• Internet , Marketing i Branding

  Jak znaleźć klientów w Google?

  Autor: Monika Loryńska

  W jednym z poprzednich artykułów, pisałam o zaletach kampanii Google Adwords.

  Dzisiaj postaram się pokazać Ci, jak dowiedzieć się, które słowa kluczowe są najczęściej używane przez klientów w Twojej branży.

  Taka informacja to tak naprawdę pierwszy krok przed jakimkolwiek pozycjonowaniem czy startem kampanii w Adwords. To niezbędna czynność, jeśli chcesz odnieść sukces w wyszukiwarce.

  Tak pokrótce jeszcze na temat tego, jakie są zalety ze stosowania kampanii Adwords w Twojej firmie:

  • Szybkie efekty – dotarcie na 1 miejsce w wynikach wyszukiwania poprzez pozycjonowanie zabiera wiele miesięcy. Tu osiągasz natchmiastową widoczność na pierwszej stronie przy niewielkich kosztach
  • Niska cena – minimalny próg wejścia to 40zł – innych limitów nie ma, możesz wydać tyle pieniędzy, ile chcesz. Możesz przeznaczyć 10, 50 lub 100zł dziennie – jak tylko masz ochotę. Cena za jedno kliknięcie waha się od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych.
  • Reklama celująca w konkretną grupę docelową – możesz ustawić słowa kluczowe dokładnie takie, po jakich szukają Cię klienci. Ponadto możesz np. celować w klientów mieszkających w konkretnych miastach.
  • Możliwość zmodyfikowania kampanii w każdej chwili – możesz ustawić reklamę, aby wyświetlała się w określonych dniach i godzinach np. w godzinach pracy. Możesz ją też wyłączyć jeśli stwierdzisz, że chcesz ją zmodyfikować dla lepszych efektów

   

  Jak więc znaleźć słowa kluczowe, po których szukają Cię klienci?

  Do tego służy Narzędzie Propozycji Słów Kluczowych.

  Pierwsze co trzeba zrobić, to założyć konto na Google Adwords – jest całkowicie darmowe.

  Po zalogowaniu i kliknięciu w zakładkę Narzędzia i Analiza > Narzędzie propozycji słów kluczowych, zobaczysz coś podobnego jak poniżej

  Teraz wystarczy wpisać jakieś słowo odpowiadające Twojej branży, np. „suknie ślubne”. (można wpisać więcej fraz np. „salon sukien ślubnych”, „wyprzedaż sukien ślubnych” itp.). Możesz również bardziej sprecyzować słowa np. „krótkie suknie ślubne”, „suknie ślubne rzeszów” albo „suknie ślubne komis”

  Będziemy używać tylko pola “słowo lub wyrażenie”, aczkolwiek dla lepszych efektów można też wybrać opcje zaawansowane takie jak lokalizacja jeśli np. celujesz w rynki międzynarodowe. Domyślnie powinno być zaznaczone “Polska” oraz język polski.

  Po kliknięciu „szukaj” pojawią się 2 kategorie wyników: propozycje słów kluczowych i propozycje grup reklam.

  W propozycjach słów mamy 2 tabele: pierwsza to zwrócenie dokładnych wyników ze słów, jakie wpisałeś. Natomiast druga tabela to są proponowane przez Google inne słowa kluczowe.

  Możesz się przyjrzeć tym słowom i wykluczyć terminy, które Ci nie pasują. Przykładowo: Twój salon nie ma komisu, więc wykluczamy wszystko, co zawiera słowo “komis” – od tej pory to słowo nie będzie się pojawiało w Twoich wynikach.

  Możesz to zrobić także wcześniej, przed rozpoczęciem wyszukiwania – jeśli wiesz dokładnie, jakich słów nie chcesz. Poniżej przykład wykluczenia z wyników słów „wypożyczalnia” oraz „komis”.

  Dodatkowa informacja, jaka pojawia się we wszystkich wynikach to 3 kolumny: Konkurencja, Miesięczne wyszukiwania – lokalnie i Miesięczne wyszukiwania – globalnie.

  Konkurencja to informacja o tym, ile firm w tym momencie używa podobnych słów kluczowych w swoich reklamach. Im mniej popularne słowo, tym tańsze + większa szansa, by pokonać konkurencję. Oczywiście trzeba też pamiętać, by nie korzystać ze słów, które mają bardzo małą ilość wyszukiwań (np. poniżej 1000). Jeśli wybierzesz słowo, które jest mało popularne, możesz się owszem, znaleźć na 1 miejscu.. ale nikt Ciebie po takim słowie nie będzie szukał.

  W tej kolumnie możemy się dowiedzieć, że na hasło “suknie ślubne warszawa” pozycjonuje się dużo innych firm konkurencyjnych i będzie Ci trudno się przebić. Ale z kolei są inne słowa, które mają mniejszą konkurencję np. suknie ślubne wypożyczalnia warszawa, albo komis suknie ślubne warszawa – można tutaj spróbować.

  Miesięczne wyszukiwanie – globalnie i lokalnie oznacza orientacyjnie, ile osób w danym miesiącu wpisało takie słowo do wyszukiwarki na naszym rynku lokalnym lub na świecie. W obu przypadkach będą takie same wyniki, bo tych słów szukają wyłącznie Polacy. Gdyby wpisać jakąś markę sukni ślubnych znaną na całym świecie, to wyniki w obu kolumnach mogłyby się różnić.

  Druga zakładka, “Propozycje grup reklam” umożliwia nam szybkie dodawanie całej grupy słów kluczowych do naszej reklamy w Adwords. Warto jednak przyglądnąć się dokładnie wszystkim wyrazom, aby kampania była zrobiona jak najtrafniej.

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

   

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link