• Internet

  Czy Google+ wyprze inne serwisy społecznościowe?

  Autor: Monika Loryńska

  Mamy dziś do wyboru całą masę portali społecznościowych m.in. nk.pl czy Facebook. Jesteśmy wręcz bombardowani niesamowitą ilością opcji ułatwiających nam kontakty towarzyskie. Dlaczego więc mielibyśmy skorzystać z kolejnego, ostatnio mocno promowanego serwisu Google+. Czy ten serwis ma szansę nas zaskoczyć?

  Po wstępnych testach stwierdzam, że tak, ma on dużo do zaoferowania. Przedstawię tu kilka najważniejszych funkcji Google+, które warto samemu sprawdzić.

  +Kręgi (Circles)

  Na Facebooku czy w innych serwisach dodawani do znajomych byli wszyscy: rodzina, przyjaciele, koledzy z pracy, a nawet ludzie, których poznaliśmy przypadkiem na imprezie.

  Google+ umożliwia tworzenie tzw. Kręgów, dzięki czemu wszystkie osoby można posegregować, a swoje treści udostępniać osobom z wybranych kręgów np. tylko rodzinie bądź kolegom z pracy. Można też tworzyć nowe Kręgi, np. związane z konkretną imprezą czy branżą.

  Ponadto dodawanie osób jest bardzo łatwe i przyjemne: nie trzeba oczekiwać na akceptację zaproszenia, a jedynie przeciąga się myszką wybrane osoby do odpowiednich kółek. Gdy osoba stanie się np. Przyjacielem lub Rodziną, albo zacznie z nami pracować, będzie można ją z łatwością przenieść do innego Kręgu.

  Kontakty do Kręgów można zaimportować chociażby z Gmaila, z którego korzysta mnóstwo osób.

  +Iskry (Sparks)

  Iskry działają podobnie jak facebookowy „Lajk”, aczkolwiek będą też same dla nas wynajdywać wartościowe treści pod kątem naszych zainteresowań podanych w profilu. Treści, które już zostały wysoko ocenione przez innych użytkowników.

  +Spotkania (Hangouts)

  Jeśli mieliście do czynienia kiedyś z aplikacjami takimi jak Foursquare bądź Places to wiecie, że pokazywanie znajomym swojej lokalizacji nie zawsze oznacza wprost zaproszenie na kawę czy imprezę. Tutaj mamy możliwość przekazania jasnej informacji, że jesteśmy chętni do rozmów za pomocą opcji Rozpocznij Spotkanie. Możemy prowadzić videoczat z 10 osobami naraz, a więc można wspólnie zrobić jakiś projekt, konferencję, spotkać się z rodziną czy umówić się na wspólne wyjście.

  +Mobile (komórka)

  Google+ umożliwia bezpośrednie przesyłanie zdjęć i filmów z telefonu komórkowego do sieci – z możliwością wyboru czy chcemy to opublikować czy pozostawić w prywatnym albumie. Jest to o tyle ciekawa funkcja, że nie trzeba bawić się w podłączanie telefonu przez kabel USB.

  Dodatkowo możemy oznaczać znajomych na zdjęciu lub skorzystać z wbudowanego edytora, który pozwoli przesyłany materiał wykadrować, czy poprawić w nim kolory.

  Funkcja +Huddle dodatkowo pozwala na wysyłanie grupowych wiadomości do wielu osób naraz – zamiast wysyłania do każdej z osobna SMSa. Dzięki temu łatwiej będzie umówić się z rodziną czy znajomymi na spotkanie. Do każdej wiadomości można też dodać swoją lokalizację, więc jeśli jesteś gdzieś na mieście w kawiarni i pijesz kawę, Twoi znajomi mogą z łatwością do Ciebie dołączyć.

  Nadmienię jeszcze, że Google+ jest obecnie w fazie testów i jeszcze nie ma możliwości założenia tam konta firmowego. A żeby założyć tam konto prywatne, trzeba najpierw mieć zaproszenie. Jeśli potrzebujecie takiego, proszę o maila

  Zapraszam do dyskusji – czy Waszym zdaniem ten serwis się sprawdzi?

Skomentuj

Przeczytaj również

 • Biznes

  Po co robić makietę UX strony www ?

  Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw powiedzieć, czym właściwie są makiety UX.   UX to skrót od User Experience czyli “Doświadczenie użytkownika”. Dosłownie tłumacząc, mówimy więc o projekcie/produkcie, który