• Biznes , Marketing i Branding

  Motyw graficzny do WordPressa – gdzie kupić?

  Autor: Monika Loryńska

  Jak już wiesz z lektury naszego bloga, stronę internetową można postawić na 2 sposoby: projektując grafikę od podstaw lub kupując gotowy motyw graficzny (inaczej: szablon).

  Oba rozwiązania są zupełnie inne budżetowo, jak również wymagają innej ilości czasu potrzebnego na wdrożenie. Każde z tych rozwiązań jest też przeznaczone dla innego rodzaju firmy.

  Jeśli jesteś firmą dopiero zaczynającą działalność i chcesz najpierw sprawdzić czy Twoja oferta w ogóle się klientom spodoba i czy jesteś w stanie się utrzymać ze swojej działalności, polecam stworzenie strony opartej o gotowy motyw graficzny. Nie wymaga to dużego budżetu na początek i taka strona powstaje dużo szybciej. Dzięki temu można zacząć sprzedawać produkty lub usługi i sprawdzić, czy znajdą się na to klienci. Resztę budżetu można przeznaczyć na marketing np. na stworzenie dobrego logo i utworzenie reklamy na Facebooku.

  Jeśli zaś Twoja firma ma już prestiż na rynku, dysponujesz większym budżetem, masz dużo treści, które chcesz pokazać na stronie, chcesz, żeby Twoją stroną zarządzało kilku pracowników i by była ona maksymalnie prosta w obsłudze, a do tego zależy Ci na bardzo indywidualnym i profesjonalnym wizerunku to zdecydowanie polecam stworzenie grafiki od zera.

  Dzisiaj jednak skupię się na gotowych motywach graficznych i postaram się przybliżyć bardziej temat dla wszystkich osób, które zaczynają przygodę z własną stroną www.

  Motywy przeznaczone są pod silnik WordPress – jest to bardzo popularny silnik, ciągle rozwijający się, prosty w obsłudze i dający ogromne możliwości.

  Gdzie się kupuje taki motyw graficzny?

  Najpopularniejszym miejscem jest chyba strona ThemeForest.com, tutaj jest największy wybór bardzo nowoczesnych motywów. Są one zaprojektowane zgodnie z aktualnymi trendami graficznymi, a także przystosowane do urządzeń mobilnych. Jest ich bardzo dużo do wyboru i są posegregowanie w zależności od rodzaju strony np. Sklepy, Blogi, Strony korporacyjne itp., a także podzielone na różne branże. Można tu znaleźć motywy przystosowane dla sklepów online z odzieżą lub elektroniką, dla startupów, aplikacji mobilnych lub dla usług finansowych czy adwokatów. Oczywiście – to, że jakiś motyw jest zrobiony pod konkretną branżę, wcale nie znaczy, że nadaje się tylko pod nią, ponieważ można go zmodyfikować pod własną branżę.

  Motywy graficzne w ThemeForest

  A możliwości zmian jest bardzo wiele – oto, co można przykładowo zmienić w takich motywach:

  • Kolorystykę (tło, kolory kroju pisma czy poszczególnych elementów można dostosować do własnej identyfikacji wizualnej)
  • Krój pisma (zarówno w treści, jak i w nagłówkach)
  • Układ – niektóre elementy można zamienić miejscami jeśli zależy nam na innej kolejności poszczególnych sekcji, można też pozbyć się niepotrzebnych rzeczy (jeśli przykładowo nie potrzebujemy newslettera lub formularza kontaktowego to możemy tą sekcję usunąć)
  • Wszystkie treści (teksty, zdjęcia, ilustracje, zakładki w menu)

   

  Ile kosztuje motyw graficzny?

  Przeważnie ok. 60$ (ok. 250-300 zł), czasami zdarzają się promocje w okolicach 30-40$, szczególnie w okresach świątecznych (np. Black Friday czy Cyber Monday). Można do zakupu motywu otrzymać fakturę na firmę, rejestrując konto w Envato i wpisując w ustawieniach dane firmowe (Settings > Personal Information > Billing Information).

  Panel użytkownika ThemeForest

  Na co zwracać uwagę przy zakupie?

  Strona ThemeForest ma tą fajną zaletę, że widać na ofercie danego motywu, kiedy była jego ostatnia aktualizacja – to bardzo ważne, bo jeśli autor regularnie aktualizuje motyw to znaczy, że jest on bezpieczny i dostosowany do aktualnych wymagań technicznych (np. do najnowszej wersji WordPressa). Aktualizacja może także zawierać różnego rodzaju poprawki błędów, które dadzą nam większe zabezpieczenie np. przed włamaniem.

  ThemeForest - aktualizacja motywu

  Jeśli w informacjach o motywie znajdziemy, że był on stworzony np. rok temu, ale aktualizacja miała miejsce w tym miesiącu lub w ubiegłym to znaczy, że jest na bieżąco aktualizowany i jest to bardzo dobry sygnał. Jeśli zaś ostatnia aktualizacja miała miejsce rok temu to lepiej trzymać się od takiego motywu z daleka, ponieważ może to oznaczać, że autor porzucił swój projekt i nie będzie w nim już nic poprawiał. A to się może wiązać z różnymi problemami technicznymi przy wdrażaniu strony opartej o taki motyw.

  Kolejną fajną rzeczą na ThemeForest jest możliwość przejrzenia opinii na temat danego motywu – dzięki temu możemy sprawdzić, czy inni użytkownicy byli z niego zadowoleni i czy napotkali jakieś problemy lub czy otrzymali zadowalającą pomoc od supportu.

  To, na co jeszcze warto zwrócić uwagę to czy motyw jest dostosowany do najnowszej wersji WordPressa, dzięki temu możemy uniknąć przykrych niespodzianek związanych z kompatybilnością motywu z wtyczkami. Jeśli zaś planujemy dodatkową wersję językową to warto sprawdzić czy motyw jest kompatybilny z wtyczką WPML

  Dobrze jest tez obejrzeć motyw na urządzeniach mobilnych i sprawdzić, czy wszystko dobrze się wyświetla, czy nie ma błędów. Zdarzało sie, że niektóre, wybrane przez klientów motywy, wyglądały świetnie na laptopach, ale rozsypywały się kompletnie na smartfonie.

  Przy zakupie w standardzie mamy 6 miesięcy bezpłatnego wsparcia od supportu, w razie gdybyśmy mieli z czymś problem i możemy też dodatkowo wykupić sobie kolejne 6 miesięcy. Z naszego doświadczenia, w trakcie testowania strony w pierwszych tygodniach, da się uchwycić większość błędów motywu i nie ma potrzeby przedłużać do 12 miesięcy.

  Zalecamy również dla potwierdzenia i spokojnego snu, przed samym zakupem jeszcze na wszelki wypadek podesłać link do wybranego motywu firmie/osobie odpowiedzialnej za wdrożenie motywu, aby potwierdziła nam, że możemy śmiało kupować dany motyw. Taka firma sprawdzi jeszcze dokładnie, czy rzeczywiście dany motyw będzie odpowiedni do strony www, która ma być wykonana.

  Czy można gdzieś zobaczyć podgląd strony na danym motywie przed zakupem?

  Oczywiście, każdy motyw posiada demo i można zobaczyć sobie działającą, dynamiczną stronę, opartą o ten motyw. Dzięki temu można zdecydować, czy odpowiada nam taka strona. Można sobie pochodzić po zakładkach w menu i zobaczyć, jak wyglądają poszczególne podstrony, jakie mają elementy i czy jest tam wszystko, czego potrzebujemy.

  Link do demo znaleźć można, klikając przycisk “Live Preview” z lewej strony pod obrazkiem głównym. Można też obejrzeć zrzuty ekranowe, klikając w przycisk “Screenshots

  Czy motywy mają błędy?

  Niestety, to się zdarza. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, kiedy była ostatnia aktualizacja, jakie opinie ma dany motyw oraz jak działa demo. Wadą tworzenia strony opartej o motyw jest to, że jest to zrobione przez obcą osobę/firmę i tak naprawdę dopiero kupując dany motyw, możemy się w pełni przekonać, jak on działa. Dopiero wtedy wychodzą różne jego wady. Na szczęście na kilkadziesiąt wdrożonych stron opartych o motywy, błędy zdarzały się nam bardzo sporadycznie. Zazwyczaj były poprawiane w kolejnych aktualizacjach, a czasem wystarczyło napisać do supportu i podpowiadali, co z tym zrobić lub sami poprawiali.

  Niestety całkowitą kontrolę nad stroną można mieć tylko tworząc ją od zera.

  Czy można przenosić niektóre elementy do innych zakładek albo zmieniać wygląd strony głównej?

  Tak! Zazwyczaj motywy mają nawet propozycje kilku wersji strony głównej do wyboru. Można je zobaczyć, najeżdżając w demo wybranego motywu w zakładkę Home. Zazwyczaj jest tam do wyboru 5-10 wersji strony głównej. Różnią się one układem poszczególnych elementów, dynamiką, rodzajem poszczególnych elementów (np. zamiast slidera na stronie głównej, jest video albo zwykłe zdjęcie)

  Często też inne zakładki posiadają różne wersje do wyboru np. Kontakt. Są wersje z formularzem kontaktowym lub z mapką dojazdu albo tylko z danymi teleadresowymi.

  I tak, w większości przypadków można przenosić niektóre elementy między zakładkami. Czyli jeśli np. w demo motywu w zakładce O nas spodoba nam się jakaś sekcja i chcemy ją mieć w innej zakładce lub na stronie głównej, można porozmawiać z firmą wdrażającą stronę www o takiej zmianie.

  Czy można korzystać ze zdjęć i grafik prezentowanych w demo motywu ?

  Niestety nie. Są to materiały użyte wyłącznie w celu prezentacji funkcji danego motywu. Kupując motyw, nie kupujemy jednocześnie licencji na fotografie czy ilustracje. Te trzeba już sobie samodzielnie zakupić/przygotować i podmienić na stronie.

  Jeśli nie stać Cię na fotografa lub ilustratora, na szczęście można skorzystać z czegoś takiego jak banki zdjęć, gdzie za niewielkie pieniądze można wykupić kilka fotografii lub ilustracji do strony www. Są też darmowe banki fotografii. 

  W jaki sposób można uzyskać dostęp do zakupionego motywu?

  Zakupiony motyw można pobrać od razu po dokonanej płatności. Będzie on widoczny po zalogowaniu w ThemeForest w zakładce Downloads.

  Na liście zakupionych motywów, klikamy zielony przycisk Download i pobieramy całą paczkę plików (All files & documentation) i dostarczamy ją osobie/firmie odpowiedzialnej za wdrożenie strony www.

  Warto pamiętać, że 1 motyw przeznaczony jest na stworzenie jednej strony www, jeśli chcemy zrobić drugą stronę na tym samym motywie, musimy kupić drugą licencję.

   

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Zostań naszym fanem na Facebooku.

Skomentuj

Przeczytaj również