• Czy pozycjonowanie może sprzedawać? Zdjęcie przedstawiające analizę wyników pozycjonowania

  Biznes , Marketing i Branding , Sprzedaż

  SEO a konwersja – czy pozycjonowanie może sprzedawać?

  Autor: Karolina Kozioł

  Spis treści:

  1. Wyniki SEO, czyli czego możesz spodziewać się po pozycjonowaniu strony?
  2. Pozycjonowanie – z czego się składa?
  3. Co to jest SEO? – podstawy
   • ○ Onsite – optymalizacje na stronie
   • ○ Offsite – budowanie linków do witryny z zewnętrznych stron
   • ○ Content – tworzenie wartościowych tekstów na stronę
  4. SEO a konwersja – czy to działa?
  5. Jak możesz zmierzyć działania SEO? Kilka praktycznych wskazówek
  6. Podsumowanie

   

  Każdy właściciel firmy na pewno zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne w obecnych czasach jest posiadanie strony internetowej. Pandemia jeszcze bardziej utwierdziła nas w przekonaniu, że działania online w biznesie, szczególnie w e-commerce, są po prostu koniecznością. Ale co zrobić, aby nasza strona internetowa rzeczywiście sprzedawała i przynosiła realny zysk?

  Jeśli często się nad tym zastanawiasz i być może zrobiłeś już wstępny research, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wpadłeś na pojęcie, jakim jest SEO. Co to jest, jak to robić i jakich efektów można się spodziewać pozycjonując swoją stronę internetową? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

  Co to jest SEO? – podstawy

  SEO (ang. Search Engine Optimization), czyli pozycjonowanie stron internetowych, to proces polegający na takich działaniach na stronie i poza nią, które mają przyczynić się do poprawy jej pozycji w wyszukiwarce internetowej. SEO to bardzo zróżnicowane działania. Możemy jednak wyróżnić tutaj trzy główne obszary, jakimi są:

  • onsite – działania optymalizacyjne w obrębie strony internetowej
  • offsite – działania “poza stroną”, tworzenie linków zewnętrznych prowadzących do pozycjonowanej strony
  • content – budowanie wartościowych treści dla użytkowników

   

  Więcej o poszczególnych działaniach opowiem w dalszej części wpisu.

  Ważne jest natomiast to, aby pamiętać, że SEO to proces. Oznacza to, że nie wystarczy wprowadzić kilku zmian w trakcie dwóch czy trzech miesięcy i nasza strona znajdzie się na pierwszym miejscu w wyszukiwarce. Oczywiście, pierwsze efekty na pewno po tym czasie już zauważysz, ale istotna jest tutaj stała praca na stronie, rozwijanie jej i ciągła optymalizacja. Tylko wtedy – przy stałych i konsekwentnych działaniach – możesz odnieść sukces.

  Wyniki SEO, czyli czego możesz spodziewać się po pozycjonowaniu strony?

  Musisz wiedzieć o tym, że pozycjonowanie strony to proces skomplikowany, na którego wyniki trzeba trochę poczekać.

  Zdradzę Ci natomiast, że cierpliwość tutaj popłaca, bo wypracowane efekty są długotrwałe, a wejścia z wyników organicznych bardzo często stanowią największe źródło sprzedaży w sklepach internetowych.

  Etapy pozycjonowania w odstępie czasowym

  Pierwsze efekty pozycjonowania można zauważyć już w pierwszych miesiącach. Na początku pojawia się wzrost widoczności strony w wynikach wyszukiwania. Poprzez wprowadzenie pierwszych optymalizacji na stronie przy użyciu właściwych słów kluczowych, strona jest częściej wyświetlana w Google.

  Kolejnym krokiem jest wzrost ruchu organicznego. Ruch organiczny, czyli organic traffic, to bezpłatny ruch z wyszukiwarki internetowej. Mówiąc wprost – ruch organiczny ma miejsce wtedy, gdy użytkownik wpisując daną frazę w wyszukiwarce, otrzyma bezpłatne wyniki wyszukiwania (umiejscowione pod tymi płatnymi) i przejdzie z nich na daną stronę.

  Jak wyglądają wyniki organiczne w pozycjonowaniu?

  Dzięki kontynuowaniu procesu SEO strona wyświetla się na coraz większą liczbę fraz kluczowych, osiąga wyższe pozycje w wyszukiwarce, a tym samym zwiększa się jej ruch organiczny (tj. przyciąga większą liczbę użytkowników).

  Nie jest tajemnicą, że najlepszy ruch z wyszukiwarki posiadają strony, które znajdują się na pierwszej stronie w Google, czyli pierwsze 10 wyników wyszukiwania. Im wyższa pozycja Twojej witryny w wyszukiwarce, tym lepiej. Mało kto z użytkowników sprawdza wyniki na drugiej czy trzeciej stronie w Google. Warto o tym pamiętać i optymalizując stronę dążyć do znalezienia się w TOP10 wyników wyszukiwania.

  Trzecim efektem, który z pewnością najbardziej Cię interesuje, jest wzrost konwersji z ruchu organicznego. Celem zdecydowanej większości biznesów jest sprzedaż. Jest to także jeden z głównych celów strony internetowej. Dzięki właściwym i stale prowadzonym działaniom SEO, Twoja strona internetowa jest w stanie przynieść Ci realny zysk!

  Kiedy powinieneś spodziewać się zwiększonej konwersji jako rezultatu pozycjonowania? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta.

  To, kiedy zobaczymy realne wyniki działań SEO, zależy od bardzo wielu czynników. Ważne są tutaj elementy takie jak działania konkurencji, historia domeny, to, czy strona nie miała w przeszłości nałożonych kar od Google, ilość treści na stronie, liczba odnośników prowadzących do strony, a także dotychczasowe działania w obrębie witryny.

  Działając na stronie o małej widoczności i małym ruchu, prawdopodobnie na efekty trzeba będzie poczekać nieco dłużej niż w przypadku strony, która w momencie rozpoczęcia działań SEO posiadała już pewien ruch i widoczność w wyszukiwarce. Ale nie zawsze tak jest! Można np. znaleźć niszę produktową i w taki sposób zoptymalizować stronę, za pomocą bardziej szczegółowych fraz kluczowych, aby móc konkurować z większymi od siebie graczami w branży.

  Pozycjonowanie – z czego się składa?

  Jak już wcześniej wspomniałam, SEO to złożony proces, na który składa się wiele elementów. Niżej opisałam je bardziej szczegółowo. O czym nie można zapominać pozycjonując stronę internetową?

  Z jakich elementów składa się pozycjonowanie?

   

  Onsite – optymalizacje na stronie

   

  Działania onsite, czyli wszelkie działania, jakie prowadzimy na stronie, nie mają sensu bez właściwej analizy słów kluczowych. Przed rozpoczęciem pozycjonowania należy wykonać taką analizę i zidentyfikować frazy kluczowe, na jakie chcemy wyświetlać się w wyszukiwarce. Jest to jeden z najważniejszych elementów, ponieważ źle dobrane słowa kluczowe i optymalizacja strony pod te frazy raczej nie przyniesie oczekiwanych efektów.

  Aby wykonać dobrą analizę słów kluczowych dla strony, można skorzystać z kilku narzędzi jak np. SEMSTORM, Semrush, Ahrefs czy Planer Słów Kluczowych. Dobrym pomysłem jest również podpatrzenie konkurencji, która wyświetla się wysoko w Google. Zastanów się, jak klienci mogą wyszukiwać Twoje produkty czy usługi, jakie są najważniejsze kategorie w sklepie, a następnie dopasuj wybrane słowa do strony głównej, kategorii oraz produktów.

  Specjaliści, zajmujący się SEO na co dzień, wiedzą, że dobrze wykonana analiza fraz kluczowych to absolutny must have, jeśli chodzi o skuteczny proces SEO.

  Mając wybrane słowa, na które chcemy pozycjonować witrynę, można rozpocząć prace na stronie. Działania onsite polegają na optymalizacji wybranych elementów na stronie za pomocą właściwych fraz kluczowych. Wykonując te działania, należy pamiętać m.in. o optymalizacji meta danych, nagłówków na stronie, treści, linkowaniu wewnętrznym czy optymalizacji opisów alternatywnych na zdjęciach.

  Praca na stronie to także optymalizacja stopki czy menu na stronie, poprawa przekierowań itp. Elementów, które można zoptymalizować na stronie, aby pozytywnie wpływały na pozycjonowanie całej witryny, jest bardzo dużo. Warto zaufać w tej kwestii specjalistom SEO.

   

  Offsite – budowanie linków do witryny z zewnętrznych stron

   

  Działania offsite, czyli tzw. link building, to tworzenie linków z zewnętrznych stron internetowych odsyłających do pozycjonowanej witryny. Głównym celem tego typu działań jest poprawa parametrów strony (głównie Domain Authority, Domain Rating). Strony z wysokimi parametrami mają większe szanse na znalezienie się na pierwszych miejscach w wyszukiwarce.

  Gdzie można budować linki do witryny? Jest wiele miejsc, ale najpopularniejsze to social media, katalogi stron, wizytówki internetowe (NAPy), fora, ogłoszenia czy profile internetowe. Dobrym pomysłem są także wpisy gościnne na blogu z linkiem do strony internetowej.

  Możliwości na zdobycie wartościowych odnośników do strony jest naprawdę dużo. Warto jednak pamiętać o zasadzie, że liczy się jakość, a nie ilość. Duża liczba spamowych linków o słabej jakości może bardziej zaszkodzić pozycjonowanej stronie niż pomóc.

   

  Content – tworzenie wartościowych tekstów na stronę

   

  Ostatnim obszarem, o którym chciałam wspomnieć, jest content, czyli treści na stronie. Obecnie Google coraz bardziej docenia witryny posiadające rozbudowany, wartościowy dla użytkowników content. Warto zatem zadbać o odpowiedniej długości teksty na stronie, które rzeczywiście odpowiedzą na pytania użytkowników.

  Na stronie sklepu powinny pojawić się unikalne opisy dla każdej kategorii, ale także dla każdego produktu. Warto zamieścić również opis na stronie głównej, który dotyczyć będzie ogólnej działalności, wskaże najważniejsze produkty bądź usługi oraz poinformuje potencjalnych klientów, czym zajmuje się firma.

  Oprócz opisów na stronę główną, kategorie i produkty, warto założyć i regularnie prowadzić bloga firmowego. To doskonałe miejsce na stałe rozbudowywanie contentu na stronie. Wysokiej jakości artykuły na blogu, rozbudowane pod kątem merytorycznym pokażą Twoją firmę jako eksperta w branży. Odpowiednio zoptymalizowane wpisy mogą pokierować użytkowników na strony produktów i w ten sposób wspierać sprzedaż w sklepie.

  SEO a konwersja – czy to działa?

  Wiesz już, z jakich elementów składa się proces pozycjonowania i na czym każdy z nich polega. Dowiedziałeś się także, jakich efektów należy spodziewać w kolejnych miesiącach prowadzenia działań SEO na stronie. Co dalej? Czy pozycjonowanie rzeczywiście może sprzedawać?

  Efektem dobrze prowadzonego procesu SEO jest osiąganie wysokich pozycji w Google na wybrane słowa kluczowe. Jeśli pozycjonowana witryna znajduje się na wyższych miejscach w wyszukiwarce, odnotowuje wzrost wejść użytkowników. Im więcej użytkowników – potencjalnych klientów – na stronie, tym prawdopodobnie większa konwersja = większa sprzedaż.

  Czy zawsze tak jest? Osiągnięcie wysokiej pozycji w Google na dane frazy kluczowe z pewnością zwiększy ruch, a tym samym może również wesprzeć sprzedaż na Twojej stronie. Pamiętać należy jednak o tym, że to, czy użytkownicy zdecydują się finalnie na zakup Twoich produktów czy usług zależy od wielu czynników.

  Jednymi z ważniejszych są cena, możliwość wyboru różnych sposobów płatności oraz dostawy czy ogólnie łatwość złożenia zamówienia w sklepie. Twoi potencjalni klienci porównują ceny i szukają najkorzystniejszej dla siebie opcji, dlatego nawet jeśli Twój sklep znajduje się wyżej w wynikach wyszukiwania od konkurencji, ale nie zadbasz o wyżej wymienione elementy, możesz stracić potencjalnych klientów.

  Jak możesz zmierzyć działania SEO? Kilka praktycznych wskazówek

  Na koniec chciałabym pokazać Ci, jak samodzielnie możesz sprawdzić, czy SEO na Twojej stronie działa i przynosi efekty.

   • Widoczność – efekty mierzalne:
    • wzrost wyświetleń strony – wyświetlenia sprawdzisz w darmowym narzędziu od Google – Search Console. Wystarczy założyć projekt dla swojej strony internetowej i zweryfikować witrynę. Narzędzie będzie na bieżąco zbierać dane m.in. na temat kliknięć i wyświetleń strony w wynikach organicznych każdego dnia,
    • wzrost liczby słów kluczowych, na które wyświetla się strona w TOP10 i TOP50 wyników wyszukiwania – sprawdzisz to w zewnętrznych narzędziach, typu Senuto czy SEMSTORM.

   

   • Ruch organiczny – efekty mierzalne:
    • wzrost kliknięć = wejść na stronę – ten element sprawdzisz we wspomnianym już Google Search Console,
    • wzrost ruchu organicznego – sprawdzisz w kolejnym darmowym narzędziu od Google – Google Analytics. Aby zacząć monitorować ruch w tym narzędziu, również trzeba założyć projekt dla strony, a następnie dodać kod śledzenia GA na stronę.

   

   • Wzrost konwersji – efekty mierzalne:
    • wzrost liczby zamówień,
    • wzrost sprzedaży na stronie.

  Podsumowanie

  Pozycjonowanie to proces, który wymaga ciągłych optymalizacji na stronie, rozbudowywania treści i poprawy działania witryny. Nie można zapominać również o budowaniu wartościowych odnośników do strony, a także dostosowywaniu jej do zmieniających się algorytmów Google. Tylko stałe działania SEO mogą przynieść zadowalające efekty w postaci rosnącej widoczności i ruchu organicznego, które następnie prowadzą do zwiększenia konwersji na stronie internetowej. Wspominałam to na początku artykułu, ale powtórzę jeszcze raz – cierpliwość w przypadku pozycjonowania naprawdę popłaca. Warto o tym pamiętać!

   

  Autor

  Karolina Kozioł

  Specjalistka SEO, w firmie Delante od 2019 roku. Pozycjonuje głównie strony z branży e-commerce dla klientów polskich i zagranicznych. Prywatnie – wielbicielka dobrego jedzenia, podróży małych i dużych oraz skandynawskich kryminałów.

   

   

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

 • Grupa pracowników tworzących wspólnie makietę projektu UX

  Biznes

  Po co robić makietę UX strony www ?

  Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw powiedzieć, czym właściwie są makiety UX.   UX to skrót od User Experience czyli “Doświadczenie użytkownika”. Dosłownie tłumacząc, mówimy więc o projekcie/produkcie, który

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link