• Biznes , Marketing i Branding , Sprzedaż

  Jak poprawić na szybko stronę internetową firmy?

  Autor: Monika Loryńska

  Rok 2020 przyniósł wiele zaskakujących wydarzeń, niestety wiele firm upadło, a wiele z tych, które zostały, ma teraz ogromne problemy finansowe. Jeśli prowadzisz firmę, która zmaga się aktualnie z okrutną rzeczywistością i narzekasz na brak klientów oraz niską sprzedaż, prawdopodobnie nie możesz sobie też pozwolić na duże inwestycje. Być może wiesz o tym, że Twoja strona mogłaby lepiej sprzedawać, ale nie stać Cię na to, żeby ją wymienić na nową. Czy możesz zrobić cokolwiek? Tak! A nawet możesz zrobić bardzo wiele!

   

  Możesz na szybko wprowadzić kilka zmian, które podkręcą Twoją sprzedaż. Podpowiem Ci, co możesz zrobić samodzielnie lub z niewielką pomocą programisty, aby choć trochę zwiększyć zainteresowanie klientów Twoimi usługami lub produktami.

   

  Nie musisz wprowadzać wszystkich zmian od razu – możesz robić to krok po kroku, zmieniając najpierw jedną, potem kolejną rzecz i obserwować na bieżąco rezultaty. W międzyczasie cały czas rozmawiaj z klientami – słuchaj ich uwag, pytaj ich, jak Cię znaleźli. Jeśli powiedzą, że przez stronę internetową – zapytaj, jak na nią trafili i co konkretnie na tej stronie ich do Ciebie przekonało. To ważna wskazówka, która pomoże Ci dostosować stronę w taki sposób, by zwiększyć nią zainteresowanie. 

   

  A poniżej kilka rzeczy, które możesz w większości zrobić samodzielnie lub z niewielką pomocą programisty lub copywritera. 

   

  1. Popraw treści w taki sposób, żeby wszyscy rozumieli, czym się zajmujesz. Trzeba pamiętać o tym, że na stronę wchodzą ludzie nie tylko z polecenia czy dlatego, że dałeś im swoją wizytówkę. Nie wszyscy będą wiedzieć cokolwiek o Twojej firmie, dlatego że większość osób wchodzi na stronę przypadkowo, z wyszukiwarki albo z ciekawości, ponieważ zobaczyły Twoje działania na Facebooku. Być może ci ludzie będą mieli jakiś ogólny obraz tego, czym się zajmujesz,  ale wchodząc na stronę, będą chcieli dowiedzieć się, co dokładnie robisz, czym się wyróżniasz od konkurencji i dlaczego to właśnie z Tobą warto nawiązać współpracę, a nie z inną, podobną firmą. 

  Te wszystkie informacje muszą być łatwo dostępne, na pierwszy rzut oka, najlepiej już na stronie głównej w jakiejś skróconej formie. Muszą być podane w taki sposób, żeby potencjalnego klienta zatrzymać na dłużej na stronie – chodzi o to, żeby miał ochotę dalej ją przeglądać, a ostatecznie, wykonać telefon lub wysłać zapytanie. To działa tak, że jeśli strona wzbudza zaufanie i klient znajduje tam wszystko, czego szukał, a potencjalna współpraca z wykonawcą wygląda dość obiecująco i ekscytująco, sam ma ochotę się skontaktować. A Ty jako właściciel strony www, musisz właśnie doprowadzić do tego, aby oglądający bardzo chcieli z Tobą współpracować i żeby jak największa ich ilość skontaktowała się z Tobą.

  2. Skorzystaj z narzędzi, które umożliwiają podgląd tego, co robią klienci na Twojej stronie – dzięki temu będziesz wiedzieć, które treści są dla nich interesujące, na które zakładki najchętniej przechodzą i jak dużo czasu spędzają w poszczególnych miejscach. To da Ci obraz tego, co można ulepszyć.

  Jednym z najpopularniejszych narzędzi tego typu jest np. Hotjar, który umożliwia rejestrowanie każdej wizyty na stronie i podglądu tego, gdzie konkretnie dany użytkownik wchodzi i co go zaciekawiło. Dodatkowo koniecznie zainstaluj sobie również statystyki odwiedzin Google Analytics – to także narzędzie, które da Ci ogrom informacji na temat tego, co robią użytkownicy na Twojej stronie.

  3. Zastanów się, czy trafiasz do odpowiedniej grupy docelowej – być może warto ją zawężyć, nawet kosztem podniesienia cen i utraty części klientów. Być może w tej chwili pracujesz w pocie czoła, próbując dogodzić wszystkim klientom, a w rezultacie nie masz czasu na życie prywatne i nie zarabiasz tyle, ile byś chciał? Może warto odpuścić sobie część klientów? Ci, którzy pozostaną, chętnie zapłacą więcej, jeśli zobaczą w tym korzyść dla siebie. Może jesteś w stanie znaleźć sobie jakąś niszę, która przyniesie Ci ogrom nowych zapytań? Coś, czego konkurencja nie ma w ofercie albo robi źle? To dobry czas na zmiany – kto nie dostosuje się do nowej sytuacji i nie będzie znacząco odróżniał się od konkurencji, może mieć kłopoty.

  Zacznij pracować, robiąc tylko konkretne rzeczy, a nie wszystko, co się da, zgodnie z zasadą “jak ktoś jest od wszystkiego to jest do niczego”. Wyspecjalizuj się w jednej dziedzinie i bądź w niej najlepszy!

  Pomyśl, czy nie można nieco zmienić komunikatu na stronie lub okroić oferty. Może warto byłoby przerobić cały tekst na stronie, napisać go bardziej z myślą o zawężonej grupie docelowej?

  4. Uporządkuj nawigację strony – zastanów się, które zakładki można usunąć, aby ograniczyć ich ilość w menu. Może warto część treści przenieść do innych zakładek albo całkiem usunąć niektóre treści? Im mniej treści, tym lepiej – dobrze jest zostawić tylko to, co rzeczywiście jest ważne. Grunt by klient nie był przytłoczony ilością informacji oraz by mógł szybko przeskanować wzrokiem to, co go najbardziej interesuje.

  5. Czy Twoja strona jest intuicyjna ? Zazwyczaj każda strona www zawiera kilka podstawowych elementów: trochę tekstu, zdjęć, linki do podstron, jakieś dodatki typu formularz zapytania czy newsletter. Ważne jest, aby to wszystko było w łatwo dostępnej formie i podane w takiej kolejności, w jakiej potencjalny klient może tego szukać. Jeśli informacja o tym, co robisz, nie znajduje się na stronie głównej, tylko w zakładce O Nas, to jest spora szansa, że klienci tam raczej nie trafią bo od razu wyłączą stronę główną.

  Ty jako właściciel firmy powinieneś bardzo dobrze znać swoich klientów i wiedzieć, o co pytają, na co zwracają uwagę. To wszystko trzeba odzwierciedlić na stronie internetowej – po pierwsze, aby klienci znaleźli wszystkie informacje, jakich szukali, a po drugie, by sobie samemu ułatwić pracę i przestać ciągle odpowiadać na te same pytania.

  Trzeba pamiętać o tym, by np. menu nie zawierało zbyt wielu niepotrzebnych informacji, by najważniejsze zakładki i informacje nie były zagnieżdżone w takich miejscach, które ciężko znaleźć, aby nazwy zakładek był zrozumiałe i żeby treść była napisana językiem prostym (nie branżowym!)

  Ważne jest też, by strona nie zawierała informacji, których nikt nie czyta i żeby z każdej zakładki można było wyjść z powrotem do strony głównej lub przejść do kolejnych zakładek. To są takie oczywiste rzeczy, ale wierz mi, wiele razy widzę na różnych stronach te same błędy popełniane w kółko. Wielu właścicieli firm niestety tworzy strony pod siebie, a nie pod użytkowników, a to nie tak powinno być. Stronę zawsze tworzymy tylko i wyłącznie z myślą o kliencie. To on będzie ją przeglądał i to on zadecyduje, czy dać Twojej firmie szansę na współpracę.

  Dlatego też przy bardziej rozbudowanych stronach takich jak duże sklepy internetowe lub serwisy informacyjne, często robi się testy nawigacji na użytkownikach, zanim wypuści się stronę oficjalnie. To pozwala wyłapać ewentualne błędy na etapie produkcji.

  Przy mniejszej stronie nie musisz robić aż tak czasochłonnych i kosztownych działań, wystarczy że prześlesz stronę do potestowania kilku znajomym osobom albo jeszcze lepiej, potencjalnym lub stałym, zaprzyjaźnionym klientom. Z pewnością chętnie udzielą Ci potrzebnego feedbacku i może wyłapią błędy, których Ty nie zauważasz.

  6. W miarę możliwości zrezygnuj z menu rozwijanego – jeśli masz je dosyć mocno rozbudowane i koniecznie musisz zostawić część zakładek, zostaw tylko podzakładki w podstronach Usługi oraz Produkty.

  7. Czy na Twojej stronie jest łatwo widoczny kontakt? Zdziwiłbyś się, jak wiele jest jeszcze stron, na których ciężko jest znaleźć jakiś telefon lub e-mail do firmy. Wiele razy trafiałam na stronę, która sama w sobie była dość przekonywująca i miałam bardzo ochotę nawiązać współpracę z daną firmą, ale nie mogłam w żaden sposób znaleźć kontaktu do niej. Nie było zakładki Kontakt, nie było telefonu w stopce, nie było Polityki Prywatności, nie było formularza zapytań. Zastanawiałam się, jak to możliwe, że ktoś mógł zapomnieć o tak podstawowej rzeczy? A może zrobione zostało tak specjalnie, żeby nikt nie mógł nic kupić ? 🙂

  Nie wiem, co siedziało w głowach twórców tej strony, ale to jest tak poważny błąd biznesowy, że nie mam słów. Ale posiadanie informacji kontaktowych na stronie to jedno, drugą ważną rzeczą jest podanie ich w prosty i czytelny sposób. Najlepiej, jeśli numer telefonu oraz e-mail jest umieszczony już na samej górze strony, w pasku menu. W ten sposób bardzo zachęca to do sięgnięcia po telefon i zapytania o szczegóły oferty.

  Zakładka Kontakt, w której są dane teleadresowe to już standard od wielu lat, ale warto dodać do niej też mapę dojazdu, dzięki czemu klient łatwiej trafi do siedziby firmy. Dzisiaj te mapki są już bardzo łatwe do zaimplementowania i są w większości darmowe, a także interaktywne (tzn. że można sobie przesuwać po nich myszką lub palcami i zobaczyć okolice) więc nie jest to większym problemem dla programistów, aby taką mapę wgrać.

  8. Dodaj element tzw. Wezwania do akcji (ang. CTA = Call To Action). To bardzo ważny element strony, prowadzący użytkownika za rękę do nawiązania współpracy. Może to być przycisk lub link kierujący do formularza zapytań bądź do zakładki Kontakt czy np. do tego, aby od razu kupić produkt (Kup teraz). Powinien on być w kilku miejscach na stronie – dzięki temu jest większa szansa dla potencjalnego klienta, że zrobi to, o co go prosimy (Wyślij zapytanie, Zadzwoń, Wypełnij ankietę, Kup teraz). Nie musi przedzierać się przez całą stronę, żeby to znaleźć, jak również dużo łatwiej jest mu się z Tobą skontaktować i uzyskać dodatkowe informacje. Oczywiście aby to wszystko zadziałało, najpierw strona musi przyciągać i zawierać odpowiednie informacje budujące zaufanie oraz wyjaśniające wszelkie wątpliwości klientów (patrz pozostałe punkty)

  9. Podmień zdjęcia, które kupiłeś w bankach fotografii na własne – zatrudnij fotografa, którzy przejdzie się po Twoim zakładzie i zrobi zdjęcia Twoim rzeczywistym pracownikom w czasie pracy. Autentyczność jest teraz w cenie – dużo lepiej na klientów działają zdjęcia rzeczywistych pracowników firmy niż zdjęcia modeli.

  Wierz mi, to widać na pierwszy rzut oka, czy zdjęcia są Twoje czy kupowane.

  10. Dodaj dowód społeczny na swoją stronę – to znacznie zwiększy wiarygodność Twojej firmy.

  Kiedy ktoś wchodzi na Twoją stronę po raz pierwszy, całkiem możliwe, że nie ma zupełnie zaufania do Twojej firmy. Być może coś tam od kogoś usłyszał, ale potrzebuje się jeszcze upewnić, że prowadzisz uczciwą firmę. Być może chce u Ciebie zostawić duże pieniądze i trochę się obawia, chciałby wiedzieć, że zlecenie zostanie zrobione solidnie i na czas. Bardzo pomaga w takich sytuacjach umieszczenie na stronie jak najwięcej tzw. dowodów społecznych np. Opinii klientów, Realizacji, Nazw firm, z którymi współpracowałeś, opisów Studium Przypadków. Tego typu informacje działają na potencjalnych klientów równie dobrze jak rekomendacje od przyjaciół i rodziny.

  11. Usuń ze swojej strony slajdy i zostaw jedno najlepsze zdjęcie z krótkim opisem tego, co robisz. Badania wykazały, że slajdy zniechęcają klientów, poczytaj więcej tutaj

  12. Zatrudnij copywritera, aby przeanalizował Twoje treści i pomógł Ci je przerobić na bardziej sprzedażowe i przekonujące. Wiem, że Ty wiesz na temat swojej firmy najwięcej, ale to specjalista będzie w stanie tak to wszystko ująć, żeby potencjalny klient nie miał wątpliwości, czym się zajmujesz i dlaczego warto z Tobą współpracować.

  Możesz też napisać tekst samodzielnie, a Twój copywriter go przeredaguje tak, by dobrze brzmiał i był napisany prawidłowo pod kątem marketingowym i stylistycznym.

  Upewnij się, że w ciągu 5 sekund da się zrozumieć z Twojej strony: czym się zajmujesz, jakie są korzyści ze współpracy z Tobą i do kogo kierujesz swoją ofertę. Jeśli sam nie jesteś tego pewien, podeślij adres strony innym osobom i zapytaj, czy dali radę wyciągnąć z niej tego typu informacje.

  Jeśli nie, oznacza to, że należy zmienić treść na bardziej czytelną i sprzedażową.

  13. Sprawdź szybkość ładowania się Twojej strony oraz listę błędów na stronie Google PageSpeed Insights – być może dałoby się podkręcić nieco kod, żeby strona ładowała się szybciej? Wbrew pozorom jest to ogromnie ważne, szczególnie na urządzeniach mobilnych.

  Narzędzie to pokaże Ci listę błędów, które można poprawić, aby podnieść punktację strony i przyśpieszyć jej ładowanie. Warto poprosić programistę o poprawienie tych błędów.

  14. Pisz regularnie artykuły na Bloga firmowego – zdecydowanie może się to przełożyć na większą sprzedaż. Ponadto, będziesz mógł zwolnić firmę pozycjonującą stronę, ponieważ Twoje artykuły same będą pozycjonować stronę w Google. Oczywiście dobrze jest wcześniej poczytać o kilku zasadach pisania takich tekstów, aby wiedzieć, jak to robić prawidłowo. Wystarczyłoby napisać 1-2 teksty w miesiącu, aby pomalutku wychodzić coraz wyżej w wynikach Google.

  Jeśli nie czujesz się na siłach, możesz to zlecić komuś np. nam 🙂 Możemy pisać dla Ciebie regularnie treści na Twojego bloga.

  15. Sprawdź, czy strona wyświetla się prawidłowo na urządzeniach mobilnych. Mimo, że strona responsywna tj. przygotowana pod urządzenia mobilne to już dzisiaj standard, wciąż wiele firm zdaje się o tym zapominać. Często zdarza mi się wejść ze smartfona na stronę jakiejś firmy i nie móc przeczytać wygodnie treści bo wszystko się rozjeżdża. Jeśli Twoja strona jest stara i nieprzystosowana do urządzeń mobilnych, koniecznie poproś programistę o dorobienie takiej wersji, zdecydowanie powinno się to przełożyć na ilość zapytań.

  16. Dobrym pomysłem jest też prowadzenie newslettera – ale podobnie, jak Blog, wymaga on nieco czasu i umiejętności. Nie mniej jednak należy pamiętać, że jest to ogromna okazja do tego, by utrzymywać regularny kontakt z potencjalnymi klientami.

  Nawet jeśli ktoś, kto wchodzi na stronę, nie chce w tym momencie podejmować decyzji o współpracy, to nie jest powiedziane, że nie podejmie jej np. za 3 miesiące. Z tego względu dobrze jest takiego użytkownika w jakiś sposób zatrzymać z nami. Jak to zrobić najlepiej? Uzyskując od niego adres e-mail oraz zgodę na wysyłanie korespondencji mailowej, najlepiej newslettera firmowego. Dzięki temu, rozsyłając regularnie interesujące informacje do klientów, przypominamy im o sobie i zachęcamy do ponownego kontaktu. Nie będzie to w żaden sposób nachalne i traktowane jako spam, ponieważ oni już sami dali Tobie swój adres i zgodę na przyszły kontakt.

  17. Zainstaluj czat na stronie – jeśli siedzisz często przy komputerze, dobrym pomysłem jest dodanie do strony możliwości bezpośredniego kontaktu poprzez stronę www w czasie rzeczywistym. Wystarczy zainstalować jakieś popularne narzędzie z czatem lub okienko Facebookowego Messengera. Jest to dobra forma kontaktu z osobami, które niespecjalnie lubią lub mogą rozmawiać przez telefon. Można dzięki temu szybko odpowiedzieć na ich zapytania lub wątpliwości.

  Chat można tak skonfigurować, żeby wyświetlał się tylko w godzinach pracy – w pozostałe godziny pozostaje nieaktywny, ale klient nadal może wysłać swoje pytanie, pozostawiając swój adres e-mailowy do kontaktu. Można więc odpowiedzieć mu na drugi dzień po przyjściu do pracy. Adres e-mailowy dodatkowo (za zgodą) można dodać do naszej bazy do newslettera. Obecne narzędzia mają też mnóstwo innych, przydatnych opcji jak np. ankiety czy gotowe, automatyczne odpowiedzi. Można podglądać, gdzie te osoby były u nas na stronie i co klikały, dzięki czemu można im lepiej pomóc.

  18. Zabezpiecz dane osobowe klientów – jeśli zbierasz na stronie w jakikolwiek sposób dane osobowe (formularz zapytaniowy, koszyk zakupowy, zapis do newslettera), zainstaluj koniecznie certyfikat SSL, jest to potwierdzenie bezpieczeństwa Twojej strony. Dzięki niemu klient będzie miał do Twojej firmy większe zaufanie. Ważną rzeczą jest też ogarnięcie wszystkich tematów związanych z RODO tj. zgody na przetwarzanie danych osobowych oraz regulaminy i politykę prywatności. Jeśli szukasz prawnika, który mógłby Ci w tym pomóc, napisz do nas, polecimy kogoś odpowiedniego!

   

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Połącz się ze mną na Twitterze i zostań naszym fanem na Facebooku.

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link