• projektowanie makiety strony www

  Marketing i Branding , Sprzedaż

  Jak zrobić dobry Landing Page?

  Autor: Monika Loryńska

  Przedsiębiorcy najczęściej wykorzystują stronę docelową do zaprezentowania nowych produktów i usług. Jednak ma ona o wiele więcej zastosowań, które mogą przysłużyć się promocji biznesu. Zanim sięgniesz po to rozwiązanie, dowiedz się, jak zrobić dobry landing page. Niżej skupiam się na najważniejszych zasadach.

  Wśród dostępnych narzędzi marketingowych landing page zasługuje na szczególną uwagę. Jeśli zostanie dobrze przygotowany, może przesądzić o sukcesie kampanii. Natomiast gdy będzie chaotyczny, odniesie skutek odwrotny do zamierzonego.

  Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zrobić skuteczny landing page, musimy zacząć od podstaw i wyjaśnić, co to jest.

  Co to jest landing page?

  Tłumacząc to określenie na polski, landing page to strona docelowa (niektórzy mówią także „strona lądowania”), na którą trafia internauta, gdy kliknie w reklamę w Google lub mediach społecznościowych. Taka witryna została przygotowana tylko w jednym celu – by skłonić odbiorcę do określonego działania.

  Teraz nasuwa się pytanie, dlaczego w tym celu należy stworzyć zupełnie nową stronę, zamiast skierować ruch na firmową? Oszczędziłoby to czas oraz pieniądze – ale tylko pozornie. Landing page pozwala odbiorcy skupić się na konkretnym przekazie. Natomiast na stronie głównej jego uwagę rozpraszają dodatkowe treści i zakładki. Jeśli więc nie znajdzie tego, czego szuka, zachodzi ryzyko, że zrezygnuje z dalszych działań.

  Landing page – do czego jest przydatny?

  Na początku wspomniałam, że landing page to znakomite narzędzie sprzedażowe. Za jego pomocą możesz przedstawić bowiem swoje nowe produkty oraz usługi, a także zachęcić do skorzystania z nich właśnie w tym momencie. Na takich stronach często pojawia się więc informacja o rabatach czy ograniczonych czasowo promocjach.

  Landing page możesz wykorzystać także do innych celów, takich jak:

  • Pozyskiwanie leadów, czyli generowanie konkretnych zapytań lub zamówień. Taki landing page możesz udostępnić przed premierą produktu, np. prowadząc przedsprzedaż.
  • Gromadzenie informacji o zainteresowaniach czy zakupowych preferencjach klientów. Dane można wykorzystać w późniejszych kampaniach reklamowych, które przygotowywane są dla określonej grupy docelowej.
  • Stworzenie bazy mailingowej, do której potrzebujesz adresów poczty elektronicznej bądź numerów telefonów. Na tego typu landing page’ach najczęściej znajdują się różnego rodzaju formularze lub strony zapisu.
  • Przekierowanie ruchu z płatnej kampanii, którą prowadzisz na przykład w mediach społecznościowych lub Google. Dzięki temu masz szansę zwiększyć konwersję i dłużej utrzymać uwagę odbiorców.
  • Przedstawienie siebie, swojego portfolio, osiągnięć oraz działalności. Można to zrobić właśnie za pomocą landingu.

  Co powinien zawierać skuteczny landing page?

  Niezależnie od tego co chcesz dzięki niemu osiągnąć, twój landing page powinien zawierać kilka stałych elementów. To sprawdzony sposób na przyciągnięcie uwagi odbiorcy, który właśnie trafił na twoją stronę docelową.

  Odpowiednia treść nagłówka

  Ważny jest chwytliwy nagłówek, który przedstawi największe zalety twojego produktu. To również pierwszy element jaki rzuca się w oczy po wejściu na stronę. Warto więc poświęcić czas i skupić się na tym, by komunikat odpowiednio wybrzmiał.

  Skup się na korzyściach, ale nie zakłamuj rzeczywistości. Prędzej czy później taki „chwyt marketingowy” wyjdzie na jaw i stracisz wiarygodność.

  Dobry copywriting

  Jeżeli landing ma okazać się skuteczny, musi zawierać dobrze przygotowane treści. Pisanie tekstów sprzedażowych to prawdziwa sztuka, a jeszcze ciekawiej robi się, jeżeli mają się one znaleźć na stronie docelowej.

  Odbiorcę interesują informacje o produkcie czy usłudze, które ściągnęły go na twój landing page. Przygotowany dla niego tekst powinien być jasny i powiązany z ofertą, a przy tym napisany językiem korzyści. Można stosować listy czy wypunktowania, nie zapominaj o nagłówkach. Najlepiej, by treść była zwięzła i maksymalnie skondensowana, ale wszystko zależy od tego, co chcesz osiągnąć.

  Na pewno warto znaleźć miejsce na umieszczenie tzw. społecznego dowodu słuszności (social proof). Utwierdza on w przekonaniu, że wybierając konkretny produkt, użytkownicy podjęli dobrą decyzję. Może stanowić ostateczny czynnik, który wpłynie na zakup, dlatego na landing page’u powinny znaleźć się prawdziwe opinie klientów, rekomendacje osób powszechnie znanych czy chociażby statystyki.

  CTA, czyli odpowiednie wezwanie do działania

  Już sam tekst na landing page trzeba traktować jak wezwanie do działania. Ma on zachęcić odbiorcę, zaangażować i sprawić, że zrobi to, czego od niego oczekujesz. Dlatego tak ważne jest, by był napisany „w sam raz”.

  Równie istotne jak treść jest CTA (call to action), czyli hasło, które wzywa do konkretnej czynności. Przycisk powinien być najbardziej widocznym elementem landingu, wyraźnie wskazującym odbiorcy, co się stanie, gdy w niego kliknie. Trzeba go umieścić powyżej linii zgięcia – mówiąc prościej, użytkownik musi zobaczyć go od razu po wejściu na stronę (bez przewijania).

  Jakie są najczęściej spotykane CTA?

  • Kup teraz
  • Zapisz się do newslettera
  • Wyślij zapytanie
  • Weź udział w konkursie
  • Skorzystaj z kodu rabatowego

   

  To tylko kilka przykładów, które pojawiają się na wielu landing page’ach. Skoro marketerzy nadal je umieszczają, to na pewno są skuteczne. Czasem warto jednak trochę zmodyfikować formę i postawić na coś bardziej kreatywnego, np. „Tak, chcę znać wszystkie nowości”, „Kupuję”. Taka treść sugeruje, że decyzja już zapadła, a ręka sama klika na przycisk CTA.

  Jak powinien wyglądać skuteczny landing page?

  Tworząc landing page trzeba się skupić nie tylko na jego zawartości, ale także aspekcie wizualnym. Przede wszystkim jego projekt musi być zgodny z podstawowymi zasadami UX. Funkcjonalna i czytelna strona, jej szybkie ładowanie a w końcu optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych to naprawdę ważne zagadnienia.

  Oprócz tego skuteczny landing page musi mieć spójny design. W tym celu można skorzystać z gotowego szablonu (znajdziesz je np. na Landingi.com) albo stworzyć własny projekt, na przykład zlecając go sprawdzonej agencji. Trzeba uważnie dobierać elementy graficzne oraz wideo. Powinny podkręcać zainteresowanie produktem, a jednocześnie odpowiadać twoim wartościom. Ważne, by nie przeładować landingu liczbą grafik, które będą miały negatywny wpływ na konwersję. Jest duża szansa, że mocno rozbudowana kreacja rozproszy uwagę odbiorcy.

  Tutaj pojawia się także pytanie, skąd brać fotografie oraz grafiki do użytku komercyjnego? W sieci działają banki zdjęć, gdzie możesz kupić odpowiedni obraz. Możesz także skorzystać z bezpłatnych stron, o których pisałam tutaj

  Landing page jest gotowy. Co dalej?

  Jeśli uważasz, że możesz zaprezentować swój landing page odbiorcom, wstrzymaj się. Na ostatniej prostej warto pokazać komuś projekt, aby rzucił na niego świeżym okiem, przeczytał tekst i zobaczył, czy wszystko dobrze działa. Przed udostępnieniem landingu warto zoptymalizować stronę pod SEO, dodać meta tagi oraz meta opis. To wszystko wpływa na widoczność w przeglądarce Google.

  Weź pod uwagę, że praca nie kończy się wraz z opublikowaniem landingu. To dobry moment na przeprowadzenie testów A/B, które pomogą ci ocenić jego skuteczność. W tym celu trzeba stworzyć dwie wersje landing page’a (mogą różnić się np. kolorystyką, treścią przycisku CTA). Być może okaże się, że lepiej sprawdza się projekt, na który wcześniej nie stawiałeś.

   

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Zostań naszym fanem na Facebooku.

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link