MCK Kraków

dalej

Brief

Mieliśmy zaszczyt pracować z bardzo ciekawym klientem, a mianowicie z Międzynarodym Centrum Kultury w Krakowie.

Jest to instytucja kultury o charakterze naukowo-badawczym, edukacyjnym i informacyjnym znajdująca się przy Rynku Głównym.

Pracownicy intytucji zgłosili się do nas, abyśmy pomogli im uruchomić nowy sklep internetowy – księgarnię. MCK posiadała już taki sklep internetowy, jednak liczne problemy techniczne z nim związane uniemożliwiały pracownikom konkretną pracę i rozwój sklepu. Strona stworzona przez poprzedniego wykonawcę, zawierała liczne błędy i niedoróbki – na przykład niepoprawne wyświetlanie treści, kiepską nawigację czy błędy w zamówieniach. Na domiar wszystkiego obsługa zamówień była bardzo trudna dla pracowników. Dlatego podjęto decyzję o stworzeniu całkowicie nowej strony.

MCK wybrało gotowy motyw graficzny, na którym zdecydowano się oprzeć sklep internetowy w technologii WordPress/Woocommerce.

Co było tutaj bardzo ważne i nietypowe w stosunku do innych sklepów internetowych to dostosowanie platformy do 4 różnych kategorii produktów: papierowych wersji książek, ebooków, magazynów oraz gadżetów reklamowych. Musieliśmy stworzyć kilka różnych rodzajów koszyków w sklepie oraz elastyczny formularz zamówienia. Przykładowo: zakup ebooka w sklepie wiązał się z tym, że system musiał automatycznie po zakupie wysłać do klienta link do pobrania ebooka, czyli miało to działać nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnego zakupu książki papierowej z wysyłką. Ponadto ebooki dzielą się na darmowe i płatne, a w przypadku darmowych, nie jest wymagana rejestracja i podawanie wszystkich danych osobowych. Z kolei na przykład wysyłka książki papierowej jest możliwa praktycznie na cały świat, w związku z tym musieliśmy dopasować koszty wysyłki w zależności od wybranego kraju.

Do spedycji zagranicznej wykorzystaliśmy narzędzie apaczka.pl

Jeszcze inną ciekawą kwestią było tutaj wdrożenie możliwości prenumeraty magazynu, gdzie płatność możliwa jest za rok z góry. Dodatkowo, przed zakończeniem prenumeraty, system automatycznie przypomina użytkownikowi o możliwości jej przedłużenia.

Dodatkowo do sklepu musieliśmy zaciągnąć całą bazę produktów z poprzedniego sklepu na podstawie pliku CSV i przypilnować, by poprawnie się one wyświetlały w nowej szacie graficznej.

Jako płatności online podpięliśmy First Data – jest to niezbyt popularny dostawca płatności, jednak dla naszego klienta najbardziej optymalny.

Kolejną nietypową rzeczą, którą musieliśmy tutaj zrobić to zintegrowanie sklepu z Elibri – narzędziem do tworzenia znaków wodnych na ebookach.

I to, na co jeszcze musieliśmy zwrócić sporą uwagę, było dostosowanie strony do osób niepełnosprawnych – wdrożyliśmy tutaj technologię WCAG 2.0, pozwalającą m.in. na wyświetlenie strony w kolorach kontrastowych bądź powiększenie kroju pisma czy poszczególnych elementów strony.

Tak więc teoretycznie był to prosty sklep do zrobienia – księgarnia internetowa, jednakże multum indywidualnych funkcji spowodowało, że projekt ten nieco się rozrósł i wymagał od nas dużej elastyczności.

Końcowy efekt pozwala klientowi na prostą i sprawną obsługę zamówień, a docelowemu użytkownikowi sklepu na przejrzysty i przyjemny proces zamówienia wybranego towaru.

Co zrobiliśmy

  • Sklep internetowy

ZOBACZ ONLINE