• Identyfikacja wizualna dla firmy hand made

  Marketing i Branding

  Dlaczego tanie logo to drogie logo?

  Autor: Monika Loryńska

  Jako agencja reklamowa, stale stykamy się z jednym, poważnym problemem ze strony firm, które nie rozumieją na czym polega projektowanie logo i dlaczego zrobienie tego profesjonalnie nie jest ani tanie, ani szybkie.

  O tym, jak powinno wyglądać logo i co powinno symbolizować oraz jak wygląda praca nad nim pomówimy innym razem, a teraz skupimy się na tym, co się dzieje, kiedy zrobione jest źle.

  Niektóre firmy na początku swojej działalności chcąc zaoszczędzić na marketingu, nieświadomie zlecają zaprojektowanie logo komuś, kto nie ma o tym zielonego pojęcia – studentowi, żonie, bratu, synowi znajomego itp. – bo jest TANIO.

  Niestety jest to błąd katastrofalny w skutkach. Dlaczego?

  Nie dość, że sam wygląd takiego logo może pozostawiać wiele do życzenia, to wiele z tych firm musi potem wydać u nas dodatkowe pieniądze za to, aby to logo dostosować do wymagań druku.

  Zacznijmy od tego, jak to wygląda, kiedy firma już posiadająca logo zgłasza się nas z prośbą o realizację kampanii.

  W zależności od tego, jaki firma chce przekazać komunikat swoim klientom, dobieramy różne narzędzia marketingowe, np. internet, druk lub outdoor (reklama zewnętrzna).

  Jeśli klient decyduje się na reklamę zewnętrzną, musi nam dostarczyć swoje logo w formacie wektorowym, czyli takim, który umożliwia powiększanie go do dowolnych rozmiarów, bez jakiejkolwiek utraty jakości.

  Wiele firm niestety nie posiada nic takiego, a często jest to jedyny typ plików, na których możemy bazować. W przypadku reklam zewnętrznych i druku jest to absolutnie wymagane.

  W sytuacji, gdy jednak klient nie ma czegoś takiego, ale posiada logo w formacie JPG (format przeznaczony głównie do internetu), szukamy innego rozwiązania, np. próbujemy to przerysować.

  Może zdarzyć się jednak sytuacja, że będzie to bardzo skomplikowane – bo np. logo jest tak małe, że ciężko wychwycić szczegóły – wówczas wymaga to od nas więcej pracy i musimy doliczyć dodatkowe koszty. A można było tego uniknąć.

  Otóż bardzo ważną rzeczą, o której „tani” graficy zdają się zapominać, albo po prostu nie mają odpowiedniej wiedzy – to fakt, że klient wraz z gotowym logo powinien otrzymać tzw. księgę znaku.

  Jest to opis budowy logo i zasady stosowania go w taki sposób, aby zawsze zachować spójny i prawidłowy wizerunek firmy, niezależnie od rodzaju wykorzystanego narzędzia reklamy.

  Zawiera ona wszystkie wytyczne dotyczące wizualizacji i wydruków materiałów wizerunkowych takich jak np. wizytówki, papier firmowy, odzież dla pracowników, samochody służbowe, koperty firmowe itp.

  Te wytyczne to m.in. :

  • n umery barw stosowanych w drukarniach – po to, aby kolor firmowy zawsze był ten sam niezależnie od rodzaju druku
  • zasady umieszczania logo na różnych tłach – po to, abyś sponsorując np. jakąś imprezę nie dopatrzył się całkowicie zdeformowanego logo na plakacie

   

  Wyobraźmy sobie sytuację, że grafik dobrał do logo „jakiś” tam odcień koloru i klient, nie znając się na tym, zleca drukarni wykonanie 50.000 ulotek. Drukarnia wydrukuje gotowy projekt tamtego grafika i nagle okazuje się, że na papierze to już nie wygląda tak pięknie jak na monitorze – kolor wyszedł w innym odcieniu, nie pasującym zupełnie do wizerunku firmy. I co teraz?

  Czy stać Cię na to, aby wydrukować kolejne 50.000 ulotek po to, aby logo nie było pomarańczowe, a czerwone? A co zrobisz, jak trzeba będzie kiedyś wydrukować coś innego? Będziesz się stresować, czy druk wyjdzie dobrze czy nie? Będziesz się wstydzić za każdym razem kiedy będziesz musiał wręczyć swoją wizytówkę potencjalnemu klientowi?

  Patrząc perspektywicznie, zawsze bardziej będzie się opłacało zlecić zrobienie logo komuś, kto ma w tym doświadczenie, mimo że koszt jednorazowy może być większy. Za dodatkowe pieniądze zyskujesz gwarancję, że logo będzie służyć firmie przez długie lata, a Ty już nie będziesz do niego dopłacał.

  Niestety często zdarza się, że klient nieświadomy błędu jaki wcześniej popełnił, musi ponieść dodatkowe koszty. Jak zwykle w podobnych przypadkach, tanio nie zawsze znaczy dobrze..

  Pamiętaj! Logo jest najważniejszą i najtrwalszą pracą graficzną jaką Twoja firma musi zlecić na zewnątrz.

  Po zakończeniu zlecenia powinieneś otrzymać logo w wielu możliwych formatach tak, abyś nigdy nie miał przeszkód w zrobieniu dowolnej reklamy, czy to na papierze, w Internecie, czy na wieżowcu.

  To jest coś, co musi być wykonane starannie i dokładnie, od początku do końca. Wymaga wiedzy nie tylko z zakresu grafiki komputerowej, ale też z poligrafii, rysunku ręcznego i typografii.

  Decydując się na logo, zastanów się czy wolisz wydać teraz mniej, by zrobić to szybko i byle jak, po to, aby w przyszłości ponieść dodatkowe koszta – czy wolisz zapłacić teraz więcej, by na lata mieć święty spokój.

  W kolejnej części omówię co dokładnie powinieneś otrzymać po zakończeniu prac nad Twoim logo. Dzięki temu będziesz miał pewność, czy osoba do której się zgłosiłeś jest odpowiednią do tego zlecenia.

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link