• Marketing i Branding

  Czy Twoja firma jest marką?

  Autor: Monika Loryńska

  Czy wiesz, na czym właściwie powinno polegać budowanie Twojej marki? Czy umiesz stworzyć taką markę, za którą ludzie chcą płacić duże pieniądze?

  Na początek trzeba powiedzieć, że istnieje wiele różnych cech, które przypisuje się markom. Niektórzy mówią, że to logo, inni że opakowanie, jeszcze inni, że jakość oraz obsługa klienta.

  Tak naprawdę to wszystko razem i wiele więcej tworzy markę. Logo, opakowanie, identyfikacja wizualna to tylko część tego, jak klienci postrzegają Twój wizerunek. Każda z tych rzeczy stanowi osobny dodatek do zbudowania solidnej marki.

  Tak naprawdę marka to usługa, produkt lub organizacja, która posiada własną osobowość. Osobowość, która rodzi się poprzez opinie klientów.

  „Marki budowane są na tym co ludzie mówią o Tobie, a nie na podstawie tego, co Ty sam o sobie mówisz” – Guy Kawasaki

  To nie są wyłącznie jakieś kolory, czcionki, logo i slogan.

  Marka jest obietnicą.

  Obietnicą tego, że kupując Twoje produkty, klient poczuje, że podjął dobrą decyzję, a zarazem zrobił coś wyjątkowego dla siebie. To sprawi, że będzie chciał znów u Ciebie kupować i polecać Twoją firmę.

  To nie jest walka o zniszczenie konkurencji, ale o pokazanie klientowi, że Twoja firma to jedyne rozwiązanie jego problemu jakie istnieje. Wtedy klient postrzega Cię jako konkretną wartość i coś, za co on zapłaci dużo więcej niż innej firmie.

  Przykład: marka Apple – przeczytaj

  Dzisiejsze możliwości pozwalają na to, by reklamować się na różne sposoby, ale tak naprawdę żeby skutecznie docierać ze swoim komunikatem do klienta, trzeba najpierw przekształcić biznes w markę.

  A żeby zbudować markę, trzeba zrozumieć potrzeby klientów, wiedzieć czego chcą. Jeśli tego nie wiesz, Twoja inwestycja w marketing może się nie opłacić.

  Jeśli sam nie umiesz zdefiniować swojej marki, to Twoi klienci też nie będą umieli.

  Pamiętaj – nie możesz być znany ze wszystkiego, ale możesz być znany z czegoś np.

  • z innowacyjnego podejścia
  • z wysokiej jakości obsługi klienta
  • ze szczególnych umiejętności
  • z najlepszej jakości, jaka istnieje w Twojej branży

   

  Marka to emocje i skojarzenia, jakie Twój biznes wywołuje u klienta – zapach, wygląd, smak itp. Te emocje to fundament firmy – coś, co zawsze trzeba podkreślać w komunikatach marketingowych. Marka to również ludzie i to, co sobą reprezentują.

  Żeby zbudować markę, odpowiedz sobie na pytania:

  1. Wartość – Czy Twój produkt ma sens?
  2. Kreatywny Design/Identyfikacja Wizualna – czy Twój wygląd pasuje?
  3. Komunikat – Czy umiesz mówić tak, aby wpłynąć na emocje?
  5. Zrozumienie klienta i grupy docelowej – czy wiesz do kogo mówisz?
  6. Konsekwencja – czy klient może oczekiwać tej samej jakości we wszystkim co robisz/mówisz?

  Czy udało Ci się zbudować markę ? Opisz w jaki sposób do tego doszedłeś w komentarzach poniżej.

   

Skomentuj

Przeczytaj również

 • Biznes

  Po co robić makietę UX strony www ?

  Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw powiedzieć, czym właściwie są makiety UX.   UX to skrót od User Experience czyli “Doświadczenie użytkownika”. Dosłownie tłumacząc, mówimy więc o projekcie/produkcie, który