• Biznes , Marketing i Branding

  Google Analytics – co to jest i jak uzyskać kod śledzenia?

  Autor: Monika Loryńska

  Jeśli jeszcze do tej pory nie zetknąłeś się z tym tematem, to prawdopodobnie pierwszy raz w życiu tworzysz swoją stronę internetową i uczysz się wszystkiego od podstaw. Nie martw się, poprowadzę Cię za rękę.

  Co to jest Google Analytics?

  Google Analytics to darmowe statystyki odwiedzin Twojej strony. Możesz mieć do nich dostęp za pomocą konta e-mailowego w domenie @gmail.com

  Po co Ci statystyki odwiedzin strony?

  Dzięki temu dowiesz się m.in.:

  • kto przychodzi na Twoją stronę,
  • ile osób przychodzi dziennie/tygodniowo/miesięcznie,
  • w jaki sposób klienci znajdują Twoją stronę w Internecie,
  • które zakładki przeglądają najczęściej.

   

  Mało tego, jest to tak potężne narzędzie, że możesz nawet zbadać, ile osób spośród wszystkich odwiedzających trafia tam, gdzie Ty chcesz (np. do konkretnej zakładki, na której jest formularz zapytaniowy albo produkt, który chcesz sprzedać). To oznacza, że możesz sprawdzić, czy strona, którą stworzyłeś, osiąga tzw. konwersję. Może to być konwersja na sprzedaż (to znaczy, że użytkownik wchodzący na stronę dzięki wezwaniom do działania (CTA, o którym piszę więcej TUTAJ) trafi do konkretnego produktu i zamówi go) lub konwersja na bazę adresową (czyli, że użytkownik dopisał się do Twojego newslettera).

  To bardzo ważne dla Twojego biznesu – bez tego rodzaju informacji nie wiesz, czy Twoja strona sprzedaje i być może mógłbyś osiągać lepsze rezultaty. Co by było, gdybyś mógł zwiększyć sprzedaż o kilkanaście albo kilkadziesiąt procent? Czy teraz już rozumiesz, jak ważne jest, aby analizować co się dzieje na Twojej stronie?

  Do tego, aby śledzić ruch na stronie potrzebujesz 2 rzeczy:

  • konta w domenie @gmail
  • kodu śledzenia

  Jak to wszystko zrobić krok po kroku?

  Na początek trzeba statystyki podpiąć do strony, odbywa się to za pomocą wklejenia tzw. kodu śledzenia do kodu programistycznego strony.

  Można to zrobić na 2 sposoby – możesz przekazać Twój login i hasło do konta @gmail firmie, która robi Twoją stronę i ona sama sobie wszystko skonfiguruje i pobierze to, co jest jej potrzebne. Ewentualnie, jeśli nie chcesz tego robić,  możesz to zrobić sam. Poniżej pokażę jak.

  Na początek musisz się zalogować do Google Analytics. Aby to zrobić, musisz wejść na stronę https://www.google.com/analytics/ – zobaczysz taki widok:

   

   

  Jeśli masz już założone konto Gmail to klikasz po prostu Zaloguj się i logujesz się za pomocą tych samych danych, jakich używasz do logowania się do poczty Gmail.

  Następnie kliknij Rejestracja i znajdziesz się w sekcji tworzenia nowego konta.

   

   

  Tutaj możesz wybrać, czy chcesz podglądać statystyki strony www czy aplikacji mobilnej. Zakładam, że raczej strony www, więc jeśli masz zaznaczone „Witryna” to możesz teraz uzupełnić kolejne pola.

   

   

  Nazwa konta to w zasadzie dowolna nazwa, jaka Tobie odpowiada – może to być np. Nazwa Twojej firmy albo nazwa Twojego bloga. Jeśli masz kilka stron to po prostu wpisz tutaj nazwę jednej z nich, abyś potem wiedział, której strony dotyczą te statystyki.

  Nazwa strony internetowej – tu możesz wkleić to samo, co znajduje się w Nazwie konta.

  Następnie wpisz pełny adres URL strony internetowej.

  Pamiętaj o tym, żeby adres był prawidłowy – wybierz http:// lub https:// (w zależności do tego, czy posiadasz certyfikat SSL). Jeśli nie wiesz co wybrać to najlepiej po prostu wejść na swoją stronę i wtedy zobaczysz, jaki adres wyświetla się w pasku u góry. Ewentualnie spytaj firmę, która robiła Ci stronę, czy masz certyfikat SSL – jeśli nie masz to wybierasz http://

   

   

  Następnie trzeba wybrać branżę działalności – jeśli nie ma jej na liście to wybierz “Inne”. Jeśli to jest blog to wybierz Społeczności online.

   

  Następnie wybierz strefę czasową – będzie to oczywiście Polska.

   

  Pozostałe opcje proponuję zostawić zaznaczone.

   

  Kliknij niebieski przycisk Pobierz identyfikator śledzenia.

   

  Teraz wyskoczy nowe okno i trzeba zaakceptować warunki korzystania z usługi Google Analytics.

   

  Teraz ukaże Ci się taki widok:

   

  Jeśli nie masz automatycznie włączonej opcji Informacje o śledzeniu > Kod śledzenia, to trzeba to wybrać.

   

   

  Jeśli przewiniesz stronę lekko w dół to zobaczysz coś takiego:

   

  W polu tekstowym pokazał się kod do skopiowania – trzeba skopiować wszystko, co zaznaczam poniżej na niebiesko. To jest właśnie kod, który należy przekazać programistom, żeby wkleili na Twoją stronę. Od tej pory będziesz mógł przeglądać statystyki odwiedzin Twojej strony.

   

  GRATULACJE! Udało Ci się samodzielnie skonfigurować konto i pobrać kod śledzenia!

  Na pierwsze wyniki trzeba poczekać do następnego dnia, ponieważ Google Analytics pokazuje wyniki z wczorajszego i wcześniejszych dni.

  Możesz też podglądać wizyty użytkowników na żywo, wchodząc w zakładkę Raportowanie na samej górze i wybierając w lewym menu Na żywo > Ogółem. Przy czym musisz pamiętać, że jeśli masz świeżo uruchomioną stronę, to pewnie jeszcze nikogo na niej nie będzie – trzeba ją dopiero wypromować, aby pojawili się pierwsi użytkownicy.

  Możesz też sam wejść na swoją stronę i podglądnąć statystyki na żywo – zobaczysz siebie tam 🙂

   

   

  Zobacz także, jak czytać statystyki, a w kolejnych wpisach opowiem, jak ustawiać cele konwersji.

   

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

   

Skomentuj

Przeczytaj również