• Biznes , Internet

  Google Analytics – jak czytać statystyki?

  Autor: Monika Loryńska

  We wcześniejszym wpisie omawiałam, jak pobrać kod śledzenia na stronę – to umożliwia “połączenie” naszej strony www ze statystykami, co oznacza, że od momentu wklejenia kodu, możemy podglądać, kto przychodzi na naszą stronę, skąd i co dokładnie na niej robi. A także uzyskiwać wiele więcej ciekawych informacji, które mogą przydać nam się np. w rozwijaniu sklepu internetowego.

   

  W dzisiejszym wpisie omówię zatem, jak czytać najważniejsze dane o odwiedzinach użytkowników na naszej stronie.

   

  Na początek wejdź do zakładki Odbiorcy > Ogółem

   

   

  Pod głównym wykresem widzimy takie oto liczby:

   

  I teraz, żeby zrozumieć, ile mamy rzeczywiście odwiedzin na stronie, trzeba wiedzieć kilka rzeczy: co to są sesje, użytkownicy i odsłony.

   

  Odsłony: powiedzmy, że jeden użytkownik otwiera Twoją stronę 10 razy w ciągu dnia – to będzie liczyło się jako 10 odsłon dziennie. Jeśli zaś za każdym razem wejdzie na 3 różne podstrony, to wygeneruje łącznie 30 odsłon.

  Sesje i Użytkownicy to z kolei unikalne wyświetlenia. Powiedzmy, że jeden użytkownik przegląda 4 podstrony – to liczy się jako 1 sesja i 1 użytkownik. Domyślnie sesja działa 30 minut i jeśli w tym czasie użytkownik wyjdzie ze strony i wróci ponownie po kilku godzinach, zostanie podliczony jako 2 sesje, ale to wciąż 1 użytkownik. Sesje zerują się ponownie po północy, więc kiedy użytkownik wejdzie ponownie następnego dnia, zostanie zaliczony jako 3 sesja.

  Średni czas trwania sesji to informacja o tym, ile czasu spędza średnio użytkownik na Twojej stronie – oczywiście im więcej, tym lepiej bo to znaczy, że przegląda u Ciebie sporo treści i czyta wszystko dokładnie.

  Współczynnik odrzuceń to informacja o procencie osób, które opuszczają stronę po obejrzeniu strony głównej – to znaczy, że nie zainteresowała ich treść strony. To ważna informacja, która może pomóc w podjęciu decyzji o poprawieniu strony.

  Możesz również przeglądać dane z różnych okresów i porównać sobie, czy liczba odwiedzin rośnie w odpowiednim tempie:

   

   

  Niżej mamy jeszcze coś takiego jak Dane demograficzne – można sobie przeklikać po kolei wszystkie opcje – zobaczymy tutaj, z jakich krajów przybywają użytkownicy i jak to procentowo wygląda, z jakich miejscowości w Polsce, jaką przeglądarkę mają zainstalowaną, system operacyjny i z jakiego dostawcy internetu korzystają.

   

   

  Dane można również przeglądać na żywo – to fajna opcja, jeśli chcesz zobaczyć, czy ktoś ogląda wrzucony przed chwilą przez Ciebie link na Facebooku albo jeśli chcesz wiedzieć, o jakich godzinach jest najwięcej odwiedzających. Wystarczy kliknąć w zakładkę Na żywo i Ogółem.

   

   

  Niżej zobaczysz też ciekawe informacje: Najlepsze witryny odsyłające, czyli skąd przyszły te osoby oraz Najlepsze aktywne strony – czyli zakładki, które obecnie przeglądają Twoi użytkownicy.

   

  Zapewne interesuje Cię teraz, jak właściwie użytkownicy znajdują Twoją stronę? Możesz to sprawdzić udając się do zakładki Pozyskiwanie > Cały ruch > Źródło/Medium

   

   

  Jak widzisz, w powyższym przypadku najwięcej ruchu jest z wyszukiwarki, potem bezpośrednio (czyli ktoś po prostu wpisał linka do przeglądarki), z Facebooka, a także z różnych innych stron

  W kolejnych kolumnach można się dowiedzieć jaki jest np. Współczynnik odrzuceń tylko w przypadku wyników z Google albo Średni czas trwania sesji przy odesłaniach z Facebooka.

  W tym przypadku akurat widać największe zaangażowanie w przypadku kliknięć z Facebooka – najmniejszy współczynnik odrzuceń i najdłuższy czas przebywania na stronie. Są to zapewne osoby, które znają już tą stronę czyli np. polubiły wcześniej Fan Page albo kliknęły w link u kogoś znajomego, kto to udostępnił i przez to miały do tej strony większe zaufanie.

   

  Przejdźmy sobie teraz do zakładki Odesłania – tutaj możesz sobie zobaczyć, z jakich dokładnie linków przychodzą ludzie. Trzeba kliknąć na wybraną pozycję z prawej kolumny:

  Niestety wyniki z Facebooka nie pokażą nam z jakiego dokładnie Fan Page’a albo jakiego profilu przychodzą ludzie (od tego polecam narzędzie Brand24), ale już np. wybierając sobie jakąś stronę – w tym przypadku jest to pozycja 3, można zobaczyć takie rezultaty:

   

  I tu już ładnie widać, jaka dokładnie zakładka na danej stronie spowodowała, że ktoś zechciał kliknąć w linka do tej strony.

  I na koniec jeszcze taka ciekawostka: jeśli wrócisz z powrotem do Źródła/Medium i powiedzmy klikniesz w wyniki z Google / Organic, możesz sprawdzić, na jakie podstrony wchodzą ludzie najczęściej – dzięki czemu będziesz wiedzieć, jakie konkretnie działania z Twojej strony to spowodowały. Jeśli np. promowałeś ostatnio jakiś post z bloga w płatnej kampanii na Facebooku i widzisz bardzo dużo wejść właśnie na ten wpis, to wiesz, że to stąd te wizyty.

  Jak to zrobić?

  Klikamy Google / Organic, a potem nad tymi wszystkimi wskaźnikami klikamy taki mały przycisk Wymiar dodatkowy. Pojawi się lista rozwijana i tu klikamy Zachowanie > Ekran wejścia

   

   

  I tu można sobie zobaczyć te podstrony, które najczęściej użytkownicy przeglądają:

   

   

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

   

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link