• Internet , Marketing i Branding

  Jak wykorzystać serwis Pinterest w marketingu?

  Autor: Monika Loryńska

  Zwykle jestem sceptyczna co do tego rodzaju nowych „tworów” – niedawno mieliśmy sensację z powodu Google+, a okazuje się, że wciąż niewiele osób z niego korzysta.

  O serwisie Pinterest zdecydowałam się jednak napisać, ponieważ w bardzo szybkim tempie podbija serca internautów i może stać się alternatywą lub uzupełnieniem dla Facebooka i Twittera w pracy marketingowców.

  W okresie od września do grudnia 2011 liczba użytkowników Pinterest zwiększyła się o 429%, a dzisiaj w rankingach jest wyżej niż Google+ czy Linkedin, więc zdecydowanie warto się tym zainteresować.

  W przeciwieństwie do FB i Twittera, gdzie mamy do czynienia głównie z treścią pisaną, tutaj dominują obrazy i video. Może właśnie dlatego staje się popularny – jesteśmy wszyscy już zmęczeni ogromem napływających z każdej strony informacji i potrzebujemy szybko skanować wzrokiem najważniejsze rzeczy.

  Ale o co chodzi?

  Działa to trochę na zasadzie tablicy korkowej – dzięki odpowiedniemu przyciskowi (podobnie jak „Lubię to” w przypadku Facebooka) można „przypinać” interesujące obrazki i filmy do odpowiednich tematycznie tablic na naszym profilu. Następnie możemy się tym dzielić z innymi użytkownikami czy to na Facebooku, Twitterze lub na stronie i blogu.

  Szczególnie mocne zastosowanie Pinterest może mieć w branżach, które muszą wykazać się kreatywnością, aby zdobyć sobie klientów, np. fotografia, design, moda, jedzenie, projektowanie wnętrz itp.

  Aby dostać się do serwisu, należy mieć zaproszenie od innego użytkownika, bądź na stronie głównej kliknąć „Reguest an Invite”, podać swojego maila i poczekać, aż przyjdzie nam informacja o dostępie.

   

  O czym należy pamiętać?

  Pinterest, podobnie jak Facebook NIE jest dla każdego – wszyscy znamy przypadki firm, które zachłysnęły się modą na Facebooka, założyły konta i .. nic tam nie robią. Podobnie może być z czasem i tutaj.

  Ale co zrobić, by tak się nie stało i przede wszystkim.. czy Twoja firma powinna tam być?
  Jeśli jesteś w stanie zaciekawić klienta, zainspirować go, pokazać mu trochę swojej osobowości.. to jak najbardziej!

  Przestrzegaj jednak zasad Social Media – to jest taki sam system angażowania użytkowników jak Facebook. Jeśli chcesz, aby tłumy za Tobą podążały, twórz wartościowe treści, rozmawiaj z użytkownikami, pomagaj im i na bieżąco aktualizuj swój profil.

  Kilka przykładów wykorzystania Pinterest w marketingu:

   

  • Konkursy – np. na najlepszą tematyczną tablicę z użyciem Twojego produktu
  • Video edukacyjne – Pinterest to świetne miejsce do dzielenia się wartościowymi treściami, dlaczego więc nie umieścić tutaj materiału z Twoich przemówień, wykładów, prezentacji itp. ?
  • Inspiracje – w przypadku biura turystycznego np. zdjęcia rekomendowanych hoteli, w przypadku firmy odzieżowej przykłady dodatków do garderoby, a w przypadku firmy meblowej przykłady urządzenia wnętrz.. możliwości jest bardzo dużo!
  • Opinie – po umieszczeniu zdjęć produktu, który jeszcze nie ujrzał światła dziennego, możemy zapytać użytkowników o opinie na jego temat

   

  Twoja kolej

  Czy korzystasz już z tego serwisu? Jakie masz wrażenia ? Czy udało Ci się ściągnąć dodatkowy ruch na Twoją stronę ? A może masz fajne pomysły, jak wypromować firmę w Pinterest? Podziel się z nami w komentarzach pod tym wpisem!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link