• Biznes

  Jak zdobyć kapitał na własny biznes?

  Autor: Monika Loryńska

  Jeśli myślisz o założeniu własnego biznesu lub o zrealizowaniu jakiejś nowej idei, to być może jesteś w sytuacji, kiedy przed dalszymi działaniami blokuje Cię brak środków finansowych.

  Na rynku oczywiście nie brakuje różnych metod pozyskania kapitału, mają one jednak pewne wady:

  1. Wnioski unijne – środki nie zawsze są dostępne, czasem trzeba poczekać kilka miesięcy na kolejną turę. Podstawowe wady to to, że trzeba wcześniej przebrnąć przez całą masę papierów, a jak już złożysz wniosek to trzeba długo czekać na rozstrzygnięcie i nie ma pewności, że się uda. Do tego czekają Cię kontrole wydatkowania tych środków.

  2. Kredyty bankowe – nowe firmy bez historii bankowej raczej ich nie dostają, a branie kredytu na konto prywatne jest dość ryzykowne. Zwłaszcza, że na początku jest więcej kosztów niż przychodów i jest to spore obciążenie finansowe.

  3. Aniołowie Biznesu, fundusze typu Venture Capital – zazwyczaj interesują ich duże kwoty inwestycji i żeby w ogóle dostać finansowanie, to trzeba się bardzo wykazać ze swoim pomysłem, przejść przez mnóstwo prezentacji, rozmów i papierologii. Bardzo często też umowa inwestycyjna wiąże się z pewnymi ograniczeniami dla pomysłodawcy. Nie tylko trzeba oddać część swoich udziałów w spółce, ale też inwestorzy chcą wyciągnąć jak najwięcej z inwestycji, dlatego też prawdopodobnie będą chcieli mocno ingerować w Twoje działania.

  Nie twierdzę oczywiście, że te wszystkie metody są złe, nie są one jednak dla każdego i niektórzy mogą poczuć się nieco zniechęceni tymi wszystkimi krokami, które trzeba przejść zanim ten kapitał faktycznie znajdzie się na koncie bankowym. Nie mówiąc o tym, że to wszystko trwa mnóstwo czasu, który można wykorzystać na faktycznie działanie.

  A gdyby była jeszcze inna metoda, znacznie prostsza, szybsza i przyjemniejsza? Na dodatek nie wymagająca pisania obszernego biznesplanu?

  Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe rozwiązania, postanowiliśmy stworzyć coś innego.

  Powstał więc serwis www.ideowi.pl – jest to platforma finansowania społecznościowego i udziałowego dla pomysłów biznesowych. Inaczej mówiąc, jest to crowdfunding, który zdobył już dużą popularność na świecie i zdobywa coraz więcej uwagi także w Polsce.

  Na czym to polega?
  Otóż jeśli masz pomysł, zgłaszasz go do portalu, dodając jego opis, zdjęcia lub video, a także kwotę potrzebną na jego realizację. Musisz też ustawić czas trwania kampanii (optymalnie miesiąc lub dwa). Potem ustalasz kwoty wpłat, jakich można dokonywać – te mogą być bardzo małe – od 10 zł aż po większe kwoty typu 100, 200, 500 zł. W zamian za to wsparcie musisz też zaoferować nagrody – może to być dostęp do Twojej usługi/produktu (bilety, zniżki, darmowy dostęp na okres kilku miesięcy – czyli tzw. PRZEDSPRZEDAŻ) lub mogą to być jakieś gadżety (koszulki, kubki, zabawki). Po wstępnej weryfikacji merytorycznej naszego zespołu, kampania zostaje umieszczona na stronie i następuje odliczanie czasu do jej końca. Jeśli w tym czasie uda Ci się zebrać całą kwotę, pieniądze zostaną Ci przelane na konto. Jeśli nie, zostaną zwrócone wszystkim osobom, które dokonały wpłat.

  W okresie trwania kampanii musisz intensywnie działać, czyli poszukiwać inwestorów – spośród znajomych, rodziny czy obcych osób – potencjalnych klientów Twojej usługi/produktu. Kampanię możesz promować na różne sposoby – na Twoich kanałach Social Media, bądź możesz skontaktować się z dziennikarzami, aby o tym napisali. Większość osób stać na to, by wpłacić 20 czy 50 zł, kwestia tylko czy spodoba się im Twój pomysł.

  Przy wypełnianiu formularza nie potrzeba biznesplanu – wystarczy dobry, zrozumiały opis, najlepiej obudowany ciekawymi zdjęciami i filmem. Grunt, by opis był sensowny – czyli aby było wiadomo, co dokładnie chcesz zrobić, kim jesteś i jakie masz doświadczenie, na co potrzebne są Ci pieniądze oraz co konkretnie oferujesz w zamian za wsparcie. Ocenia Cię społeczność, więc musisz ich przekonać do tego, że wiesz, co robisz – że zrobiłeś odpowiednie rozeznanie rynku i jesteś przekonany, że to, co robisz, rozwiązuje problem wielu ludzi.

  Jest jeszcze druga metoda dostępna w tym serwisie – finansowanie udziałowe. Tutaj wszystko wygląda bardzo podobnie, tylko zamiast nagród, po prostu możesz zaoferować udziały w spółce z o.o. I nie musisz mieć wcale zarejestrowanej spółki w momencie tworzenia kampanii. Możesz to zrobić po uzbieraniu pieniędzy – trzeba tylko w odpowiednim czasie dosłać nam wszystkie dokumenty firmy, zgodnie z umową inwestycyjną zawartą poprzez serwis.

  Generalnie wszystko opiera się o dobry pomysł i ciekawy opis projektu – jeśli ludzie zobaczą, że robisz coś, co może się im przydać i co chcieliby, żeby powstało, to chętnie się do tego dołożą.

  Masz gotowy pomysł na biznes i strategię? Wrzuć go do serwisu www.ideowi.pl!

   

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

   

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link