• Biznes , Marketing i Branding

  Ile trwa wdrożenie strony www i jak się do niego przygotować ?

  Autor: Monika Loryńska

  Dziś chciałabym przybliżyć Ci, jak dokładnie wygląda i ile trwa wdrożenie strony www oraz co można zrobić, by uprościć pracę agencji, a tym samym, przyśpieszyć realizację całego projektu.

  Od czasu do czasu trafia do mnie klient, który wymaga postawienia przemyślanej i dobrze zoptymalizowanej strony www w 2-3 tygodnie. O ile można czasem coś prostego i na szybko postawić w oparciu o gotowiec (szablon), tak niestety w przypadku strony indywidualnej, budowanej od zera i jeszcze z porządną strategią, nie jest to możliwe w tak krótkim czasie. Jeśli chcesz stronę zrobić profesjonalnie i z głową, trzeba zaplanować całą masę zadań i procesów z tym związanych. Jest to bardzo czasochłonne.

  Od czego zacząć?

  Przede wszystkim, dobrze jest na samym początku przemyśleć sobie plan strony tj. strukturę menu i zawartość poszczególnych zakładek. Warto się zastanowić, co chcesz potencjalnym partnerom lub klientom przekazać albo co dla nich jest ważne przy podejmowaniu decyzji o współpracy z takimi firmami jak Twoja.

  Można to zrobić bazując na rozmowach z nimi, ankietach czy badaniach zachowania użytkowników na obecnej stronie (jeśli już masz stabilną pozycję i po prostu odświeżasz stronę) lub wykonując badania rynku (jeśli dopiero zaczynasz biznes). Można też podpatrzeć konkurencję i zainspirować się nieco tym, co te firmy prezentują na swoich stronach. O inspiracji mówię oczywiście w uczciwym sensie – można zerknąć, jak to robi konkurencja i co Ty możesz pokazać/ zrobić inaczej. Zupełnie nie chodzi tutaj o to, by kopiować ich pomysły, ale o to, żeby uruchomić kreatywność i zrobić to znacznie lepiej od nich. Dobrze jest też przejrzeć strony z innych, podobnych branż, szczególnie zagraniczne bo tamtejsze firmy często wybiegają do przodu jeśli chodzi o kreatywność i rozwiązania techniczne 🙂

  Polecam w tym celu przejrzeć galerie stron www np. Awwwards lub Pinterest (wystarczy wpisać jakieś słowo kluczowe w j. angielskim np. “Real estate web design” jeśli szukasz stron z branży nieruchomości)

  Po co Ci nowa strona ?

  Warto się głęboko pochylić nad swoją aktualną ofertą i przemyśleć, co dokładnie chcesz osiągnąć za pomocą nowej strony www – czy chcesz może pozyskać nową, zupełnie inną grupę docelową klientów albo skupić się na promocji nowych produktów? Może dużo klientów zgłasza Ci problem z poruszaniem się po Twojej obecnej stronie i chcesz uporządkować informacje i uprościć nawigację? A może zwyczajnie nie idzie Ci sprzedaż poprzez stronę www i chcesz, żeby ktoś pomógł Ci lepiej zaprezentować ofertę i wzbudzić zaufanie u klientów?

  Odpowiedź na pytanie “PO CO jest Ci ta strona właściwie potrzebna” pozwoli lepiej uporządkować myśli i spojrzeć na cały projekt bardziej szeroko. Pomyśl: co ta strona ma dla Ciebie zrobić? Czy ma zwiększyć konwersję z osób oglądających na kupujące czy może ściągnąć lepiej płacących klientów? A może ma po prostu ułatwić pracownikom administrację bo w tej chwili przychodzi za dużo zapytań na maila i nie wyrabiają się z odpowiedziami?

  Zakładam, że takie wstępne przygotowanie z researchem i przygotowaniem planu strony może potrwać około miesiąca, dwóch, a czasem nawet więcej. I mówimy tutaj tylko o Twojej pracy, jako właścic iela firmy/pracownika marketingu, a jeszcze tematu nie przejęła agencja… Widzisz już, że zrealizowanie strony od zera w 3 tygodnie nie jest możliwe, prawda? A to dopiero początek…

  Materiały do strony

  Jeśli określisz sobie plan treści i wizję strony to można zacząć zbierać materiały. Możesz na przykład zlecić profesjonalnemu copywriterowi napisanie tekstów na stronę, a fotografowi zrobienie sesji zdjęciowej pracowników lub produktów. Ty w tym czasie przygotuj wszystkie załączniki, jakie będą do pobrania na stronie. Można spokojnie założyć, że tego rodzaju prace również potrwają w najlepszym wypadku około miesiąca. To razem daje już około 2 miesięcy na same przygotowania do prac nad stroną www..

  Jeśli chcesz mieć dobrze zoptymalizowaną stronę pod pozycjonowanie w Google to zanim zlecisz teksty copywriterowi, możesz jeszcze zgłosić się do sprawdzonej firmy pozycjonującej, która przygotuje analizę słów kluczowych. Te słowa kluczowe następnie możesz przekazać copywriterowi, aby użył ich, przygotowując teksty do strony. Chodzi o to, że Google skanując Twoją stronę, sprawdza jakie słowa zostały użyte. Im więcej takich związanych z Twoją branżą i działalnością, tym lepiej to wpływa na Twoją pozycję w wyszukiwarce.

  Oczywiście najlepiej, gdyby teksty napisał sprawny copywriter, który nie tylko użyje słów kluczowych pod pozycjonowanie w sposób nienachalny dla czytającego klienta, ale również przygotuje treści dobre marketingowo. Czyli takie, które mówią o korzyściach Twojej oferty i sprzedają (poczytaj o metodzie AIDA). Zdecydowanie odradzam pisanie tekstów samodzielnie, jeśli nie masz na ten temat odpowiedniej wiedzy. To właśnie to, jak napisane są treści na stronie, wpływa bardzo mocno na to, czy potencjalny klient zdecyduje się nawiązać z Tobą kontakt. Tak więc jeśli będzie to napisane w sposób niezrozumiały, zbyt sztywno lub infantylnie, może to klientów do Ciebie zrazić. Copywriter wie, jak to zrobić, aby wpłynąć na emocje czytającego i sprawić, żeby chciał się on z Tobą skontaktować.

  Makieta UX

  Kiedy masz już teksty, można zabrać się za przygotowanie makiet UX (UserExperience czyli „doświadczenie użytkownika”). Co to takiego? W skrócie: jest to szkic zrobiony w specjalnej aplikacji, który pokazuje architekturę informacji czyli dokładne rozłożenie poszczególnych elementów strony: treści, obrazków, przycisków, ikonek, formularzy. Jest to starannie zaplanowane i rozłożone w taki sposób, żeby strona była użyteczna tj. prosta w nawigacji i dostarczała potencjalnemu klientowi dokładnie takich informacji, jakich szuka. Jest to generalnie odwzorowanie strony 1:1, ale bez grafiki. Często takie makiety są też interaktywne tzn. mają podlinkowania do poszczególnych zakładek i można sobie po nich klikać jak po normalnej stronie.

  Przygotowanie makiety oszczędza później wiele czasu całemu zespołowi zaangażowanemu w tworzenie strony.

  I tutaj są 2 różne drogi (przynajmniej u nas): czasem klient przychodzi do nas z gotową makietą (zrobioną przez specjalistę UX), a czasem to my jesteśmy odpowiedzialni za jej stworzenie.

  Mając gotowe makiety, można zrobić testy na realnych użytkownikach czyli możemy sprawdzić, czy to, co zostało przygotowane, rzeczywiście jest dla oglądających zrozumiałe i przekonujące. Polega to na tym, że udostępnia się link do makiety jakiejś grupie odbiorców np. kilkunastu lub kilkudziesięciu Twoim klientom lub partnerom. Ewentualnie można wykupić specjalne testy u firm, które się tym zajmują. Takie firmy za odpowiednią opłatą udostępnią Ci swoich użytkowników do testów – oczywiście odpowiednio sprofilowanych tj. podobnych do Twojej grupy docelowej.

  Samo przygotowanie makiety i jej testowanie zajmuje czasem kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy – w zależności od tego, czy wykonujesz w międzyczasie jeszcze jakieś badania i analizy.

  Po testach można wprowadzić zmiany w makiecie, a następnie gotową i zaakceptowaną makietę przekazuje się do grafika, który będzie odpowiadał za dopieszczenie kolorystyki i kształtu wszystkich elementów, a także przygotowanie odpowiednich plików dla programistów.

  Z reguły jednak klienci z mniejszym budżetem pomijają testy i decydują się na wdrożenie strony www bez nich.

  Oczywiście brak testów wcale nie oznacza, że Twoja strona www nie będzie sprzedawać. Firma, która projektuje stronę może ją przygotować według własnego doświadczenia i według ogólnie przyjętych zasad użyteczności. A później można pokusić się o zrobienie prostych analiz typu mapa gorących punktów (EyeTracking), ustawianie celów konwersji w Google Analytics albo Testów A/B na gotowej stronie. Problem tylko jest taki, że do tych testów trzeba mieć już raczej solidną liczbę użytkowników odwiedzających stronę, mówię tu o kilkuset/kilku tysiącach unikalnych użytkowników dziennie. Nie każda firma jest w stanie wygenerować taki ruch na stronie. Dlatego mimo wszystko lepiej jest zrobić badania wcześniej. Ponadto jeśli po wdrożeniu strony okaże się, że testy wykażą elementy do poprawy, może zajść potrzeba przerobienia strony, a to może okazać się kosztowne.

  Przekazanie wszystkich plików i dostępów do serwera

  Kiedy już jesteś gotowy, aby przystąpić do projektu graficznego i kodowania (tj. oprogramowania grafiki, aby zaczęła ona być dynamiczna i można było przechodzić między zakładkami), jako klient jesteś odpowiedzialny za dostarczenie wszelkich materiałów, których grafik i programista mogą potrzebować. Czyli teksty, logo, zdjęcia, dostępy do różnych aplikacji (np. platformy mailingowej) i serwera FTP.

  My preferujemy otrzymanie takich materiałów przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac, dlatego, że zebranie tego wszystkiego zwykle zajmuje klientom sporo czasu. A to klient nie pamięta, gdzie ma login i hasło do serwera, a to musi kogoś innego zapytać, a to kogoś akurat nie ma w pracy… I tak może minąć kilka dni/tygodni. Jeśli materiały dostarczane są szczątkowo i już po rozpoczęciu prac, może to utrudniać dopięcie niektórych szczegółów projektu, a tym samym wpływać na rozjechanie się harmonogramu prac.

  Do podstawowych materiałów zalicza się:

  • Logo firmy – najlepiej format wektorowy (.PDF, .EPS, .AI) lub rastrowy w dużej rozdzielczości (.PNG) – dzięki temu grafik będzie mógł sobie logo odpowiednio przeskalować i nałożyć na tło strony
  • Teksty – wszystkie nagłówki, treści, tłumaczenia językowe, dane teleeadresowe,
  • Zdjęcia (w dużej rozdzielczości, aby można je było dowolnie skadrować/przeskalować), obrazki (wykresy, tabelki), ikonki, pliki do pobrania

   

  Z kolei przy programowaniu potrzebne są:

  • Dane do serwera docelowego, na który ma być wgrana gotowa strona (FTP, dostęp do bazy danych – najczęściej dostęp do bazy danych znajduje się w panelu hostingowym)
  • Dostępy (loginy i hasła) do wszystkich narzędzi, które mają być zintegrowane ze stroną (np. platforma mailingowa lub płatności online)
  • Linki do profili społecznościowych (Facebook, Instagram, Twitter itp.)

   

  Projektowanie graficzne średnio trwa około kilku tygodni, w zależności od tego, ile jest widoków (tj. podstron) do zaprojektowania. Przeważnie najpierw przedstawia się klientowi propozycję strony głównej, aby mógł zobaczyć w jakim kierunku podąża projekt. Może on na tym etapie wnieść uwagi do kolorystyki czy stylu graficznego. Jeśli główny widok zostanie już zaakceptowany, projektuje się wszystkie pozostałe widoki, spójne ze stroną główną.

  Po zaakceptowaniu wszystkich widoków, grafik powinien przygotować propozycje graficzne projektów wszystkich stron na urządzenia mobilne tj. na smartfon i na tablet. Projektowanie + obróbka zdjęć + nanoszenie uwag klienta i poprawki to proces trwający znów około kilku tygodni.

  Po akceptacji projektu graficznego pliki w formacie .PSD (Photoshop) zostają przekazane do programisty, który ożywia projekt za pomocą kodu programistycznego w języku HTML/CSS. Następnie programista wdraża on system do zarządzania stroną (CMS np. WordPress), podpina bazy danych i konfiguruje potrzebne wtyczki, płatności online, integracje itp. To wszystko trwa zwykle około kilku tygodni.

  Dzięki temu po ukończeniu przez programistę pracy, strona zostaje wgrana na serwer produkcyjny, gdzie można zobaczyć jej interaktywną, testową wersję. To znaczy, że można już przechodzić między zakładkami, klikać w przyciski i różne inne elementy i zobaczyć, jak strona prezentuje się na urządzeniach mobilnych.

  Na tym etapie można jeszcze wyłapać ewentualne błędy np. nie działające linki, błędy w treściach, rozjechanie się niektórych elementów w wersji mobilnej albo jakieś niezgodności z projektem graficznym (np. źle wymierzone wielkości przycisków lub odległości między sekcjami/elementami strony). Tutaj firma projektująca stronę robi testy we własnym zakresie i może sama wyłapać te błędy, ale klienci też chętnie się angażują i testują stronę po swojemu. Mogą oni też zgłaszać swoje uwagi i błędy do poprawienia. Z mojego doświadczenia klienci potrzebują zwykle kilka dni na to, aby na spokojnie przejrzeć stronę i stworzyć listę poprawek. Potem z kolei potrzeba kilku dni na wdrożenie tych poprawek.

  Kiedy jest już wszystko zaakceptowane, można uruchamiać stronę bądź ewentualnie dokończyć uzupełnianie treści (na przykład dodać wszystkie produkty do sklepu). Na uzupełnienie brakujących treści klienci (w zależności od tego, jaką ilością czasu dysponują), potrzebują zwykle kilku dni/tygodni.

  Podsumowując:

  Etap 1 – Przemyślenie i rozrysowanie struktury menu/research

  Czas potrzebny: ok. miesiąca-dwóch

  Etap 2 – Przygotowanie treści na stronę: zdjęcia, teksty, ilustracje

  Czas potrzebny: ok. miesiąca

  Etap 3 – Przygotowanie makiety UX

  Czas potrzebny: ok. 1-3 miesięcy, w zależności od ilości zakładek oraz od tego, czy będą robione badania na gotowej makiecie

  Etap 4 – Projektowanie graficzne

  Czas potrzebny: ok. 3-4 tygodni (w zależności od ilości zakładek)

  Etap 5 – Wdrożenie programistyczne

  Czas potrzebny: ok. miesiąca-dwóch (albo i więcej, w zależności od rozbudowania strony)

  Etap 6 – Testy mające na celu eliminację błędów i braków oraz wdrożenie poprawek

  Czas potrzebny: ok. 2-3 tygodni

   

  Oczywiście podane terminy mogą się różnić w zależności od rozbudowania projektu, a także od komunikacji, jaka przebiega między klientem, a firmą wykonującą zlecenie. Jeśli komunikacja przebiega sprawnie i każda ze stron odpowiada na bieżąco na aktualne zagadnienia, projekt zostanie zakończony szybciej. Jeśli zaś w Twojej firmie są długie procesy decyzyjne, licz się z tym, że cały projekt może się znacząco wydłużyć.

  Jak widzisz, jeśli chcesz mieć porządnie zrobioną stronę, przemyślaną i taką, która będzie Twoją inwestycją w biznes, nie da się tego zrobić w kilka tygodni. Wymaga to bowiem nie tylko zaangażowania firmy wykonawczej, ale również Twojego.

  Musisz też przewidzieć czas potrzebny na różnego rodzaju poprawki, a może się też zdarzyć, że w trakcie realizacji zlecenia będziesz mieć nowe pomysły i trzeba będzie nanieść trochę zmian w projekcie.
  Budowa strony www jest więc całkiem sporym i czasochłonnym projektem, dobrze jest to zaplanować z dłuższym wyprzedzeniem. Nigdy nie rób tego na ostatnią chwilę bo np. Twoja firma ma akurat targi za miesiąc albo ruszasz z kampanią reklamową za 2 tygodnie. Zresztą dobrze zaplanowana strona www będzie miała też dużo lepsze wyniki sprzedażowe we wszelkiego rodzaju działaniach promocyjnych.

Skomentuj

Przeczytaj również