• Marketing i Branding

  Co to jest i po co Twojej firmie strategia marketingowa?

  Autor: Monika Loryńska

  Strategia marketingowa to coś, od czego powinno zaczynać się budowanie marki – powinna ją mieć każda firma, niezależnie od wielkości. Strategia to nic innego jak kilkudziesięciu-stronicowy dokument, który mówi o tym, jakie są nasze mocne i słabe strony, jakie mamy cele do osiągnięcia oraz jak trafić do idealnych klientów. Pozwala wskazać kierunek takich działań marketingowych, które przyniosą najlepsze rezultaty. To taki przewodnik do większej sprzedaży, większej rozpoznawalności marki itp. .

  Głównym zadaniem strategii powinno być określenie, w jaki sposób komunikować korzyści Twojej firmy lepiej niż robi to konkurencja oraz jaki target (grupa docelowa) najbardziej może potrzebować Twojej usługi lub produktu. Dzięki temu unikniemy działań typu ad hoc – kupowania co tydzień innej reklamy, w nadziei, że któraś może przyniesie efekt

  Istotną częścią strategii jest plan marketingowy, który określa, kiedy i w jaki sposób zrealizujemy cele założone w strategii. Można powiedzieć, że plan marketingowy to taki “plan akcji”. Może być napisany w oparciu o jakiś okres czasu np. na pół roku, rok i może uwzględniać budżet, którym dysponujemy. To taka konkretna lista “do zrobienia” pozwalająca systematycznie sprawdzać, czy założone w strategii cele są realizowane.

  Jeśli chcesz być za rok o tej samej porze w innym miejscu np. chcesz zwiększyć sprzedaż o 20% bądź chcesz zatrudniać 10 nowych pracowników to monitorowanie elementów strategii i planu jest istotne z punktu widzenia rozwoju Twojej firmy. Możesz też określić bardziej dokładne cele np. 50 zapytań od klientów tygodniowo. Aby to osiągnąć, musisz konsekwentnie, miesiąc w miesiąc realizować wszystkie założenia.

  Najważniejsze punkty planu marketingowego:

  • zidentyfikowanie grupy docelowej
  • zrozumienie konkurencji i Twojej przewagi nad nią
  • ustalenie celów marketingowych
  • określenie sposobów realizacji celów marketingowych
  • określenie przypuszczalnych kosztów działań marketingowych

   

  Strategia i plan powinny być również na bieżąco aktualizowane, w oparciu o pojawiające się nowe firmy konkurencyjne, zmiany w potrzebach klientów, zmiany ekonomiczne, zmiany technologiczne itp.

  Strategię i plan może stworzyć osoba znającą branżę, bądź agencja PR. Efektywna strategia jest realna, zrozumiała i łatwa w implementacji

  Korzyści ze strategii marketingowej dla Twojej firmy:

  • pozwala Ci się skupić na możliwościach, które możesz wykorzystać I zagrożeniach, których możesz uniknąć
  • identyfikuje narzędzia, które możesz użyć do zwalczenia konkurencji I zdobycia udziałów w rynku
  • oszczędza Twój czas I pieniądze, wskazując najbardziej efektywne metody promocji
  • wykazuje przewagę Twojego produktu lub usługi nad konkurencją
  • jest fundamentem wszelkich kampanii reklamowych
  • pomaga w efektywnym komunikowaniu się z Twoimi klientami i partnerami
  • podnosi Twoją sprzedaż i zyski

  Jak stworzyć efektywną strategię marketingową?

  Na początku musisz sam dokładnie zrozumieć swój produkt i grupę docelową. Żeby sprzedać produkt lub usługę, musisz dokładnie wiedzieć, jakie są dla klienta istotne korzyści z jego zakupu. Prawdopodobnie jest już na rynku kilka innych firm, które oferują to samo, więc musisz wydobyć ze sw ojej oferty esencję – te magiczne cechy, które sprawią, że to właśnie Twój produkt będzie się najlepiej sprzedawał.

  Odpowiedz sobie na pytania:

  • jaki jest cel Twojego produktu – rozwiązać jakiś problem, zaspokoić potrzebę, a może jest to produkt luksusowy?
  • w jakim stopniu Twój produkt przewyższa to, co oferuje Twoja konkurencja?
  • jakie problemy grupy docelowej może rozwiązać Twój produkt lub usługa?

  Natomiast grupa docelowa (target) to ludzie, którzy będą od Ciebie najczęściej kupować. Jeśli od początku nie trafisz w odpowiednią grupę, to nie będziesz zarabiać – niezależnie od tego, jak dobry jest Twój produkt. Starsze osoby mogą mieć zupełnie inne potrzeby i oczekiwania, niż osoby młodsze, podobnie jak klienci biznesowi i klienci indywidualni. Dlatego precyzyjne określenie naszego targetu jest tak ważne. Przy określaniu grupy warto podzielić sobie ją na mniejsze segmenty np. zainteresowania, styl życia, klasę społeczną, zachowanie i wybrać z tego taki segment, który będzie dla nas najbardziej dochodowy.

  Podejmując decyzję o segmencie grupy, z którym chcemy pracować, powinieneś uwzględnić następujące czynniki:

  • czy wybrany segment jest na tyle duży, aby w pełni zrealizować cele marketingowe?
  • czy Twoja firma ma umiejętności i doświadczenie pozwalające na współpracę z danym segmentem ?
  • czy widać potencjał wybranego segmentu?

  Biorąc pod uwagę to wszystko oraz rzetelnie podchodząc do realizacji założonych celów, za kilka lat nadal będziesz miał stabilny biznes. Teraz już wiesz, że warto w taką strategię zainwestować, prawda?

  Czy Twoja firma ma strategię marketingową? Czy dzięki niej udało Ci się zrealizować założone cele? A może chciałbyś coś takiego stworzyć ? Podziel się z nami w komentarzach pod tym wpisem!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link