• Internet , Marketing i Branding , Sprzedaż

  10 sposobów na skuteczną promocję strony www

  Autor: Monika Loryńska

  Często klienci pytają mnie, czemu nie mają w ogóle odwiedzin na swojej stronie, a przecież działa i jest „bardzo ładna”. Otóż samo postawienie strony nie wystarcza żeby na niej zarabiać, trzeba ją jeszcze wypromować, czyli sprawić, by nasi potencjalni klienci ją znaleźli. Problem w tym, że aby taka strona zaczęła przynosić realne korzyści w postaci sporej ilości zapytań, to potrzeba tutaj kilkaset odwiedzin potencjalnych klientów dziennie. Samo przekazanie informacji rodzinie i znajomym nie wystarczy.

  Na szczęście jest na to kilka sposobów, o których poniżej. Oczywiście zakładamy, że Twoja strona jest odpowiednio przygotowana pod sprzedaż.

  1. Pozycjonowanie (SEO)

  Załóżmy, że szukasz mechanika samochodowego w Internecie. Czy przeglądasz kilkadziesiąt stron, które pokazały się w wynikach wyszukiwania? Raczej nie, prawda? Patrzysz na wyniki z pierwszej strony Google i zaglądasz na oferty 2-3 pierwszych firm. Tak samo robią Twoi klienci! Musisz więc zrobić wszystko, aby znaleźć się na początku wyników wyszukiwania!

  Pozycjonowanie to z reguły proces, na którego efekty czeka się najdłużej – zazwyczaj pierwsze efekty widoczne są po kilku miesiącach.

  2. Kampania w Google Adwords

  Alternatywa dla pozycjonowania – daje szybkie efekty. Google Adwords to te żółte reklamy z boku wyników wyszukiwana w Google. Są płatne – od kilkudziesięciu groszy od kilku złotych za kliknięcie, w zależności od tego, jak bardzo popularne są nasze słowa kluczowe. Ustala się tutaj budżet dzienny np. 50zł i Google pobiera sobie z tego budżetu opłatę za kliknięcia na naszą stronę.

  Jeśli reklama jest dobrze ustawiona i trafna, to możemy spodziewać się kilkudziesięciu do kilkuset wejść na stronę dziennie. Oczywiście, przy droższych słowach to droga zabawa, ale są na szczęście metody, które pozwalają na znalezienie bardzo tanich słów kluczowych.

  3. Google Remarketing

  Metoda pozwalająca na ponowne dotarcie do klientów, którzy już odwiedzili Twoja stronę, ale np. nie dokonali żadnego kroku tj. nie wysłali zapytania, nie kupili nic w Twoim sklepie internetowym itp. Po dokonaniu odpowiednich ustawień, Twoja reklama może stale przypominać Twojemu klientowi, aby powrócił na Twoją stronę i tym razem dokonał u Ciebie zakupu.

  4. Reklamy na Facebooku

  Kampania na Facebooku pozwala na dotarcie do określonych grup docelowych – możesz ją ustawić wg wieku, płci, zainteresowań albo skierować do znajomych Twoich znajomych lub ludzi, których znajomi już lubią Twój fan page. Metoda podobna do Adwords – również płaci się od kilkudziesięciu groszy za kliknięcia i również można zrobić tutaj skuteczną kampanię za niewielkie pieniądze. Ale uwaga! W tym wypadku kierujemy klienta do naszego fan page’a, a nie do właściwej strony firmowej. Jeśli jednak będziesz wiedzieć, jak go zainteresować, na stronę firmową też w końcu trafi.

  5. Blog

  Jeśli jesteś w stanie regularnie udostępniać wartościową i darmową wiedzę oglądającym Twoją stronę, to możesz liczyć na spore korzyści – nie tylko w postaci dużych odwiedzin na stronie, ale również w postaci zaufania do Twojej marki. To działa na zasadzie budowania wizerunku eksperta – dzieląc się swoją wiedzą, pokazujesz, że znasz się na tym, co robisz i warto Ci zaufać. Dodatkowy ruch na stronie można również pozyskać pisując artykuły do innych blogów – takich, które już teraz mają dużo odwiedzin.

  6. E-mail marketing

  Niektórzy uważają, że newslettery to bzdura, bo każdy z nas usuwa codziennie kilkadziesiąt niepotrzebnych maili ze skrzynki pocztowej. Ale to tylko dlatego, ze nas one nie zainteresowały. Dlatego kluczem do sukcesu w Email marketingu jest treść tego e-maila. Jeśli będziesz umiał zainteresować swoich odbiorców, to może się okazać, że będzie to jedna z najskuteczniejszych metod przyciągnięcia odwiedzających na Twoją stronę.

  Zazwyczaj, aby nawiązać relację z klientem, musimy mu się kilka razy przypomnieć, dlatego też wysyłanie takiego mailingu raz czy dwa razy w miesiącu to idealny sposób na to, by utrzymać z nim kontakt. Możesz poinformować swoich klientów np. co nowego dzieje się w Twojej firmie albo jakie masz teraz promocje lub chociażby podać linka do artykułu na Twoim blogu.

  7. YouTube

  YouTube to dodatkowe wsparcie dla pozycjonowania – nie dość, że dzięki odpowiednim słowom kluczowym będzie można Cię znaleźć na YouTubie, to jeszcze Google się do Ciebie uśmiechnie. Pod opisem filmu można umieścić linka do strony firmowej, a Google bardzo lubi, jak link do Twojej strony pojawia się na innych stronach.

  Dzięki temu jeszcze szybciej możesz podskoczyć w wynikasz wyszukiwania. Ponadto filmy z YouTube można bardzo łatwo udostępniać na Facebooku, Twitterze i innych serwisach społecznościowych, a to już w ogóle same korzyści.

  8. Fora dyskusyjne

  Pewnie szukając jakiejkolwiek usługi najpierw pytasz o rekomendacje wśród znajomych, rodziny albo sprawdzisz opinie w Internecie. Od tego są m.in. fora dyskusyjne. Ludzie szukają tam rozwiązania problemów i kontaktów do specjalistów. Aktywnie odpowiadając na problemy innych osób, możesz zbudować sobie wizerunek specjalisty – to już jedna korzyść, a dodatkowo.. w swoim podpisie możesz umieścić linka do swojej strony. Mówiłam już, że Google bardzo lubi linki na innych stronach?

  9. Social Media

  Narzędzie, które umożliwia Ci zaprzyjaźnić się z klientami, a w efekcie spowodować zakup Twoich produktów. Dodatkowo, możliwość szybkiego i łatwego udostępnienia artykułu czy filmu jest nieoceniona. Ale trzeba pamiętać o tym, by tworzyć interesujące treści – wtedy ludzie będą chcieli regularnie wchodzić w interakcję z Twoją firmą. Jest to też świetne narzędzie do błyskawicznego reagowania na problemy i zapytania klientów.

  10. PR

  Jeśli Twój produkt lub usługa rozwiązuje jakiś problem, albo trafia w niszę to masz szansę stać się przedmiotem zainteresowania mediów. Media lubią ciekawe pomysły i interesujących ludzi. Znajdź dziennikarza, który zechce o Tobie napisać, a link do Twojej strony znajdzie się na kilku lub kilkunastu dużych portalach internetowych.

  Powyższe przykłady to oczywiście jedne z wielu metod na wypromowanie strony internetowej. Ale te są najbardziej efektywne. Natychmiast zabierz się więc do pracy i zacznij zbierać zamówienia na swój produkt!

Skomentuj

Przeczytaj również