• content marketing blogowanie

  Marketing i Branding

  Jak promować opublikowany wpis na blogu?

  Autor: Monika Loryńska

  Regularne publikowanie wpisów blogowych to jeden ze sposobów na skuteczne pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google. Jednak samo wypuszczenie tekstu w świat nie wystarczy – trzeba zadbać o jego odpowiednie wypromowanie.

  Stworzenie świetnego wpisu to tylko część sukcesu. Przed Tobą jeszcze sporo pracy, bo opublikowanie go na stronie nie wystarczy, by przyciągnąć użytkowników. Trzeba sięgnąć po sposoby, które wypromują firmowego bloga oraz zwiększą ruch na stronie, wygenerowany dzięki Twoim tekstom.

  Dlaczego warto się tak starać? Przede wszystkim dlatego, że dobry content ma znaczenie. Google docenia witryny, posiadające rozbudowaną sekcję treści. Zoptymalizowane pod względem SEO wpisy zwiększają sprzedaż (o tym, czy rzeczywiście jest to skuteczne, pisaliśmy TUTAJ), więc warto włożyć jeszcze więcej wysiłku, by dotrzeć do jak największej liczby użytkowników.

  Promowanie wpisu w organicznych wynikach wyszukiwania Google

  Jak wspomniałam, dobry content ma znaczenie, dlatego trzeba postawić na jakość tekstu. To nie tylko buduje Twój wizerunek jako eksperta, ale daje Ci szansę na to, by pozyskać nowych odbiorców. W tym celu musisz zaoferować im naprawdę wartościową publikację, która będzie odpowiedzią na ich pytania.

  Aby spełnić te warunki, musisz sprawdzić kilka kluczowych kwestii, takich jak:

  • Nasycenie frazami kluczowymi, w tym również tymi typu long tail. Są bardziej rozbudowane i odpowiadają zwrotom, które użytkownicy najczęściej wpisują w Google. Dzięki nim masz szansę stworzyć treść, rozwiązującą ich problemy.
  • Odpowiednia długość tekstu, sugerująca wyczerpanie tematu. Przyjmuje się, że tekst blogowy powinien mieć przynajmniej 300 słów, dzięki czemu użytkownicy mogą znaleźć w nim odpowiednią dawkę wiedzy i odnieść się do niej na przykład w komentarzach.
  • Stworzenie meta tytułu oraz meta opisu, które są widoczne na liście wyników wyszukiwania Google. To właśnie widzą internauci szukający w sieci konkretnych informacji, w ten sposób możesz zachęcić ich do kliknięcia w link do Twojego artykułu. Co ważne, dzięki dobremu meta opisowi i tytułowi masz szansę na wyższą pozycję na wynikach wyszukiwania.

  Nie zapominaj o zamieszczaniu linków wewnętrznych

  Promowanie wpisu na blogu nie ogranicza się jedynie do działań ukierunkowanych na zewnątrz. Niezwykle ważne, również dla botów Googla, jest tzw. linkowanie wewnętrzne. Mówiąc najprościej, to umieszczanie linków kierujących do innych podstron w serwisie. Warto postąpić też odwrotnie – dodać link do nowego artykułu w starszych publikacjach.

  Dzięki linkom wewnętrznym użytkownicy spędzają więcej czasu na blogu, czytając kolejne treści i wędrując po stronie. W ten sposób łatwiej możesz wypromować wpisy, na których Ci zależy, ale przede wszystkim realnie wpływasz na wyższą pozycję w Google. Ułatwiasz algorytmom poruszanie się po witrynie i „wskazujesz” istotne dla Ciebie podstrony.

  Dodatkowo pojawienie się nowego linka stanowi dla Google sygnał o odświeżeniu i zaktualizowaniu treści, a to zawsze jest mile widziane przez tę wyszukiwarkę.

  Zachęć odbiorców do komentowania

  Możesz zastanawiać się, dlaczego niektóre wpisy są wyżej widoczne w wynikach wyszukiwania, a inne nawet nie dotarły do pierwszej strony? Odpowiedzią może być sekcja komentarzy pod artykułem. Jeśli toczy się tam dyskusja, pojawiają się wypowiedzi czytelników, tekst blogowy będzie popularny o wiele dłużej. Aby wszystko wyglądało naturalnie, a użytkownicy otrzymywali bodziec do kontynuowania wymiany zdań, bierz w niej udział.

  Czasami do komentowania nie trzeba nikogo zachęcać, ale jeśli chcesz dać jasny sygnał, że tego oczekujesz, możesz na końcu tekstu zamieścić taką sugestię. Wystarczy zakończyć artykuł pytaniem bądź prośbą o podzielenie się doświadczeniami.

  Udzielaj się na forach branżowych i innych blogach

  To bardzo prosty sposób, który wymaga od Ciebie jedynie czasu. Na pewno monitorujesz to, co dzieje się w Twojej branży. Pomocne są w tym takie narzędzia jak Google Alert czy Brand 24 – dzięki nim zawsze wiesz, kiedy poruszany jest interesujący Cię temat.

  Merytoryczne komentarze budują Twój wizerunek eksperta, przedstawiają Twoją usługę lub produkt, a jeżeli zamieścisz link do swojej publikacji, zachęcą do odwiedzenia Twojej strony.

  Promuj swój wpis w mediach społecznościowych

  Chyba nie muszę Cię przekonywać o tym, jaką siłę mają media społecznościowe. Dzięki reakcjom oraz udostępnieniom użytkowników wpisy mogą rozchodzić się lotem błyskawicy. W ten sposób docierają do osób spoza Twoich kontaktów. To, na jaki serwis postawisz, zależy od Ciebie i specyfiki poruszanych przez Ciebie zagadnień.

  Na pewno warto uwzględnić Facebooka oraz jego biznesowy odpowiednik, jakim jest LinkedIn. Nie zapominaj o Twitterze ani Instagramie – coraz więcej twórców dzięki nim dociera do grona zainteresowanych odbiorców. Musisz jednak odpowiednio się wyróżnić.

  • W instagramowych postach nie ma możliwości zamieszczania aktywnych linków. Postaw więc na ciekawą grafikę oraz interesujący wpis, a linka do artykułu zamieść w opisie swojego profilu. W ten sposób możesz przekierować zainteresowane osoby na swoją stronę internetową.
  • W zależności od tego, gdzie będziesz promować swój wpis, przygotuj kilka wersji grafiki, nagłówków oraz postów. Pamiętaj o różnicowaniu odbiorców, korzystających z poszczególnych platform.
  • Na Facebooku możesz nie tylko utworzyć posta, ale podzielić się swoim tekstem w branżowych grupach, do których należysz. Osoby, które są zainteresowane tematyką, na pewno chętnie zapoznają się z Twoim artykułem.

  Wyślij newsletter do swojej bazy mailingowej

  To naturalne, że nie każdy musi regularnie zaglądać na Twojego bloga. Dlatego weź sprawy w swoje ręce i samodzielnie poinformuj o pojawieniu się nowego artykułu. Jeśli korzystasz z tej formy kontaktu z klientami, wysłanie newslettera to znakomity sposób na wypromowanie opublikowanego wpisu.

  Upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze przypomnisz o sobie swoim klientom, po drugie, zapewnisz im dawkę nowej wiedzy. A jeśli już wejdą na Twoją stronę, być może zostaną tam na dłużej.

  W newsletterze nie możesz wysłać samego linka do publikacji. Należy go odpowiednio opakować. Na pewno warto przygotować krótkie streszczenie, które przedstawi zarys artykułu. Tekst musi zachęcić do wejścia na bloga, więc nie możesz zdradzać zbyt wiele. Napisz tyle, by zainteresować odbiorcę. Do tego oczywiście zadbaj o stronę wizualną – interesujące grafiki oraz atrakcyjne zdjęcia. W sieci działają darmowe bazy zdjęć, z których bez problemu pobierzesz fotografie do swoich projektów.

  Gościnne publikacje na innych blogach

  Już wiesz, że znakomitym sposobem na wypromowanie wpisu na blogu jest wyjście z nim na zewnątrz. Służą do tego nie tylko media społecznościowe czy inne wymienione przeze mnie środki, ale także gościnne publikacje na innych stronach.

  Gościnne publikacje są z reguły bezpłatne, mają formę jednostronną lub odbywają się na zasadzie barteru (np. ty publikujesz w serwisie partnera, on u Ciebie). Największą trudność stanowi znalezienie osoby oraz portalu o podobnej tematyce i odpowiednich zasięgach, który zgodzi się na taką współpracę. Warto się o to jednak postarać, ponieważ dla Twojej strony pozyskanie darmowych linków jest niezwykle cenne. Wzmacnia jej siłę i stawia Cię w pozycji eksperta.

  Płatne sposoby promowania wpisów na blogu

  Jeśli chcesz jeszcze skuteczniej wypromować swój wpis na blogu, możesz za to zapłacić. W połączeniu z darmowymi sposobami, osiągniesz efekt, który Cię zainteresuje – dotrzesz do większej liczby odbiorców i przyciągniesz ich na swoją stronę.

  • Artykuł sponsorowany – od gościnnej publikacji różni się tym, że jest to opcja płatna. Cena zależy od tego, gdzie zechcesz go opublikować. Aby odniósł skutek, wybrana do tego celu strona musi być powiązana tematycznie z Twoją, a do tego powinna znajdować się wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania.
  • Reklama na Facebooku – wyżej wspominałam o mediach społecznościowych. Jednak aby dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców, skorzystaj z płatnych form promocji, które udostępnia ta platforma. Dzięki Facebook Ads bardzo dokładnie określisz, komu ma pokazać się reklama i nie przepalisz zainwestowanych środków na nieskuteczną reklamę.
  • Narzędzie Google Ads – dzięki niemu również możesz wypromować treści, na których Ci zależy. Zainwestowanie w płatną kampanię to dobry pomysł zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz szybko znaleźć się na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

  Nie zapominaj o recyklingu treści

  Tworzenie nowych treści, które nawiązują do aktualnych trendów i wydarzeń jest bardzo ważne. Jednak trzeba też pamiętać o tzw. evergreenach. Są to takie tematy, które nigdy się nie zestarzeją i zawsze będą znajdować się w obszarze zainteresowań użytkowników. Mam tu na myśli wszelkie teksty poradnikowe, checklisty czy case study. Oprócz tego, że ich popularność nie przeminie, to z łatwością można poddać je recyklingowi, dając im drugie życie.

  Recykling treści to przekształcenie już istniejącego tekstu w nieco inny. Proces polega nie tylko na przeredagowaniu i zmianie jego formy. Możesz go rozbudować, połączyć kilka artykułów w jeden, a później znowu wypuścić w świat, ale w zmienionej formie – na przykład jako ebook, infografikę a nawet podcast lub film video. Dzięki temu dotrzesz ze swoim przekazem do zupełnie nowego grona odbiorców, korzystających z innych platform.

  Napisanie tekstu, opublikowanie go oraz późniejsze promowanie to nie koniec pracy. Warto cały czas sprawdzać, jak niesie się po internecie i czy nadal jest tak popularny, jak na samym początku. Pomoże Ci w tym na przykład Google Analytics, który pokazuje dane o rzeczywistej liczbie odwiedzin na stronie. Dzięki temu wiesz, jakie wpisy są popularne oraz widzisz, nad czym trzeba jeszcze popracować. Aby Twoje zaangażowanie nie poszło na marne, nie zapominaj o starszych publikacjach i cały czas dbaj o dobrą jakość artykułów.

  Twoja kolej

  Masz jakieś pytania? Śmiało zadaj je w komentarzach pod tym wpisem! Jeśli spodobał Ci się ten wpis, to proszę prześlij go e-mailem do swoich znajomych, lub podziel się nim na Facebooku lub Twitterze. Dziękuję!

  Chcesz wiedzieć więcej o marketingu i promocji własnego wizerunku ? Zostań naszym fanem na Facebooku.

  Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

  Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
  CHCĘ EBOOKA
  Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności

Skomentuj

Przeczytaj również

Jak wybrać firmę do stworzenia strony www? DARMOWY EBOOK

Pobierz darmowego ebooka i dopisz się do newslettera
CHCĘ EBOOKA
Zgodę możesz w każdej chwili wycofać, a szczegóły dotyczące przetwarzania danych znajdziesz w Polityce Prywatności
close-link