi.

  3. Aneta Liszewska-Mądra

  Strona www Aneta Liszewska-Mądra

  Bardzo poprawna, ładna i czytelna strona z ciekawą kolorystyką i wzbudzającym zaufanie zdjęciem wizerunkowym.

  Strona zawiera same najważniejsze dla klienta informacje. Emanuje z niej spokój i ciepło, przyjazne nastawienie. Grafika jest bardzo uproszczona, nie ma tutaj cudów, ale za to jest bardzo czysta i przyjemna w odbiorze.

  Dużą uwagę postawiono na zawartość merytoryczną – można tu zobaczyć artykuły edukacyjne oraz pobrać ebooka.

  Dobrym pomysłem było umieszczenie na stronie opinii klientów – często firmy nie chcą tego robić bo twierdzą, że nie mają takich opinii albo będzie im je trudno uzyskać. Jest to jednak niezwykle ważne w kontekście podjęcia decyzji potencjalnych klientów o współpracy, ponieważ wzbudza zaufanie i mocno buduje wizerunek.

  4. Sławomir Mentzen

  Strona www Sławomir Mentzen

  Sławomir Mentzen to nie jest adwokat, lecz bardziej doradca podatkowy (choć ma ogromną wiedzę w wielu tematach). Jednak jego firma prócz prowadzenia księgowości klientom, ma również w ofercie doradztwo prawne, dlatego postanowiłam ująć go na tej liście.

  Tutaj mimo, że na pierwszy rzut oka widzimy założyciela w krawacie i garniturze, to jednak uznałam, że warto go tutaj pokazać w zestawieniu, ponieważ mimo wszystko odbiór strony jest bardzo przyjemny. A odpowiada za to głównie przemyślana, nowoczesna i prosta grafika oraz bardzo dobry copywriting.

  Wszystko jest napisane bardzo prostym i ciekawym językiem, umiejętnie pokazującym korzyści ze współpracy – czyli co klient zyska decydując się na podpisanie umowy. Aż chce się przeglądać całą stronę i czytać wszystko po kolei.

  To jest właśnie klucz w odpowiednim przygotowaniu strony www – żeby tak wszystko zaplanować i odpowiednio pokazać, aby użytkownik chciał na niej przebywać i przechodzić do każdej kolejnej zakładki, zapoznając się dokładnie z całą ofertą. I oczywiście, żeby chciał się skontaktować 🙂

  Nad tą stroną pracował bardzo dobry copywriter, który potrafił dokładnie pokazać czym odróżnia się ta kancelaria od innych. Zawsze powtarzam klientom, by nie próbowali pisać tekstów sami bo nie zrobią tego tak dobrze, jak copywriter z prawdziwego zdarzenia. Różnica w efekcie końcowym i w odbiorze klientów będzie przeogromna.

  5. Marta Kacprzyk i Magdalena Bojaryn

  Strona www Biznesove

  Strona dwóch prawniczek, które pokazują siebie nie tylko jako typowe prawniczki, ale przede wszystkim, partner i doradca klienta w biznesie.

  Bardzo ładna, czytelna i staranna grafika, wsparta przez ciekawe, dynamiczne skrypty i czytelny komunikat to największe zalety tej strony.

  Dużym plusem jest też, podobnie jak w przypadku poprzednich stron, wykorzystanie do współpracy dobrego copywritera, który potrafił stworzyć ciepły i przyjazny komunikat, pokazujący doświadczenie i zalety współpracy z tą kancelarią.

  Fotografie wizerunkowe są bardzo ciepłe i spójne z przekazem, wzbudzają one duże zaufanie.

  6. Aga Zalewska

  Strona www Aga Zalewska

  W porównaniu do poprzednich stron, ta jest wyjątkowo luźna – da się to odczuć zarówno w tekstach, jak i w fotografiach. Zresztą sama zainteresowana wprost mówi na swojej stronie, że nie lubi prawniczego języka. 

  Co prawda, tutaj komunikacja jest wyjątkowo luźna i momentami zabawna, więc nie każdemu może to odpowiadać. 

  Ale przecież nikt nie kieruje swojej oferty do wszystkich, każdy powinien mieć swoją własną grupę docelową. Tutaj komunikacja skierowana jest głównie do przedsiębiorczych kobiet i może założenie takie właśnie było, aby stylem i charakterem strony oraz oferty dostosować się do sposobu bycia grupy docelowej. 

  Na uwagę zasługuje sklep internetowy bogaty w ciekawe produkty ułatwiające prowadzenie firmy, które można wdrożyć od zaraz, a także regularnie aktualizowany blog. Można tu znaleźć ogromną ilość wiedzy na najpopularniejsze biznesowe i prawnicze tematy. To sprawia, że nawet jeśli początkowo takie luźne podejście w komunikacji nie wzbudziło czyjegoś zaufania, to jednak merytoryka pokazana na stronie skutecznie może wyeliminować wątpliwości potencjalnego klienta. 

   

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Zostań naszym fanem na Facebooku.

   

  Photo by Mateus Campos Felipe on Unsplash

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link