• Osoba zajmująca się promocją strony internetowej

  Biznes , Marketing i Branding , Sprzedaż

  Co zrobić, by klienci docierali na stronę?

  Autor: Monika Loryńska

  Postawienie nowej strony internetowej to dla każdego przedsiębiorcy ekscytujący moment, finał miesięcy wytężonej twórczej pracy. To jednak dopiero początek, ponieważ przed tobą kolejne wyzwanie, a jest nim przyciągnięcie klientów. Niżej przedstawiam ci najskuteczniejsze sposoby, z których możesz skorzystać.

  Nie będzie żadną przesadą, jeśli powiem, że większość usług musi być obecna w internecie. To właśnie tam zainteresowane osoby szukają informacji, inspiracji a także poleceń. Teraz możesz zastanawiać się, co zrobić, by klienci docierali na stronę – twoje miejsce w sieci, gdzie przedstawiasz swoją ofertę i zarabiasz?

  Przede wszystkim już na etapie tworzenia zadbaj, by była przyjazna dla potencjalnego klienta. Pomogą ci w tym doświadczeni eksperci z zakresu UX (User Experience), którzy wiedzą, jak zaprojektować układ strony, by wyeksponować wszystkie najważniejsze informacje. To duże uproszczenie, ale więcej o procesie przeczytasz tutaj. Na pozytywne doświadczenie klienta wpływa też responsywność, czyli dostosowanie strony www do urządzeń mobilnych. W dobie smartfonów jest to wręcz konieczność.

  Te zabiegi na pewno przyniosą efekt, jeśli połączysz je z działaniami mającymi na celu wypromowanie twojej strony internetowej.

  Jak wypromować stronę internetową?

  Jeżeli zastanawiasz się nad kwestią, co zrobić, by klienci docierali na stronę, którą dla nich przygotowałeś, szykuj się na działanie wielotorowe. Przedstawię ci różne możliwości, nie upieraj się przy jednej opcji – najlepiej wybierz kilka z nich, dzięki czemu pozyskasz użytkowników z kilku źródeł.

  Przetestuj różne rozwiązania i zdecyduj się na takie, które najlepiej sprawdzą się w twoim przypadku i najskuteczniej przyciągną klientów.

  Dobre SEO

  Jeżeli działasz w internecie, nie możesz zaniedbać aspektu, jakim jest optymalizacja pod kątem wyszukiwarek. W dużym skrócie na tym polega bowiem SEO – wszystkie działania, które mają na celu poprawę widoczności strony w bezpłatnych (organicznych) wynikach wyszukiwarki Google. Jest to monopolista wśród wyszukiwarek, w 2021 roku korzystało z niej 96% internautów (źródło: gs.statcounter.com).

  Z doświadczenia wiem, że szukając informacji w sieci użytkownicy najczęściej klikają w linki znajdujące się najwyżej na liście wyników wyszukiwania. Dopiero później przewijają dalej, rzadziej przechodzą na kolejne strony. Działania SEO pomogą ci w zajęciu topowych pozycji, które są właściwie gwarancją tego, że klienci dotrą na twoją witrynę.

  Przykładowe działania SEO:

  • odpowiedni dobór słów kluczowych – Google przychylnym okiem patrzy zarówno na ogólne frazy kluczowe, jak też frazy long tail (to na przykład pytania, które internauci wypisują w wyszukiwarkę),
  • optymalizacja treści pod kątem słów kluczowych,
  • publikowanie wartościowych treści na stronie (dbanie o dobry content)

   

  Praca nad SEO właściwie nigdy się kończy, ponieważ jeśli chcesz odnieść sukces, powinieneś stale monitorować wyniki. Google często zmienia też swoje algorytmy, na co trzeba odpowiednio reagować. Jednak sumienna praca przynosi efekty w postaci nowych wizyt na stronie internetowej.

  Chcę jeszcze zwrócić twoją uwagę na fakt, że działania SEO wymagają nie tylko czasu, ale i umiejętności. Powierzając je nieodpowiednim ludziom na pewno nie osiągniesz satysfakcjonujących rezultatów, ale nie rezygnuj z pomocy specjalistów. Na rynku działa wiele sprawdzonych agencji SEO, które przeprowadzą skrupulatny audyt strony i przygotują profesjonalną strategię działań, a później zaopiekują się całym procesem.

  Prowadzenie bloga

  Kolejnym sposobem na to, by klienci docierali na stronę, którą im prezentujesz, jest prowadzenie bloga. Wystarczy sprawdzić, np. w planerze słów kluczowych Google Ads, jakie frazy powiązane z twoją branżą są teraz najchętniej wyszukiwane. To prawdziwa kopalnia tematów publikacji.

  Jeżeli poznasz problemy, z jakimi internauci zwracają się do wyszukiwarki, szybko dostarczysz wartościowej treści. Zbudujesz nie tylko wizerunek eksperta, ale stworzysz dodatkowe podstrony, które pomogą ci znaleźć się wyżej w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, że artykuły blogowe warto wzbogacić o unikalną infografikę, co również pomaga w podniesieniu pozycji strony, a także fotografie. W sieci dostępne są bezpłatne banki zdjęć do użytku komercyjnego.

  Najważniejsze – wpisy na blogu muszą być regularne, inaczej nie przyniosą zamierzonego efektu.

  Jak przyciągnąć klientów? Komentuj inne blogi

  Aby zostać zauważonym w internecie, warto udzielać się na innych stronach, blogach, forach czy w social mediach. Dotyczy to oczywiście merytorycznych komentarzy, które wnoszą jakąś wartość do zasobów sieci. Poza tym podobne działania to kolejny etap budowania wizerunku eksperta. By wszystko było jasne, wystarczy, że jako swój nick wybierzesz nazwę sklepu albo umieścisz tam odnośnik do swojej strony internetowej (jeśli jest taka możliwość).

  Pomyśl, gdzie najlepiej udzielać komentarzy. Na pewno znasz chętnie odwiedzane branżowe blogi (może twoja konkurencja też ma taki?) albo popularne fanpage’e na Facebooku, gdzie możesz napisać coś ciekawego, zaprezentować swoją usługę lub rozwiązać czyjś problem.

  Możesz także rozważyć monitoring internetu – istnieją do tego specjalne narzędzia, jak na przykład bezpłatny Google Alert czy Brand 24 (narzędzie jest płatne). Wystarczy utworzyć alert na interesującą cię frazę lub nazwę, przez co przy każdym jej użyciu w sieci, będziesz otrzymywać powiadomienia. Dzięki temu możesz od razu skomentować taki wpis. To propozycja dla osób, które bardzo poważnie podchodzą do zagadnienia.

  Pozyskiwanie linków zewnętrznych

  Aby dotrzeć do kolejnej grupy potencjalnych klientów, warto pomyśleć o sposobie, jakim jest pozyskiwanie linków zewnętrznych. Możesz to zrobić publikując artykuł ekspercki na innym blogu lub stronie o podobnej tematyce. Ważne, by zamieścić tam link, który będzie kierować bezpośrednio do ciebie – dla pozycjonowania ma on bardzo dużą wartość.

  Jeżeli twój wpis naprawdę będzie merytoryczny, a przy tym ciekawy, skłonisz czytelnika do przejścia na twoją witrynę i zapoznania się z ofertą usług. Pamiętaj, nie musisz wszystkiego robić samodzielnie, czasami trzeba zaufać innym, część zadań powierzając na przykład dobremu copywriterowi. Taka osoba przygotuje angażujący tekst, który przyciągnie na stronę kolejnych klientów.

  Jak pokazać stronę internetową w social mediach?

  Obecność w social mediach to kolejny środek do celu, jakim jest przyciągnięcie klientów na stronę internetową. Możliwości masz naprawdę wiele, ponieważ wśród portali społecznościowych znajduje się nie tylko Facebook i Instagram, ale także Linkedin, Snapchat czy TikTok (wymieniam tylko najpopularniejsze). Skupmy się jednak
  na monopoliście, jakim jest „dziecko” Marka Zuckerberga.

  Dzięki prowadzeniu firmowego fan page’a masz możliwość zbudowania własnej społeczności. Osoby, które znajdą cię na Facebooku, z pewnością trafią na twoją stronę internetową, dlatego warto uzupełnić dane kontaktowe, a przede wszystkim podać adres witryny. To jednak nie wszystko, co możesz tam zrobić. Narzędzia takie jak Facebook Ads pozwalają ci na dotarcie także do tych użytkowników, którzy nie są twoimi obserwatorami.

  Facebook Ads to narzędzie umożliwiające prowadzenie kampanii marketingowych w serwisach należących do Facebooka. Reklama tu jest płatna, ale możesz ustawić ją w taki sposób, by skierować ją do twojej grupy docelowej, przez co nie przepalasz środków. Platforma przetwarza bowiem informacje, które udostępniają użytkownicy
  (świadomie lub nie), co pozwala na naprawdę precyzyjne dostosowanie reklam.

  Koniec z działaniami „na ślepo”, w Facebook Ads do wyboru masz nie tylko dane demograficzne czy geograficzne, ale także te bardziej szczegółowe, dotyczące między innymi zainteresowań, zajmowanego stanowiska i branży czy wcześniejszego zaangażowania. Oprócz tego Facebook zbiera informacje o działaniach internautów na innych stronach (pozwala na to tzw. piksel Facebooka). Dzięki temu możesz ustawić kampanię tak, by twoja reklama była widoczna tylko dla potencjalnych klientów, co przełoży się na większe prawdopodobieństwo przekierowania ruchu na stronę.

  Płatne kampanie Google Ads

  Google daje również możliwość przeprowadzenia płatnych kampanii Google Ads, dzięki którym szybko poprawi się widoczność twojej strony i jej pozycja w wyszukiwarce. Takie linki znajdują się najwyżej w wynikach wyszukiwania, ale oznaczone są jako „reklama”. Zorientowany internauta wie, że ta pozycja została wykupiona.

  Dlaczego warto zainteresować się taką kampanią?

  • Są to reklamy PPC (Pay Per Click), gdzie płacisz tylko za przejście na promowaną stronę przez odnośnik, a nie za widoczność. W ramach takiego linku masz zapewnioną wysoką pozycję w Google, a jak już wcześniej napisałam, większość internautów ogranicza swój research, do kilku pierwszych wyników.
  • Mając konto Google Ads możesz tworzyć kampanie remarketingowe, ich celem jest przypomnienie o sobie użytkownikom. Są oczywiście skierowane do osób, które już kiedyś były na twojej stronie. Reklamy pojawiają się na popularnych witrynach i portalach, mają najczęściej formę baneru.

  Influencer marketing. Wykorzystaj znaną twarz

  Wśród działań, które możesz podjąć, by klienci docierali na stronę, mamy także influencer marketing. Czasami nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na decyzje zakupowe mają znane twarze. Influencerzy to „tajna broń” przedsiębiorców, chcących wypromować swoją stronę, produkty albo usługi.

  Nie musisz od razu zwracać się do osoby o statusie celebryty. Wystarczy nawiązać współpracę z kimś, kto ma wierne i stałe grono obserwatorów – nie zawsze też trzeba płacić, czasami influencerzy decydują się na barter (wzajemną wymianę usług). Ważne, by wybrać osobę, k tóra jest wiarygodna, a tematyka twojej strony wiąże się z jej
  zainteresowaniami. Wtedy taka współpraca wyda się bardziej naturalna i niewymuszona, co będzie skutkować większą liczbą konwersji.

   

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Zostań naszym fanem na Facebooku.

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link